A Navigyurcin korábban láttam egy olyan képernyőmentést, amelyen egy utazás pontos nyomvonala látszott a Google Earth térképre vetítve. Nagyon tetszett a dolog, és gondolatban csomót kötöttem a zsebkendőmre, hogy ezt egyszer én is kipróbálom. Erre ma sor is került – így született ez az írás.
Miről is van szó? Akinek van egy „nyomvonal” rögzítésére alkalmas navigációs készüléke, és abból a nyomvonalat képes *.gpx fájlba exportálni, az a Google Earth program segítségével utólag, akár másodperc pontossággal reprodukálhatja, merre is járt például a nyaralása alatt, sőt, ezt animálva, egy mozgó nyíl segítségével a számítógép képernyőjén is viszontláthatja.
A nyomvonal tulajdonképpen nem más, mint egy napló, melyben a navigációs szoftver előre meghatározott időközönként (akár másodpercenként is) feljegyzi a földrajzi koordinátáinkat és a magassági adatokat, mely adatokból később rekonstruálható a megtett út.
Ez a lehetőség szenzációs távlatokat nyit meg a nyaralás dokumentálása terén:
– pontosan utánanézhetünk, mikor hol is jártunk, melyik nap milyen helyeket kerestünk fel
– az időadatok egyeztetésével ellenőrizhetjük, hol is készült egy bizonyos fénykép
– megtudhatjuk, mennyi időt töltöttünk utazással és
– hány kilométert tettünk meg (ennek alapján kiszámíthatjuk pl. az átlagfogyasztásunkat és az üzemanyag-költséget is)
– egyetlen, viszonylag apró fájl elküldésével megmutathatjuk az otthon maradt családtagoknak, hogy merre jártunk
– és még folytathatnánk.
A fentieket természetesen nem csak nyaralók, hanem profi felhasználók (fuvarozók, flottaüzemeltetők stb.) is használhatják, és lennének még ötleteim…
Az alábbiakban röviden bemutatom, hogy is működik ez a gyakorlatban. A nyomvonal rögzítését és a .gpx fájl exportálását az iGO 8.3 és egy HTC Touch Diamond2 példáján mutatom be.
1. A Főmenüben válasszuk a „Beállítások” menüpontot.
2. A Beállítások menü második oldalán válasszuk a Nyomvonalak menüpontot.
3. Megnyílik a Nyomvonalak beállítása menü. Itt megadhatjuk, hogy hány másodpercenként rögzítse a pozíciónkat a szoftver, automatikusan mentse-e az útvonaladatokat, mekkora legyen a mentett adatfájl maximális mérete, mielőtt új fájlt nyitna a szoftver, valamint hogy a GPS-chiptől származó napló is mentésre kerüljön-e. Én az alábbi példában 30 másodpercenkénti rögzítést választottam (a képernyőfotó később készült, és elfelejtettem odébb húzni a csúszkát).
4. Ezután térjünk vissza a Főmenübe, és a Kezelés menüpont alatt kattintsunk a Nyomvonalak gombra.
5. Kattintsunk a Felvétel gombra
Ezen a képen már látható, hogy nekem van egy 000 nevű nyomvonalam − ez az, amelyet később a Google Earth alá importálni fogunk. Amikor a nyomvonal rögzítése zajlik („megy a felvétel”), a Térképnézetben bal oldalon egy élénkpiros pötty látható (ez máskor sötétpiros).
5. Amikor megérkeztünk, és le szeretnénk állítani a felvételt, válasszuk ismét a Menü-Kezelés-Nyomvonalak menüpontot, majd nyomjuk meg a Felvétel leállítása gombot.
6. Ha a nyomvonalak listájában rákattintunk pl. a zöld színnel jelölt 000 nevű nyomvonalra, megjelennek a nyomvonal adatai és a további lehetőségek, nevezetesen a Képernyőkitöltés és az Exportálás.
A Képernyőkitöltés önmagáért beszél, az Exportálás funkció pedig létrehoz egy „Nyomvonal_000.gpx” nevű fájlt az SD-kártya gyökerének Tracks könyvtárában. A fájlnévben a 000 helyén mindig a nyomvonal itt látható sorszáma szerepel.
Mivel én ezt a nyomvonalat már korábban exportáltam, itt egy erre utaló üzenetet tudtam csak lefotózni. Az eredeti exportáláskor az üzenet értelemszerűen úgy szólt, hogy „A nyomvonal exportálása sikerült az SDMMC/Tracks/Nyomvonal000.gpx fájlba”.
7. Eddig tehát az iGO-ban dolgoztunk. A fenti lépéseknek elvben megfelelő műveleteket kell elvégezni az egyéb, nyomvonal mentésére alkalmas navigációs szoftverekben is.
