Navigáció – GPS! Néhány napig alkalmam van kipróbálni, hogy egy TomTom GO 520 WiFi használata mennyire életszerű napjainkban. A készülék nem olcsó, nagyjából 75-80 ezer forintos játékszer, Lássuk megéri-e?
Utoljára nagyjából három és fél éve volt a kezemben, lássuk változott-e a véleményem azóta.
A kicsomagolás után, azonnal felajánlott több frissítést is. Ezt a kíváncsiság kedvéért vezeték nélküli hálózaton végeztem el. A szoftver és térképfrissítés összesen (szoftver 313 MB, térkép 9,48 GB) 3 óra 45 percet vett igénybe. Ez elég sok, viszont nem szükséges hozzá laptop, vagy számítógép, ezek nélkül is elvégezhető. A lassúság oka, hogy a Tomi WiFije csak a 2,4 GHz-es hálózatot képes használni.
Ha már kicsomagolás, akkor nézzük meg miért lehet szeretni (vagy nem) a készüléket: tegyük fel a tartóra. Az aktív tartó az ablakon stabilan áll, a készülék menet közben nem mozog, ám a készülék lepattintásakor elég (puhának) éreztem. Nagy előnye, hogy a navigáció elején és végén, nem kell a rövid tappanccsal és a kábelek elrendezésével bajlódni. A süllyesztés nélküli kijelző napfényben is jól látható, viszont a 480×272 pixeles felbontás elég spórolósnak tűnik ebben a kategóriában. A készülék kidolgozása igényes, öröm kézbevenni, bár a kijelző az ujjlenyomatok örökös gyűjtőhelye lesz.
A szolgáltatások aktiválása nem volt egyszerű. A készülék egy Bluetooth kapcsolat segítségével sok okos dologra képes. Ilyen például a Smartphone Live Traffic, a MyDrive szinkronizálás és a telefon kihangosítása is. Előbbi kettő kényelmi, ám utóbbi akár biztonsági funkciónak is felfogható. Többnyire elég jó minőségben lehet vele beszélni, bár a mikrofon távolsága/lehúzott ablak/hangos autó miatt néhány esetben zajosabb lehet. A MyDrive szinkronizáció segítségével a saját adatainkat menthetjük (és megtervezett útvonalat is küldhetünk át), ráadásul egy esetleges gyári visszaállítás is egyszerűbben végrehajtható. Ám a nagy kedvencem, az üzenetek fogadása és felolvasása: három szóval tudnám jellemezni, úgy mint a menny és pokol…
Ahhoz hogy ezeket a szolgáltatásokat használni tudjuk, párosítani kell az okostelefont és a TomTom GO 520 WiFi-t. Ehhez a MyDrive appra volt szükség. Ám csak leírva volt ilyen egyszerű.
– A kihangosítás és a Live Traffic minden alkalommal működött, ám az üzenetek felolvasásának beállítása csak a telepítés után, egyszer. Az újratelepítések után is, mindig csak egyszer. A Redmi Note 7-tel több napot játszottam, mire elindult (Android Pie). Az ellenpélda az öreg (2016-os) Samsung Galaxy J6 (Android 6.0 Marshmallow) amin elsőre is megérkeztek az üzenetek. Ha működik akkor az szuper, de ha nem lesz kompatibilis a telefonnal akkor nagy bosszúságot tud okozni. Maradjunk annyiban hogy néhány esetben kell (het) némi kitartás a beüzemeléshez –
De ha minden passzol, akkor továbbítja (és felolvassa) a Gmail, Facebook Messenger, Viber, SMS-ket (változó hosszúságban). Arra biztosan jó, hogy egy üzenetről eldöntsük fontos-e. Így a menet közben a telefonból érkező folyamatos pittyegés értelmet nyer.
A 16 GB-os (bővíthető) memória jó dolog, nem kell külön kártyára telepíteni a térképeket még egy jó ideig. Aki mégis kártyát tenne bele, az eldöntheti hogy térképeket (ez a készülék un. Világtérképpel rendelkezik), vagy útvonalakat fog-e a microSD-re tenni. Ha már itt tartunk, akkor azt is tudni kell hogy a készülékre feltöltött gpx. fájlokat a rendszer be tudja olvasni és ezeken navigálni is képes. Viszont a keresés nyűgös lehet akkor, ha a kedvenceinket ov2 fájlban költöztetjük, mert az okos kereső sajnos buta ahhoz hogy ezekben is keressen.
Nagy előnye a készüléknek az ****élettartam térkép és sebességmérő kamera frissítés, és a forgalmi információkat is eddig kapjuk. Értéknövelő a világtérkép is, bár az a gyanúm hogy ezen a fertályon nem ez lesz a húzó szolgáltatás.
Összegzés: minőségi készülék nagy tudással, és sok szoftveres extrával. A lifetime frissítések sok pénzt, a friss forgalmi adatok sok időt spórolhatnak meg a felhasználóknak, véleményem szerint a világtérkép nálunk inkább csak rongyrázás. A kijelző 480×272-es felbontása nem illik egy ilyen kategóriájú vashoz. Az üzenetek felolvasása tetszik, kár hogy bizonyos esetekben sokat kell masszírozni, hogy működjön. A WiFi-n történő frissítés egyszerű mint a szög, de lassú. Ezzel együtt az apróbb frissítések telepítéséhez tökéletes, és szükség esetén be lehet vállalni a komplett térképfrissítést is. Mindent összevetve a TomTom GO 520 WiFi nekem tetszik.
Néhány fontosabb adat a készülékről
– Kijelző mérete: 5″
– Kijelző felbontása: 480×272 pixel
– Kijelző típusa: kapacitív (csippenthető kijelző)
– Beépített memória: 16 GB
– Bővíthető: 32 GB-ig
– Beépített Wi-Fi
– Beépített Bluetooth
– Akku: Több mint egy óra működési idő
– *Világ térképek élettartam frissítéssel
– **Sebességmérő kamerák élettartam frissítéssel
– **MyDrive Cloud App (szinkronizálás)
– **TomTom Smartphone Traffic
– Kéz nélküli kihangosítás
– ***Frissítés Wi-Fi-n keresztül (számítógép nélkül)
– Siri és a Google Now kompatibilitás
– Okostelefon üzenetek (felolvassa a szöveges üzeneteket magyarul!)
*Az első pozícionálástól számított 90 napon belüli regisztráció esetén!
**Okostelefon és működő Internetkapcsolat szükséges hozzá. Egyes díjcsomagok esetében adatforgalmi díj merülhet fel.
***Stabil és gyors Wi-Fi kapcsolat kell hozzá.
****Az élettartam a készülék hasznos élettartama. Ez azt az időszakot jelenti, amelynek során a TomTom szoftverfrissítések, szolgáltatások, tartalom és tartozékok formájában támogatást nyújt a készülékhez. A készülék akkor jut élettartama végére, amikor a felsoroltak közül már egyik sem érhető el a számára. Az élettartam szolgáltatások csak a velük megvásárolt készülékkel használhatók, és nem vihetők át másik TomTom készülékre vagy alkalmazásra.
A hozzászóláshoz jelentkezz be. Nem vagy még tag? Regisztrálj!