Már többször írtunk a TMC -ről, de ez most egy kicsit más lesz. Nézzük meg sorjában milyen gyártók, milyen programjával elérhető Magyarországon.

Kezdjük talán a megvásárolható szoftverekkel. Elsőnek a legnagyobb kedvenc, az iGO8 szoftverével. Ezen természetesen elérhető, sőt többféle TMC vevő protokollt is képes felismerni, hogy csak a két legnagyobbat említsem, ez a Royaltek, és a GNS. Sajnos ez csak a PDA illetve a PNA verzióra vonatkozik. Az iPhone-ra, illetve az Androidra készített verzión nem működik a szolgáltatás.

Magyarországon működő TMC-s változat elvileg kapható még az UtiNavi szoftveréből is, de vásárlásnál jobb rákérdezni, hogy a kapható verzió biztosan az-e… Csak a GNS vevőket támogatja.

Ezzel a külön szoftverként megvehető, magyarországon is tmc képes navigációk sorának vége szakadt. A Sygic Drive 7.71-es változatából volt tmc-s verzió, de ez licenszelési problémák miatt megszünt. Talán használtan még lehet találni valahol… A Royaltek és a GNS vevőket is képes használni.

A PNA készülékek között azért jobb a helyzet. Több cég is biztosítja hazánkban a TMC szolgáltatás elérését. Ezt a szériát hátulról kezdjük. Nem működik a most futó PNA-k közül a Mio, és a Becker (kivéve a z203-at, amelyikhez a 6 országos TopMap térképet is adták), és a CNS (ha letöltjük a 20 euros magyarország térképet, akkor igen) készülékeken.

Működik az összes TomTom készüléken, külön TMC antenna kell hozzá. Minden térképen rajta van a lokációs tábla, a v805-től kezdődően.

A Garmin volt a legelső, aki lehetővé tette a készülékein a TMC használatát, és mindezt úgy hogy a költségeket is átvállalta a felhasználóktól. Amelyik készülék típusa után ott a “T” betű, ahhoz TMC antenna is van. Pontos infók, itt

A Navon készülékein az N550-es kompletten, antennával VOLT kapható, míg az N650 antenna nélkül, és az antenna külön megvásárolható hozzá.

A Navigon, bár hivatalosan nem ismeri el az itthon is működő TMC létét, és nem is támogatja azt, mégis az újabb térképeken, bizonyos készülékeken már működik. Kicsit nyögvenyelős és csak a régi lokalizációs tábla van a térképben, de többé-kevésbé használható.

Van még egy készülék, ez a Royaltek MapMaster, amelyen szintén tudjuk használni a szolgáltatást.

Remélem nem hagytam ki senkit a sorból. Persze igy sem fenékig tejfel a felhasználók élete. Az ország több pontján nem érhető el a szolgáltatás, így például Gyula és körzetében sem. Hogy miért? Mert a a magyarországi tmc a Petőfi rádió (MR2, 94,8) hullámhosszán fogható. Már ahol… Itt éppen nem.

Két különböző készülékkel, és vevővel is kipróbáltam. A fenti eredmény született. Lassan jó lenne egy olyan rádióadóra tenni a szolgáltatást, ami az egész országban fogható. Hogy a szolgáltatás milyen? Erről már több írás is született, nem célja a cikknek ismét véleményt formálni.

Néhány cikkünk, ami a TMC szolgáltatással kapcsolatos:

http://navigyurci.hu/2010/03/13/nehany-gondolat-a-tmc-rol-annak-hasznalatarol-es-az-ehhez-szukseges-tartozekokrol/
http://navigyurci.hu/2010/03/05/egy-pentek-amikor-semmi-nem-segit/
http://navigyurci.hu/2010/03/12/univerzalis-tmc-vevo-igen-van-ilyen/
http://navigyurci.hu/2010/02/05/a-navon-n650-es-a-tmc/
http://navigyurci.hu/2009/12/18/mar-irorszagban-is-szolgaltat-a-trafficnav/
http://navigyurci.hu/2009/11/28/latogatas-a-trafficnav-kft-ugyfelszolgalatan-nehany-gondolat-a-tmc-rol/
http://navigyurci.hu/2009/12/04/a-trafficnav-ugyfelszolgalatan-jartunk-kepek/
http://navigyurci.hu/2010/03/20/tmc-beallitasa-igo8-alatt/
http://navigyurci.hu/2010/03/18/a-samsung-omnia-ii-es-a-tmc-mukodik