Navigáció – GPS – Autó! Az előző rész végén ott hagytuk abba, hogy rendelkeztem egy darab Navitel feliratú levélnehezékkel, amely folyamatosan az induló képernyőt mutatta, és nehezített pályaként az USB kapcsolat sem működött…
…ezért nem ismerte fel egyetlen PC sem. Ez jó néhány álmatlan éjszakát okozott, lévén hogy bár ez a vas “csak”a 25/30 ezer forintos kategóriát pedzegeti, de én kölcsön kaptam. Amúgy ez a helyzet nem ismeretlen számomra, de ez az eddigiekhez képest annyiban különbözött az eddigiektől, hogy bár a készülék majdnem vadonatúj, ám sem a számla, sem a kitöltött garancialevél nem került elő. Persze ha ezek megvannak, akkor sem lett volna egyszerű az ügyintézés, lévén hogy a készülék külföldről érkezett, és ott is vásárolták. Persze megkönnyíthettem volna a saját dolgom, ha regisztrálom a készüléket mielőtt elkezdem frissíteni, de eszembe sem jutott… És két rövid megjegyzés: az egyik, hogy készítettem mentést, de az csak az USB kapcsolat segítségével lenne használható, tehát nem 100%-os megoldás, és a frissítés (közben) végén a kliens szoftver semmilyen hibát nem jelzett… Amúgy miért nincs a szoftverben mentési lehetőség?
Hirtelen felindulásból felhívtam az általam legtöbbre tartott navigáció szervizt, de… Így a szokásos módokon elkezdtem megoldást keresni. Kellett egy SD kártyán keresztül flash-elhető ROM (belső szoftver amely a készülék operációs rendszere). Ezt általában hamar meg szoktam találni, ám most minden út cirill betűs oldalakra vezetett, ahol (szégyenszemre) még regisztrálni sem tudtam. Persze ha tudtam volna, akkor sem biztos a dolog, mert a telepítési leírást esetlegesen félre fordítani az álmoskönyv szerint nem jó ómen. Itt egy kicsit elakadtam. De kis gondolkodás után eszembe jutott, hogy régen volt egy piszok jó fórumunk (egészen a GDPR bevezetéséig), és ott néha egész komoly szaktekintélyek is hozzászóltak.
Ilyen például DM43 (a visszajáró olvasóknak biztosan ismerősen cseng ez a név), akivel 2015 óta ismerjük egymást. Így a problémát pár rövid szóban részletezve írtam egy e-mailt, amire pikk – pakk megérkezett a válasza, majd hamarosan egy rom is. A Navitel MS700-hoz kétféle szoftver is elérhető, az egyik Linux a másik pedig Windows (WinCE) alapú. A nálam lévő készüléken a Linuxos verzió volt, de ennek a romnak az újratelepítéséhez szükség lett volna az USB kapcsolatra, amely ebben az esetben nem volt. Végül egymástól külön – külön arra jutottunk, hogy segítségül hívjuk a Windows-os verziót, attól (elméletileg, ha nem hardverhiba akkor) lesz USB kapcsolat, és annak a segítségével visszakerülhet majd a Linuxos szoftver.
Miután megkaptam a romot, a megoldás első fele tökéletesen működött: működik az USB kapcsolat, elindul a WinCE és számtalan navigációs szoftver (na jó ez azért túlzás) futtatható a Navitel MS700-as készüléken. Hogy az eredeti Linuxos szoftver visszaállítható-e azt még nem tudom. Annyira megtetszett a 7″-os Windowsos vas, hogy “befogtam játszani”. Előkerestem az összes itthon porosodó legális navi szoftveremet, és egyesével elkezdtem kipróbálni őket.
– Sygic Lite
– Sygic Drive
– Utinavi
– MapFactor Free
Mindegyik hibátlanul fut rajta, persze az online funkciók nélkül. Ez a készülék nem tud online kapcsolatot létesíteni, ami egyben a legnagyobb hiányossága is.
Néhány szó a rom telepítéséről: a kapott szoftver “zip” formátumban érkezett, ezt az SD kártyára kicsomagolva fogjuk használni. Nehézségként merülhet fel, hogy a telepítéshez max. 2 GB-os kártyát ajánlanak, amit így hirtelen előteremteni nem egyszerű történet… Fontos hogy pontosan kell követni a leírásban soron következő lépéseket, itt egy frappáns utalással arra is felhívják a figyelmünket arra is, hogy a sikeres kimenetelt tekintve érdemes elmormogni egy gyors imát.
Amennyiben sikeres a telepítés, egy gyors képernyő kalibrálás után a készülék cirill betűs feliratokkal fog elindulni, a nyelvek közül kiválasztható lesz a magyar is, ám mégis más nyelv jelenik meg. Én angolra állítottam, úgy gondolom aki neki mer kezdeni egy ilyen szoftver telepítésének, azt nem fogják zavarni az angol nyelvű feliratok.
Persze nem maradhat el a legfontosabb intelem: ha belefogsz a romfrissítésbe, akkor ezt a saját felelősségedre végzed. Ha elrontod, azért saját magadon kívül mást nem okolhatsz majd. Ezért jól gondold meg, mielőtt belevágsz.
Legközelebb a készülék néhány technikai adatát mérjük meg, és bővebben kitérünk a futtatott navi szoftverekre.
Sziasztok!
Azért az igazsághoz hozzátartozik, hogy én csak közvetítő voltam. Tudtam, hogy kihez kell fordulni, ki az, aki esetleg tud segíteni. Az igazi érdem Varju barátomé, aki a kapcsolatai révén megszerezte a WinCE-s ROM-ot.
A lényeg az, hogy sikerült életet lehelni a jószágba, viszont az igazi happy end az lenne, ha a Linuxos ROM dolgozna a gépben.
Szia!
Varju barátodnak is köszönöm. A Linuxos ROM esetében a leírással bíbelődöm. Mintha hiányozna egy lépés, írok e-mailt.