Nokia Lumia 925 – Androidból WP8-ba – vakugrás a mélybe

zsolto2Ez most kicsit bővebb lére eresztett írás (sorozat) lesz, mert egy számomra nagyon izgalmas és szerteágazó témáról lesz szó. Kereken három éve használok androidos készülékeket, és bár elégedett vagyok, azért a kütyümániás kíváncsiság nem hagyott nyugodni…

így törni kezdtem a fejem, hogy hogy lehetne kockázatmentesen kipróbálni a legfrissebb hírek szerint mára nagyon szépen kikupálódott Windows Phone 8-as (WP8) mobil operációs rendszert. Annyira nem vagyok bátor, hogy „talán majd tetszik” alapon megvegyek egy ilyen készüléket, az üzletekben kirakott példányokról pedig nem sok minden derül ki, akármeddig nyomkodja is őket az ember a pult előtt állva. De azt határozottan éreztem, hogy ha lenne mód rá, hogy egy kis időre valóban beleköltözzek egy ilyen telefonba, akkor szívesen vállalnám a kísérlet kezdeti és későbbi nehézségeit. Úgyhogy megkérdeztem Gyurcit, nincs-e valami ötlete… és naná, hogy volt. Így került hozzám két hétre egy Nokia Lumia 925-ös készülék

n925_kicsomi_3

Első rész:

A hardveres és esztétikai leírásától eltekintenék, mert számtalan helyen lehet olvasni róla – legyen elég annyi, hogy jelenleg ez a Nokia flottájának második zászlóshajója (szerintem az első, mert a 1020-as modell a különleges fényképezőjével megelőzi ugyan, de kivitelben és eleganciában számomra a közelébe se ér ennek). Ehhez foghatóan igényes készüléket még soha nem láttam, nem használtam – azt kell mondanom, hogy az első kézbe vételtől kezdve egyre jobban magával ragadott.

Az azonnali beköltözésnek azonban volt néhány akadálya. Az első az volt, hogy a Lumia 925 microSIM kártyát fogad, ezért el kellett ballagnom a Telenorhoz, és meg kellett ejtenem a már amúgy is esedékes SIM-kártya cserét. Térítésmentesen kaptam egy SIM−microSIM adapterrel ellátott, vadonatúj microSIM kártyát, ezt a kérdést tehát kipipálhattam

telenor_uSIM

Az a helyzet, hogy talán a munkám miatt is évek óta és egyre erősebben használom a Google szolgáltatásait, így szinte minden adatom, a névjegyeim, a naptáram, a felhős tárhelyem, a fényképeim stb. a Google accountomhoz kapcsolódnak. A következő nagy kérdés tehát az volt, hogy ha átköltözöm a Windows-univerzumba, hogy kerülnek át ezek az adatok a WP8-as telefonba. Jelentem, egyelőre ennek semmi akadálya, a gmailes e-mailfiók beállításával elvileg minden névjegy és naptárbejegyzés gyönyörűen átkerül. A neten keringő hírek szerint ennek az új felhasználók számára december 31-én vége lehet, mert a Google megszűnik támogatni az adatszinkronizálást, de ez egyelőre ingoványos téma, nem is akarok belemenni a részleteibe.

Mivel a munkámhoz a telefonomra és a névjegyeimre szinte napi 18 órában szükségem van, a címben említett vakugrást két lépcsőben terveztem megvalósítani. A SIM-kártyámat egyelőre a megszokott androidos telefonomban hagytam, mindaddig, amíg a Lumia 925 készen nem állt arra, hogy élesben szolgálatba álljon. Ehhez viszont be kellett állítanom a Gmail-fiókomat… ami egy teljes napon át nem sikerült, akárhogy próbáltam. A bejelentkezési adatok beírása után hosszan jelezte a készülék, hogy szinkronizál és adatokat tölt le, de a végén nem történt semmi. Hiába próbáltam a Fiókbeállításoknál Gmail-fiókként, majd egyedi IMAP- és POP3-fiókként beállítani, sehogy nem sikerült. Menetet vágtam a netes fórumokra, de erre a problémára sehol nem találtam megoldást

n925_bevez_9

Úgyhogy első körben egy elkerülő hadművelettel próbálkoztam: a cél az volt, hogy Google-ból valahogy mégis átvándoroljanak legalább a névjegyek a Lumia 925-be. Erre a legegyszerűbb módszer a névjegyek Outlook-formátumú .csv-fájlba exportálása volt a netes Gmail-felületen

