Navigáció – GPS! Azonnal kellene egy navigáció? Vagy csak most kezdenél navigálni? Esetleg a papírtérkép helyett, valami újabb megoldásra vágysz? Most inkább spórolnál, és nem költenél?
Talán most kaptál munkát, és kellene hozzá hirtelen valami eszköz? Nézz körül otthon! Ma már számtalan eszköz kallódik a lakásunkban, amelyek jobb és rosszabb lehetőséget nyújtanak a navigálásra, így az akinek azonnal kell valami megoldás, az nagy valószínűséggel talál hozzá eszközt is otthon. Persze ezek egy része lehet, hogy nem a végleges megoldás, de szükségből, egy-két alkalomra szinte biztosan jó lesz. Az alábbiak között keresgélj!
– Okostelefon
– Tablet
– Laptop
A sort a végéről kezdeném, a jobbik megoldások felé haladva.
– Laptop/Notebook a mérete miatt csak korlátozottan fogható be navigálásra. Egy személyautóban nehezen találunk neki olyan helyet, ahol nem zavar a vezetéseben. Vagy korlátozza a szükséges mozgásteret, vagy a látóteret csökkenti látványosan, vagy egyszerűen csak balesetveszélyes. Ezeket inkább a nagyobb vasakba, buszokba, teherautókba tartom elképzelhetőnek, ahol nagy az ablakfelület, illetve a készülék is biztosan rögzíthető. Nehézséget okozhat az is, hogy ezek jelentős részében nincs GPS vevő, ezért vásárolni kell hozzá valami plusz eszközt (kábeles, vagy Bluetooth-os GPS vevőt, és valami tisztességes térképet is). Hirtelen felindulásból pizzafutizni biztosan nem lesz jó.* Tudtátok, hogy régen a Mio ezzel is próbálkozott?
– Tablet:
Android: talán ez a verzió lenne a legalkalmasabb, de lehetőség szerint csak olyan, ami valamiképpen eléri az internetet, és Google Play is van rajta. A tabletek nagy részében van GPS vevő, bár elég sokban szükséges a GPS pontosságának javításához az internet. Vannak olyan eszközök is, amelyek esetében cél volt a navigálási képesség, ilyen például a Wayteq x995 Max is. Ezek a készülékek már könnyebben beépíthetőek egy személyautóba, kapható hozzájuk normális tartó, és méreteik is jobban alkalmassá teszik erre. A térképpel sem lehet gond, számtalan fizetős, és nem fizetős megoldás is rendelkezésre áll (fizetős a TomTom, vagy a Sygic GPS Navigation, ingyenes a Waze, a Google Maps, vagy a Magic Earth). Ha már úgyis van hozzá internetelérésünk (akár beépített SIM kártya foglalat, vagy Bluetooth kapcsolaton keresztül, esetleg csak a Wi-Fi elérésével), úgy már tudjuk használni a Waze, vagy a Google Maps szoftverét is, illetve több más navigációs szoftver is használ internetet a forgalmi információk frissítéséhez. Gondolom ilyen is lehet még néhány “ládafiában” (Prestigio Geovision 7777).
– iOS (iPad): nem tudom igaz-e még az állítás, de a régebbi eszközökön, csak a 3G-s változatban volt GPS vevő. Ezek biztosan alkalmasak navigációra (én még iPad 3-on is navigáltam), ám a szoftverek és a szükséges eszközök (autós tartó, autós töltő) ára is alkalmazkodik a készülék árához (ld. lejjebb).
– Windows rendszerű tabletek: A Microsoft támogatásával nem rendelkező eszközökre nem érdemes komolyabb összeget áldozni. Ha létezik is hozzá navigációs lehetőség, ezeket már egy ideje nem fejlesztik, vagy talán nem is elérhetőek már. Nagyjából hasonló állapotok uralkodhatnak, mint a Windows-t futtató okostelefonokon (ld. lejjebb)
– Okostelefon: a mai okostelefonok többségében már jól használható GPS vevő van, és az internet állandó elérése is megoldott a SIM kártyán keresztül. Ahogy tet-múlt az idő, úgy lett ezeknek az eszközöknek egyre nagyobb és jobban látható a kijelzője, ezért az okostelefonok jelentős része alkalmas valamilyen szintű navigációra.
