Újabb érdekes ismerettel lettem gazdagabb, melyet gyorsan megosztok Veletek. Úgy esett, hogy egy gyenge pillanatomban szilaj 210 forintokért megvettem a lányomnak egy játékot a telefonjára az Android Marketen…
Mivel a játékot az ő telefonjára töltöttük le, és a fizetést is az ő telefonján intéztük (nem is lehet másképp), _az ő saját_ Google-fiókját használó telefonján beírtuk az _ÉN_ bankkártyám adatait. A fizetés rendben le is zajlott, a saját mobilomra megkaptam a visszaigazoló SMS-t a számlámról levont 210 Ft-ról.
Viszont érdekelt, hogy vajon a lányom telefonja, vagyis a mögötte működő Google fiók megjegyezte-e az imént beírt bankkártya-adatokat, vagyis ha most meg akarna venni még egy játékot, automatikusan megjelennének-e a kártyaadataim, és neki már csak az OK gombra kéne-e kattintania. Nos, igen, megjelennek, és már csak kattintania kell(ene). Ettől nem voltam boldog − nem mintha nem bíznék a lányomban, de ha elveszíti a telefonját, akkor akár illetéktelenek is vásárolgathatnának rá a Market kínálatából az én kontómra – ezt pedig nem szeretném.
Előfordulhat mással is, hogy ideiglenesen beírja a bankkártya-adatait például egy barátja telefonjába, ami odáig rendben van, de mégsem szeretné, hogy az ezek után bármikor használhassa ezt a kártyát.
Elkezdtem hát nyomozni az után, hogy hogy lehetne kitörölni az eltárolt bankkártya-adatokat. A telefonon hiába kerestem a megoldást a Google Market különböző menüpontjai, beállításai alatt. A megfejtés nem a telefonon, hanem az adott telefonhoz tartozó Google Account, vagyis Google-fiók netes adminisztrációs felületén rejtőzik.
Pillanatok alatt meglett a megfejtés – lássuk hát, pontosan hol és mit kell tennünk.
A számítógépünkön jelentkezzünk be ANNAK A SZEMÉLYNEK A GOOGLE-FIÓKJÁBA, AKINEK MEGENGEDTÜK, HOGY A KÁRTYÁNKRÓL FIZESSEN. Figyelem! _NEM_ a saját fiókunkba kell bejelentkezni!
Ekkor máris elkönyvelhetjük az első fontos tanulságot:
Csak annak az androidos telefonjába írjuk be a bankkártyánk adatait, akinek a Google-fiókjához utána hozzáférünk.
Ha ezzel megvagyunk, a jobb felső sarokban kattintsunk az előfizető neve melletti lefelé mutató háromszögre, és válasszuk a Fiókbeállítások menüpontot.
Ekkor megnyílik az illető fiókjához tartozó beállításokat, szolgáltatásokat („Termékeket”) tartalmazó oldal. A felsorolásból válasszuk ki a Google Checkout menüpontot – itt laknak ugyanis az illetőnek a Google-on keresztül bonyolított fizetéseihez tartozó adatok, beállítások:
Most kiderül, hogy mi az illető előfizetéséhez tartozó alapértelmezett szállítási cím (Default shipping address) és – ami minket most érdekel – fizetési mód (Default payment method). Kattintsunk az Edit payment methods (Fizetési módok módosítása) sorra:
Már nem vagyunk messze: a most megnyíló ablakban azoknak a kártyáknak az adatai látszanak, amelyeket az illető eddig a Google-fiókhoz tartozó fizetéskor használt – jó esetben itt lesznek a saját kártyánk adatai is. Keressük meg, és kattintsunk az alatta látható Delete (Törlés) sorra:
A Google ezután rákérdez, hogy biztosan törölni szeretnénk-e ezt a fizetési módot. Mondjuk neki bátran, hogy igen (OK):
Ha minden jól ment, és az illetőnek nem volt több kártya beállítva, akkor az alapértelmezett szállítási címet és fizetési módot tartalmazó oldalon az alábbi üzenet jelenik meg („Jelenleg nem jeleníthető meg fizetőeszközre vonatkozó információ”):
Sikerült! Az „idegen személy” Google-fiókjából eltűntek a kártyánk adatai. Megnyugodva hátradőlhetünk
Nekem ugyan egy Market frissítés sem érkezett meg még a telefonomra, de a hírek szerint a legújabb verzióban már a bankkártya adatokon kívül egy külön pin kóddal kell megerősíteni a vásárlást – ami hasonló helyzetekben jól jöhet. De amit leírtál, az egy igen fontos infó, köszi :)
Köszi a visszajelzést :).
