Gyorsan válaszolj! Hol jártál múlt kedden este fél hétkor? A válasz jó eséllyel valami olyasmi lesz, hogy „…Ööö… lövésem sincs.” Ugyanis a legtöbbünk agya egyszerűen nem úgy működik, hogy ezeket az adatokat így lekérdezhető formában tárolja….
De arra is jó esély van, hogy a Google viszont tudni fogja − sőt, azt is, hogy jó időre visszamenőleg bármelyik napon merre voltunk este fél hétkor… vagy reggel nyolckor, vagy éppen déli tizenkettőkor. És ami a legérdekesebb, hogy örömmel el is árulja nekünk, lehetőséget adva arra, hogy percről-percre újraéljük az életünket, vagy legalábbis felidézzük az események helyszíneit:
Aki androidos készüléket (telefont vagy tabletet) használ, attól a készülék az első beállítások során megkérdezte, hogy a Google elküldheti-e a földrajzi helyzetére vonatkozó adatokat a „központnak”. Ezekről az adatokról van szó. Különben honnan is tudná a Google Now (magyarul Google Asszisztens), hogy hol dolgozunk, és milyen lesz a forgalom az oda vezető úton? Ezek az adatok nagyban hozzájárulnak ennek a szolgáltatásnak a működéséhez. Akit a fenti sorok olvasásakor (vagy a saját helyelőzményeinek megtekintésekor) kivert a jeges veríték, annak gyorsan álljon itt a link, hogy hogy kell kikapcsolni a Google Helyelőzmények szolgáltatást.
Persze aki odafigyelt, az már korábban is szembesülhetett ezzel a funkcióval (vagy szolgáltatással, ki minek tekinti), hiszen a dolog nem új: már évek óta az operációs rendszer része. De ha megkérdezzük az ismerőseinket, alig találunk majd valakit, aki hallott volna már róla, még az olyan geekek között sem, akik például a Navigyurcit olvassák. Úgyhogy legyen ez az írás afféle szolgálati közlemény, nyilvános figyelemfelhívás egy csodálatos, de elgondolkodtató és nagyon is a helyén kezelendő funkcióra:
Lesznek, akik a „csodálatos” helyett inkább a „rémisztő” vagy a „hátborzongató” kifejezést használnák – őket csak emlékeztetném, hogy a Helyelőzmények engedélyezése és használata nem kötelező: aki nem akarja, nem engedélyezi ezeknek az adatoknak sem a gyűjtését, sem a felhasználását. Persze a dolog ettől még elképesztő is, ha belegondolunk, hogy milyen iszonyatos tömegű adatot halmoz(hat) fel a Google. De az is tény, hogy csak olyan adatok kerülnek hozzájuk, amelyek begyűjtéséthez valamikor hozzájárultunk − még akkor is, ha erre egy szép, új készülék beüzemelésének izgalmában, meggondolatlanul került sor. Ha valaki most döbben rá, hogy van egy-két hely, aminek valamilyen okból nem kellene ott figyelnie a saját Helyelőzményeiben, az megnyugodhat: az adatok napi bontásban vagy akár egy kattintással teljes egészében is törölhetők, a szolgáltatás pedig le is tiltható.
A Google nagyjából a Koordináták (angolul Latitude) kibocsátásával egy időben helyezte üzembe a Helyelőzményeket. A Koordináták azóta már megszűnt, de a Helyelőzmények böngészőfelülete megmaradt, sőt egyre fejlődött, és idővel újabb és újabb apró okosságokkal bővült.
Az egyik leglátványosabb szolgáltatása, hogy ha az egérkurzorral végigsöprünk a grafikon alján, a térkép lépésről-lépésre visszajátssza a napunkat. Jó sokat el lehet játszani azzal, hogy megnézzük, merre is jártunk például az elmúlt hónapban, és megpróbáljuk felidézni, mit csináltunk az egyes helyszíneken.
