Navigáció – GPS. Előszó (by Gyurci): biztosan már sokan kerültetek abba a helyzetbe, amikor egy bevásárlóközpontban, vagy egy nagyobb áruházban bolyongtok, és kerestek egy megadott üzletet…
..esetleg egy nagyobb földalatti parkolóból szeretnétek egyszerűen kijutni, de nem egyszerű. Ezekre a helyzetekre találták ki az un. beltéri navigációt. A nagyobb bevásárlóhelyek térképei már elég régen jelen vannak a Here éppen aktuális verziójában (pl. Ázsia Center, Alee vagy akár a Westend is)
Jól látszanak a boltok nevei és elhelyezkedésük
A szintek között is válthatunk
A pontos beltéri térképek segítségével egyes cégek és létesítménytulajdonosok komoly versenyelőnyhöz juthatnak, a látogatók/vevők/ügyfelek pedig hatékonyabban, egyszerűbben és főleg élvezetesebben használhatják ki a létesítmények – például bevásárlóközpontok vagy reptéri terminálok – funkcióit.
Denis Shamanin, a HERE beltéri megoldásait fejlesztő csapat egyik vezetője a fentieket a következőkkel egészítette ki: “A HERE az elmúlt két évben azon (is) dolgozott, hogy a mobilcellákon és WiFi-n alapuló kültéri helymeghatározás terén szerzett tapasztalatait a beltéri környezetben, hagyományos WiFi- és Bluetooth Low Energy-eszközökkel történő alkalmazásra is átültesse.”
A beltéri felhasználás azért más, mint a kültéri, mert az emberek épületen belül másképp viselkednek, mozognak, mint a szabadban. Az utcán általában a lehető legcélirányosabban haladnak A-ból B-be. Beltérben viszont feltámad a kalandvágyuk, ezért a keresési és felfedezési funkcióknak nagyobb szerep jut, de azért továbbra is fontos, hogy az alkalmazás az eredetileg kiválasztott célponthoz is eljuttassa a felhasználót.
“Az infrastrukturális adottságoktól függően WiFi esetén 3-5, Bluetooth esetén 2-3 méteres pontosságot lehet elérni.”
Ahhoz, hogy a navigálás működjön, a cégek vagy WiFi-antennákat, vagy az Apple iBeacon és a Google Eddystone szabványt támogató Bluetooth-antennákat helyezhetnek el az üzletük közelében. A HERE ezután átadja nekik azt az androidos vagy iOS-alapú SDK-t, melyet egy mobil alkalmazásban felhasználva aktiválhatják a beltéri térképet, helymeghatározást és útvonaltervezést.
A HERE olyan segédalkalmazásokat is kínál, melyek összegyűjtik a rádiójeleket és lehetővé teszik a létesítmény tulajdonosa számára a beltéri térképek karbantartását és frissítését is. A HERE módszere annyiban egyedi, hogy nem a hagyományos háromszögelési eljárást használja, hanem a létesítmény egyes pontjain fogható rádiójelekben megfigyelhető minták alapján határozza meg, hol tartózkodik a felhasználó. Ezek a minták nem függnek attól, hogy hányan tartózkodnak a létesítményben, ami javítja a helymeghatározás pontosságát
A megbízhatóságot az infrastruktúra apróbb változásai sem befolyásolják, például az, ha valaki arrébb teszi az üzletéhez tartozó antennát – ennek köszönhetően jól működik az emeletmeghatározás is, ami alapfeltétele az épületen belüli navigálásnak.
A megfelelő pontosságú beltéri helymeghatározáshoz androidos eszközökön elegendő a WiFi-antennák jelének vétele, de ahhoz, hogy az iOS-rendszerű készülékek is jól működjenek, már ki kell helyezni az iBeacon- vagy a Google Eddystone szabvány szerinti irányjelző antennákat is.
A felhasználók beltérben azt várják el a szoftvertől, hogy egy kis pötty mutassa, pontosan hol vannak éppen, de igényt tartanak az utcai közlekedésben megszokott útvonaltervezési szolgáltatásokra is. A HERE Venue Maps képes épületen belüli és az azonos létesítményhez (például egyetemi kampuszhoz vagy kórházhoz) tartozó épületek közötti navigálásra is. A létesítménybe érkező látogatók jellemzően szeretnék látni az épület vagy épületek alaprajzát, majd meg akarják tudni, hogy jutnak el a létesítményen belüli célpontjukhoz, például egy konkrét üzlethez – de szeretnék, ha közben a létesítményben kapható egyéb termékek vagy szolgáltatások között is böngészhetnének
Hasonló igények merülnek fel a repülőtereken is, ahol az utasok elvárják, hogy az alkalmazás a lehető leggyorsabban, a menetrendet is figyelembe véve juttassa el őket az utasfelvételi pulthoz vagy az egyes járatokhoz vezető kapukhoz
Videó
Üzleti előnyök:
A beltéri helymeghatározás és a HERE Venue Maps nem csak a felhasználóknak, hanem a létesítményben működő vállalkozások számára is hasznos lehet, hiszen egyrészt lehetővé teszi, hogy a felhasználók, vevők egyszerűen és gyorsan megközelítsék a kiválasztott üzleteket, ami növeli a forgalmat és az árbevételt, másrészt a létesítmény üzemeltetője számára értékes információkkal szolgálhat a látogatók közlekedési útvonalairól és az épületen belüli forgalomról is, ennek alapján pedig hatékonyan lehet javítani a belső terek elrendezését, a tájékoztató táblákat stb.
Kiegészítés: “A HERE modulárisan árulja termékeit, pl. a HERE Map Content (maga a térkép), vagy On-Street Parking (utcai parkolás), Traffic (forgalmi helyzet), Toll Costs (útdíjak). Egyik ilyen termék a Venue Maps (helyszínek). A WeGo alkalmazás is több ilyen modulból áll össze, tartalmazza a Venues-t is. Azaz a cikk alapján: tartalmazni fogja a navigációs lehetőséget az alkalmazás, de a használhatóságot és pontosságot befolyásolja, hogy együttműködnek-e az adott létesítmény üzemeltetői…
Forrás: 360.here.com
Fordítás: Zsolto
A hozzászóláshoz jelentkezz be. Nem vagy még tag? Regisztrálj!