Igazad van, a PIN-kóddal én is találkoztam a lányom telefonján az új Market-verzióban. Azért nem foglalkoztam még vele, mert a kártya-adatokat akartam törölni, de ma megnézem azt is, és itt egy kommentben leírom, mit is láttam pontosan.
@ Zsolto Jó kis hiánypótló cikk lett. Remélem sokaknak segít majd a Marketből történő vásárlás utáni “nyomok eltüntetésében”.
Nem valami egyszeru a dolog.En az iPodomon hasznaltam az Apple boltjat,de ott minden alkalommal be kellett irnom a jelszavamat,majd pedig amikor torolni akartam az adataimat,ezt egyszeruen megtehettem a keszuleken.
@Plasztik:
Annak én sem örültem, hogy a készüléken nem tudom törölni, sőt, egy egyszerű pipával megjelölni, hogy akarom-e megjegyeztetni az adatokat.
De végülis a Google-fiók netes felülete felől nem bonyolult a dolog, a fenti leírás nagyon szájbarágós — valójában pár kattintás az egész.
És ahogy kiderült, itt is van PIN-kódos védelem, szóval nem rossz ez, csak ki kellett ismerni a logikáját.
Elnézést, hogy belekárogok ezekbe a dolgokba, de egy javaslatot had tegyek a kártyahasználattal kapcsolatban. Ne használjatok bankkártyát olyan helyen ami nem banknak az oldala. A netes fizetésnél átirányítanak egy banki oldalra.
De terjednek az ilyen jellegű fizetési szolgáltatások amik életveszélyesek. A kártyaszámmal vissza tudnak élni ha feltörik a rendszert és elviszik az adatokat. (volt ilyen asszem Sony-nál nem is oly rég, szerencsére asszem ott nem voltak kártya adatok).
Csodálom, hogy ezt megengedik a kártyatársaságok, az összes POS szerződés ugyanis tiltja a kártyaadatok tárolását.
(Még a mastercard-tól is loptak 6-8 évvel ezelőtt)
@ Grano Jókat mondasz, csak nehéz betartani. Sok helyen csak neten lehet fizetni…
Tudom, de ha nem irányítanak át banki oldalra a kártyaadatok megadásakor akkor a rizikó faktorod rendesen megugrik.
Igazán kitalálhatnának már valamit, pl ami a Pay Pass netes változata.
Egyre többször kéne apróságot vásárolni, mint a cikkben is, de csak “komoly” kártyával lehet.
@ Grano Ezt én egy Internet kártyával, illetve a PayPal segítségével oldom meg. Majdnem mindenhová jó a kettőből, az egyik. Az Internet kártyán mindig csak annyi pénz van, amennyit fizetni akarok.
@Grano:
Esetleg egy netes fizetókártya megoldást jelenthet, bár úgy hallom, azt sok helyen mégsem fogadják el…
azért a google-ben talán meg lehet annyira bízni, mint egy bankban…
@ törzsmókus Maradjunk annyiban, hogy vannak fenntartásaim.
@törzsmókus: bár nem látom az összefüggést, de én is inkább Gyurcival értek egyet…