A grafikon maga azt ábrázolja, hogy az adott időpontban milyen messze voltunk attól a ponttól, ahol a napot kezdtük (vagyis általában az otthonunktól), és elárulja az egyes napokon megtett legnagyobb távolságot is. Most szembesülhetünk például azzal, hogy a kedvenc számítógépes játékunk megjelenése utáni napokban legfeljebb a közérbe ugrottunk le… csipszért és kóláért.
Emlékeztetőül megismételjük a Helyelőzmények szolgáltatás linkjét.
Nagyobb képek itt: http://www.pinterest.com/navigyurci/google-helyelozmenyek-kikapcsolhatod/
Forrás: techcrunch.com/
Fordítás, és tesztelés: Zsolto
Érdekesség. Alapesetben nem túl gyakori a mintavétel, eléggé légvonalban adja ki az utat, de ha mondjuk a Waze is megy közben, akkor pontosan mutatja, mikor merre jártunk.
Hm, ez tényleg érdekes. És örülök, hogy az első hsz. nem arról szólt, hogy húúú, ez micsoda ördögi találmány :)
Köszi az észrevételt.
Sziasztok.
Az mitől lehet, hogy nekem nem minden napra jeleníti meg az adatokat?
GPS jel mindig van, csak azt nem mutatja mikor, merre járok. Egyik nap megy, másik nap meg semmi.
Köszönöm, hogy foglalkoztál vele. Talán majd megoldódik ha egyszer frissítik… :-)
Hát, nézelődtem, de sajnos nem találtam ezzel kapcsolatos problémát és megfejtéseket a neten :(.
Köszi!
Nincs, mert egyéb más alkalmazások meg látják a pozíciómat. (időjárás, navigáció, stb.)
Az az érdekes, hogy ilyenkor egész nap nem látható adat a tartózkodási helyemről.
Tényleg érdekes, ilyennel még nem találkoztam.
Szia, biztosan nincs ilyenkor kikapcsolva a helymeghatározás (vagy az internet) a telefonodon?
@ Zsolto Esetleg valami más ötleted van?
Szia Gyurci!
Egy olyan kérdésem lenne, hogy ha a device managerben zárolok 1 fiókot/telefont, akkor azt hogyan tudnám feloldani?
Válaszod előre is köszönöm!
Igen, csak később jutott eszembe, hogy a sima “képernyő zárolás”nál kell kitörölni a netről megadott jelszót…
Köszöntem!!!
Nagyon szívesen!
Valóban így van, kipróbáltam.
Szia! A zárolás emlékezetem szerint azt jelenti, hogy küldhetsz a képernyő lezárásához egy új jelszót. Ezzel a jelszóval kinyitod az telefonodat, és átállítod másik jelszóra. Ezzel fel is oldottad a zárolást.
Én valamikor kb 2 hónapja találtam rá erre a funkcióra és elkezdtem használgatni. Egyszer csak azt tapasztaltam, hogy nem jeleníti meg a google a helyadataimat pedig korábban működött. A webes felületen engedélyezve van a követés és a telefonomban sem kapcsoltam ki (tudatosan) semmit. Volt egy kb 260 km-es utam autóval mialatt folyamatos adatkapcsolat volt a telefonomon (rádióztam) és az út egy részén navi alkalmazás is be volt kapcsolva, és a helyelőzményekben semmi
A posztban is hivatkozott support linken:
https://support.google.com/gmm/answer/3118687?hl=hu
nem találtam hasznos segítséget mert az én eszközömben (LG Optimus One Android 2.3.3) vagy nem úgy vannak a menüpontok lefordítva, vagy valamit nagyon elnézek.
????
Amit Attila írt a légvonalas rajzról az nyilván azért van mert ilyenkor a rendszer csak a cellainformációk alapján regisztrálja a helyzetet.
Igen mint ahogy írtam is be van kapcsolva a követés, de az utolsó helyadat május 1-ről való
Nézd meg itt:
https://maps.google.com/locationhistory/b/0/settings
hogy be van-e kapcsolva a helyelőzmények funkció (ehhez előbb be kell lépned a Google fiókod adataival). Ha nincs, akkor itt be tudod kapcsolni.