Ezután lépjünk ki a navigációs programból, vegyük ki a memóriakártyát a készülékből, és helyezzük számítógépünk kártyaolvasójába. Keressük meg rajta a Tracks mappában az imént mentett Nyomvonal000.gpx fájlt (lehet, hogy ha más navigációs szoftverrel dolgozunk, a mappa és a fájl neve is más lesz), majd másoljuk át a számítógépünk egy általunk kiválasztott mappájába. Én erre a célra máris létrehoztam egy „Nyomvonalak” mappát.
8. Indítsuk el a számítógépünkön a Google Earth programot. Ha ez még nem lenne telepítve, akkor töltsük le innen: http://www.google.com/earth/index.html. A nyomvonalak megjelenítésén kívül is százféle egyéb, zseniális dologra használható, például útvonaltervezésre, virtuális városnézésre, a csillagos égbolt és több bolygó megfigyelésére is.
9. Az Eszközök – GPS menüpont alatt helyezzük el a jelölőpöttyöt az Importálás fájlból lehetőségnél, majd kattintsunk az Importálás gombra. A megjelenő tallózóablakban válasszuk ki a fent említett gpx-fájlt, kattintsunk rá kettőt… és lássunk csodát!
10. A földgömb elkezd mozogni és ráközelít a korábban megtett útvonalunkra. A bal felső sarokban látható, vízszintes fekete csúszka segítségével visszajátszhatjuk az egész utat, közben mindig látható, hogy az adott pontban pontosan mikor tartózkodtunk, és még több más mókás dolgot is kipróbálhatunk a segítségével. Érdemes eljátszani vele.
Remélem, hasznosnak, vagy ha annak nem is, de jópofának találjátok ezt a lehetőséget. Használjátok egészséggel!
Kapcsolódó cikkek:
https://navigyurci.hu/2009/01/07/nmea-log-fajl-keszitese-tomtom-one-keszuleken/
https://navigyurci.hu/2009/01/17/tomtom-keszulekkel-keszitett-log-fajl-lathatova-tetele/
Ha esetleg a gyalog bejárt útvonalra is kíváncsiak vagyunk, de nem akarunk emiatt még egy eszközt magunkkal cipelni akkor: http://tinyurl.com/4o55wr7
@ Watt Köszönjük!
@ Watt: Jó kis progi, köszi!
Sebességet nem ment el? Csak pl. hogy vissza tudnám nézni, hogy adott helyen tényleg annyival mentem-e, mint amit a Vas megyei Rendőrkapitányság állít.
@ Lajos: Nem, úgy rémlik, a sebességet nem menti el. De kis ügyességgel kiszámítható, ha megnézed, hogy mekkora utat tettél meg az adott helyen két adatrögzítés között.
De, menti a sebességet és a földrajzi magasságot is.
tényleg meni a sebességet, köszi
A kérdésem az lenne, hogy a mentett nyomvonalat vissza lehet-e tölteni valamilyen formában útvonalként?
Vagyis arról lenne szó a gyakorlatban, hogy valakit követve bejárom az utat azt rögzítve. Vagy odaadom a kütyüt, hogy rögzítse nekem az útvonalat.
Pár nap/hét múlva pedig ugyan azon az úton szeretnék végigmenni újra. A lényeg az lenne, hogy ugyan azokra utakra navigáljon az eszköz, ahol előzőleg ment(ünk) végig. Vagyis ne tévedjek el, de ne is válasszak más utakat :)
Remélem van megoldás. Köszönöm a választ!
Amelyik navival gpx-fájlt tudsz generálni, az az útvonalat is képes elmenteni, szóval nem kell a Google-ből átvenned az adatokat. Ha egy másik navi által rögzített utat szeretnél bejárni a saját naviddal, akkor szerintem nincs más megoldásod, mint hogy kifigyeled a gpx-ből a fontosabb érintett pontokat és azok felvételével csinálsz egy útvonalat. De csak spekulálok, mert sose próbáltam, de az tény, hogy még egyetlen naviban sem találkoztam a “gpx fájl importálása” funkcióval. Talán lesz még más hozzászóló is :)
Helló!
Rögzítettem egy útvonalat, mint már nagyon sokszor, de most az exportálásnál kiírja, hogy “Hiba a file írásakor: xxx.gpx”
A kérdésem, hogy a még nem exportált rögzítés melyik file-ban található? Gondoltam a file-t bemásolom másik készülék progijába, hátha onnan ki lehet menteni a .gpx-et.
Köszi, Lampi
@ Lampi Milyen szoftverben rögzítetted az útvonaladat?
A cikkben is említett 8.3-ban
@ Lampi At iGO8/Save/TRACKS mappában találsz egy *.trk kiterjesztésű fájlt. Ha másképpen nem, akkor itt/így meg tudod nézni:
http://www.gpsvisualizer.com/
A Upload GPS file mezőbe tallózd be a kiválasztott *.trk fájlt.