– Android: ha van a telefonon Google Play, a lehetőségek száma szinte végtelen. A fizetős szoftverek közül a TomTom, illetve a Sygic GPS Navigation szoftvereket érdemes kipróbálni, míg az ingyenesek közül a Waze, Google Maps, Magic Earth trió amivel kezdeném. Máig a legnagyobb nehézséget egy jó tartó beszerzésében látom, Én egy Xiaomi Note 7-tel szeretnék néha navigálni, ám a 4!! féle mobil tartóm közül egy sem tartja biztosan a telefont. Az egyik az üveg hátlapot nyúzta meg, a másikból kiesett a telefon, a fólia bánta, a harmadik leesett, a negyedik… Az egyetlen, ami nagyjából jó, az egy 2009/2010-ből megmaradt HR (Herbert Richter) tartó…
– iOS: a paraméterek szinte biztosan alkalmassá teszik a készüléket a navigációra, ám hogy programot találtok-e rá az más kérdés. Kérdéses, hogy egy bizonyos korú telefonhoz lesz-e, vagy ha igen, akkor milyen friss navigációs szoftver lesz letölthető. Komoly befektetés lehet még a kiegészítők megvásárlása (tartó, töltő, szoftver). Elővettem egy muzeális iPhone 4-et. Katasztrófa. Egy 7.1.2-es szoftver van rajta, eszement lassú, viszont “nyögvenyelősen” működik rajta az Apple Maps, a Sygic alig, térképet nem lehet rajta frissíteni, és többször kilép. A Here legutolsó működő verziója letölthető, és térképet is lehet rajta frissíteni, de a hangletöltés végét már nem tudtam kivárni. A Waze elindul (4.16.01), és úgy tűnik hogy szükség esetén használható lenne.
– Windows: zűrös. Mióta megszűnt a támogatás hozzájuk, nem bíznám rájuk az életem. Pedig véleményem szerint, jó telefonok voltak, és a GPS kiemelkedő volt a többségükben. Én egy Lumia 520-at használtam, élmény volt vele a navigáció. De most? A kicsi kijelzőn kívül is, számtalan nehézséggel küzd: (közben elővettem az említett telefont, egy Nokia Lumia 520/Windows 8.1), amelyen még néhány navigáció is megmaradt. A Windows Áruház nem működött, és belépni sem tudtam. A Waze elindult (valami ősrégi verzió), be is tudtam lépni, de a tervezéskor azt írta hogy nincs hálózati kapcsolat. A SygicGPS elindult, tervezett útvonalat is, és elvileg a licenc-vásárlás is működött volna. A Here Drive+ elindult, tervezett, térképet is frissített! de úgy nézem, a forgalmi infók nem működtek. A MapFactor Free a szoftvert nem, de az OSM térképeket frissítette. Útvonalat is tervezett, de nagyon-nagyon lassan talált pozíciót. Egyszóval ha nincs más, meg lehet próbálni, de ez legyen az utolsó lehetőség.
A fenti lehetőségek közül egy szinte biztosan megtalálható nálad is. Ami kimaradt, az az ablakba akasztható navigációk szekrényekben bujkáló változata, és a PDA készülékek. Bár hardver tekintetében sokuk használható lenne, ám az elaggott szoftver és térképállomány nem sok jót ígér.
Remélem amikor kinéz az ajtó mögül a “szükség”, akkor a fenti lehetőségek egyikével meg tudjátok oldani, a vásárlásmentes navigálást!
Sok sikert!
Huh, nagyon klassz összefoglaló :) Köszi, ennek alapján tök jól el lehet indulni!
Körülnéztem itthon, és elképesztő mennyiségű öreg vas bóklászik a lakásban. Innen jött az ötlet… :)