n925_bevez_4

Ezután következett a fentiekben előállított *.csv-fájl importálása a Windows Phone 8 internetes központjának számító Outlook.com webhelyen a telefonhoz tartozó fiókomba

n925_bevez_5

Ez sikerült, így már nagyon nem aggódtam. Mivel lélekben már szinte beletörődtem, hogy a Gmail-fiókomat nem fogom tudni beállítani a Lumián, vagyis a Gmailbe érkező leveleimet nem fogja közvetlenül lekérdezni, erre is kerestem megoldást. A Gmail egy nagyon okos levelezőrendszer, melynek semmiféle gondot nem okoz, hogy a beérkező leveleket azonnal továbbítsa egy másik e-mail fiókba. Meg is kértem szépen, hogy a bejövő leveleket irányítsa át a Lumiához tartozó hotmailes fiókomba

n925_bevez_3

Innentől már csak a naptáram hiányzott, de mire ezt megoldottam volna, rájöttem, hogy miért nem sikerült beállítanom a Gmail-fiókomat. A Google pár hónapja bevezette a „kétlépcsős azonosítás” nevű biztonsági funkciót, melyet én még akkor, azonnal használni is kezdtem. Eddig ha ebből adódóan plusz tennivalóm akadt, az mindig kiderült a bejelentkezési kísérlet során, ezért eszembe sem jutott, hogy esetleg ez akadályozhatja meg a belépésemet. De most egy idő után szerencsére eszembe jutott, és első próbaképpen legott ki is kapcsoltam a kétlépcsős azonosítás funkciót. Még el se vettem az ujjam az egérről, a Lumia 925 éktelen pittyegésbe kezdett, és áradatként érkeztek bele a Gmail-fiókomban található levelek. Széles mosoly ült ki az arcomra, mert már az is eszembe jutott, hogy természetesen nem fog kelleni kikapcsolva hagynom a kétlépcsős azonosítást – egyszerűen generálnom kell a Google Accounts biztonsági beállításai között egy egyedi bejelentkezési jelszót a Lumia 925 számára

n925_bevez_2

Ez is sikerült, és innentől biztonságosan és teljes körűen megtörtént a Google-adataim szinkronizálása: a naptárban megjelentek a bejegyzéseim is. Elégedetten dőlhettem hátra, mert mire idáig eljutottam, már több mint egy teljes napja nyomkodtam és használtam SIM-kártya nélkül, lényegében internet-kapcsolattal ellátott tabletként a Lumia 925-öt… és bizony egyre inkább az volt az érzésem, hogy ez a kaland egy gyönyörű barátság kezdete lesz…

n925_bevez_7

Aki idáig jutott az olvasásban, az megérdemli, hogy megköszönjem a figyelmét és egyben megkérdezzem, hogy a fenti témakörben, az átállással vagy a konkrét készülékkel kapcsolatban miről olvasna szívesen a későbbi epizódokban. Természetesen vannak elképzeléseim, de kíváncsi lennék, a Tisztelt Olvasót mi érdekelné leginkább. Ezért várjuk kívánságaitokat, itt a kommentek között, vagy a www.facebook.com/navigaljgyurcival oldalon (by Gyurci).

A készüléket a Mammutban lévő Média Markttól kaptuk tesztelésre, ezúton is köszönjük.

23 hozzászólás
  1. avatar
    2013. november 3. Válasz


    handras:

    Arra lennék pedig kíváncsi, hogy mi történik például, ha egy skype hívás közben érkezne be egy gsm hívás…

    Na ezt kipróbáltam, direkt a te kedvedért :)
    Szóval ha már folyamatban van egy Viber-hanghívás (ami amúgy prímán működik), akkor egyszerűen jelzi, hogy bejövő GSM-hívásom van. Ha azt felveszem, akkor a Vibert szó nélkül elbontja, a másik fél pedig nézegetheti az addigi chat-üzeneteinket.

    Fordított esetben is ez történik: egy folyamatban lévő GSM-hívás közben, ha Viber-hívás fut be, megjelenik a Viber képernyője, és ha fogadom a Viber-hívást, a GSM-hívást egy mozdulattal elbontja a Lumia.

