Navigáció – Huawei – Android! Néhány napja meglepődve tapasztaltam, hogy új program települne a kedvesem telefonjára. A neve elsőre nem sokat mondott (Huawei AppGallery), de az első megnyitás után helyére kerültek a dolgok…
Néhány hónapja tart a gazdasági “civakodás” Amerika és Kína között, és ennek az első számunkra is kézzelfogható eredménye ért ide a telefonunkra is. Miután a tiltás az Androiddal is kapcsolatos, így a Huawei saját operációs rendszer (Harmony OS) fejlesztésébe fogott, amely “kiszolgálását” egy saját szoftver áruházzal tenné meg. Ez a Huawei AppGallery. Az első ezzel piacra dobott Huawei készülék – a Mate 30-on már megjelent HMS (Huawei Mobile Service) segítségével már elérhető a kínai webáruház, amely most a saját több Huawei készülékre is megérkezett.
Miután az oldal szakterülete a navigáció, így a bővebb “miértet és hogyant” meghagyom a hozzáértő – mobilokkal foglalkozó szaklapoknak. Számomra a kérdés csak annyi volt, hogy a Google Play elérhetősége nélkül, milyen lehetősége van a tudatos navigációra a Huawei telefon vásárlóinak és felhasználóinak (a tiltás miatt a Google Maps és a Waze sem használható). Első ránézésre nagyon szokatlan volt, hogy egy szoftver telepítéséhez engedély kell, de ez a szoftver a Google Play-en kívülről érkezik. A kért engedélyek között szerepel a telefonhívások indítása és kezelése is, és a személyes adataink közül a Huawei azonosítót, a készülékinformációkat, a hálózati információkat, és a használati információkat gyűjti az AppGallery.
Lássuk milyen számunkra érdekes szoftverek szerepelnek az új webáruházban, a teljesség igénye nélkül:
– TomTom
– Sygic
– Magic Earth
– Osmand
– MapsMe
– Via Michelin
– Coyote
A TomTom navigációjat mindenki ismeri, kíváló a forgalmi adat kezelése, és a navigációban is a legjobbak közé tartozik (fizetős). A Sygic szintén jó választás, rengeteg akció és szinte mindig jó áron vásárolható meg. A térkép és a forgalmi információk is a TomTom-tól jönnek, tapasztalataim szerint azért a hollandok programja jobb. Az itt felsorolt appok közül a Magic Earth az egyetlen, ami közösségi szoftverként is tud dolgozni, de egyelőre számos téren még kihívásokkal küzd.
Persze ahhoz hogy a projekt sikeres legyen, bizalom kell. A Google esetében elég nagy biztonság van a szoftverletöltés terén (legalábbis nekem még soha nem volt ebből problémám), a fizetés egyszerű, és biztonságosnak mondható. Ahhoz hogy az AppGallery sikeres legyen ennek mind működnie kell. Ráadásul a Google Play szinte bármilyen probléma megoldásához számtalan szoftvert tart, kérdéses hogy ezzel mennyire fog tudni versenyezni a Huawei megoldása. Az biztos, hogy az ebből befolyó forgalom teljes egészében zsebben marad.
Csiripelnek a madarak egy szövetségről is, amelyet néhány kínai telefongyártó (Huawei, Xiaomi, Vivo, Oppo) kötött egy közös fejlesztő felület (GDSA) használatával, a Google kiszorítására… Egyszóval a jövőben érdekes dolgok várhatóak néhány telefonmárka esetében. Amennyiben ez a társulás működőképes lesz, az akár érzékeny veszteséget is okozhat a Google pénztárcájában…
A Huawei AppGallery alkalmazást innen töltheted le.
Hú, hát azért én hideglelést kapnék, ha kihúznák a guglit a telefonomból… Vicces dolog ez, hogy az ember hogy fészket tud rakni egy ökoszisztémában.
Írás közben én is végiggondoltam, hogy mivel lehetne kiváltani a Google szinte mindennap használt alkalmazásait. A válasz elkeserítő…
Vajon mi lesz ennek a vége? És mi lesz velünk? Nagyon jönnek fel a kínaiak. Annakidején a japánok is így kezdték…