    Mindkét esetben röccenéstelenül, azonnal történt minden, nem kellett várni, nem volt lebénulás, érzéketlen gombok stb.

    • avatar
      2013. november 3. Válasz
      Gyurci

      @ Zsolto Na ilyet sem láttam még élőben… :) Esetleg egy videót?

  2. avatar
    2013. november 3. Válasz
    handras

    No ennél csak az lenne jobb, ha tartásba is tudná tenni, nem csak bontani… Tudom maximalista vagyok!
    Köszi, hogy kipróbáltad!

  3. avatar
    2013. november 4. Válasz
    Árpi

    Szia,
    tetszik az ötlet és köszi, hogy belevágtál a cikk sorozatba.
    Engem a stabilitás mellett(amiről már írtad, hogy példás) az üzemidő érdekel nagyon, ha már nem cserélhető az akksi.
    E mellett a szoftveres ellátottság. Nem az érdekes, hogy darabra lemarad-e, hanem hogy minden igényedet ki tudod-e elégíteni a telefonon lehetőleg ingyenes alkalmazásokból.

  4. avatar
    2013. november 4. Válasz

    @Árpi: Köszi a kérdéseket!

    Az akkuval kapcsolatban: találtam egy appot, nemes egyszerűséggel Battery a neve. Tartozik hozzá élő csempe és nagyon kulturált statisztikákkal szolgál, akár a lezárási képernyőn is. Eszerint amióta feltettem, óránként átlagosan 4,48%-nyit merült a telefon. Ez nálam három e-mail fiók, a Viber, a Facebook, az időjárás állandó WiFi-kapcsoltattal történő szinkronizálását, majdnem folyamatos Skype-kapcsolatot, napi kb. egyórányi zenehallgatást, félórányi e-mailezést, böngészést, némi játékot és persze a teszt miatti nyomkodást jelentette. Nagyon keveset telefonáltam viszont (napi két-három darab egy-két perces, és egészen ritkán öt-nyolc perces hívásról beszélünk).
    Ha óránként 6-7%-nál magasabbra nő a fogyasztás, figyelmeztet is. Gondolom, ez akkor jöhet jól, ha ne adj’ isten egy app beragadna.
    Innen tölthető le:
    http://tinyurl.com/wp8battery

    Az (általam használt) alkalmazásokról lesz egy komplett epizód, itt csak annyit, hogy amire én használom a telefont, 95%-ban találtam megoldást, és eddig egy fizetős appot se vettem. Amúgy ami nem játék jellegű, az nem drága, 2-300 Ft körül van a többségük.

    Szép hetet!
    Zsolto

  5. avatar
    2013. november 4. Válasz
    Hooker

    @handras remek felvetés.
    Egyszerre több (mennyi) alkalmazás futtatható?

  6. avatar
    2013. november 4. Válasz

    @Hooker: Fogalmam sincs, van-e konkrét szám, de velem már előfordult, hogy 10-12 alkalommal is meg kellett nyomnom a Vissza gombot, mire kiértem a csempékhez.

  7. avatar
    2013. november 6. Válasz
    Galambos Gabor

    Jo kis hangvitelu iras… Tetszik… Vàrom a folytatàst!
    ;-)

  8. avatar
    2013. november 9. Válasz
    Sklave

    Haat. Nem egyszeru mobilrol.. Zsolto. Tok jo! Mire idejutottam mar harom resz tudok olvasni. Koszi!

  9. avatar
    2013. november 9. Válasz


    Galambos Gabor:

    Jo kis hangvitelu iras… Tetszik… Vàrom a folytatàst!
    ;-)

    Üdv Padre Hát erről meg miért nem kaptam értesítést vajon? Bocsánat a késői válaszért, és köszönöm az elismerést! Örülök, hogy tetszik :)
    Jó hétvégét még!
    Zs

  10. avatar
    2013. november 9. Válasz


    Sklave:

    Haat. Nem egyszeru mobilrol.. Zsolto. Tok jo! Mire idejutottam mar harom resz tudok olvasni. Koszi!

    Ebben a másfél sorban minden kínod benne volt. Köszi, hogy azért írtál, jó gurit! :)

    Zsolto

Szólj hozzá te is a cikkhez!

A hozzászóláshoz jelentkezz be. Nem vagy még tag? Regisztrálj!


A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás