Az IPS az Indoor (vagy Internal) Positioning System, vagyis beltéri helymeghatározó rendszer nevének rövidítése. Mivel a GPS- és GLONASS-műholdak gyenge jele az épületek belsejébe nem tud behatolni, beltéren csak meglehetősen pontatlan helymeghatározásra számíthatunk. Az IPS egy csapásra megváltoztathatja ezt, és…
…sokkal gyorsabb, pontosabb tájékozódást tehet lehetővé. A rendszer elsősorban a WiFi-jelek alapján határozza meg, hol járunk éppen, bár erre nincs rögzített szabály és szabvány sem. Akár Bluetooth- vagy NFC-jeleket is igénybe vehet, feltéve, hogy létezik olyan adatbázis, melyből kiderül, hogy honnan származnak ezek a jelek.
A Google a napokban jelentetett meg egy olyan appot, mely a mostanában terjedő varázsszó, a crowdsourcing segítségével próbálja megoldani a feladatot.
Zsolto kitérője:
A crowdsourcing lényege, hogy a feladatból a közösség (ebben az esetben kb. ezt jelenti a crowd [embertömeg] szó) minden tagja egy pici szeletet „vállal” magára, melyet adott esetben úgy végez el, hogy nem is tud róla. Jómagam először a kilencvenes években találkoztam ezzel − bár akkor még nem hívták crowdsourcingnak −, amikor lelkesen részt vettem Berkeley Egyetemnek a földönkívüli intelligencia nyomait kutató Seti@Home projektjében. Nem, nem jártam a Berkeley-re (sajnos), mindössze annyi történt, hogy a gépemen állandóan futott egy kis alkalmazás, mely az űrből befogott, véletlenszerű és értelmez(het)etlen rádiójel-adatcsomagokat töltött le a Seti@home szerveréről, és egy algoritmust futtatva elemezte azokat. Mikor végzett, visszatöltötte az eredményt a Seti@Home szerverére és lekért egy újabb adagot. A dologhoz egy látványos képernyővédő tartozott, mely grafikusan illusztrálta a folyamatot. A projekt ma is zajlik, több millió számítógép dolgozik az űrből érkező rádióhullámok megfejtésén. Kitérő vége.
Szóval a felhasználó (praktikusan az adott objektum tulajdonosa) letölti a Google Maps Floor Plan Marker nevű kisalkalmazását az androidos készülékére. Ezután feltölti a Google-nak az épület tényleges alaprajzát (ezért kell az illetőnek a tulajdonosnak lennie, mert legtöbbször annak áll rendelkezésre az alaprajz), majd az alkalmazást a háttérben futtatva az épület minden zugát bejárja. A program közben figyeli a különböző jeleket, és azok helyzetét, erősségét egybeveti az alaprajzzal, a kapott adatokat pedig visszatölti a Google szerverére.
A projekt támogatása érdekében a Broadcom piacra dobta a vadonatúj, BCM4752 típusú chipet, mely már támogatja a WiFi-, Bluetooth- és NFC-jeleknek IPS-céljából történő felderítését és feltérképezését. Talán még fontosabb, hogy a chip az okostelefon egyéb érzékelőivel − a giroszkóppal, a magnetométerrel, a gyursulásmérővel és a magasságmérővel − is kapcsolatban áll, vagyis afféle hiperokos lépésszámlálóként lényegében szinte a vezeték nélküli jelek nélkül is képes lenne követni a pontos helyzetünket. Ehhez elég, ha megjegyzi, hol léptünk be az épületbe (ebben még a GPS-jelek segítenek neki), majd számon tartja a lépéseinket (gyorsulásmérő), irányunkat (giroszkóp) és magasságunkat (magasságmérő).
Valószínüleg ez az-az app, de letölteni nekem nem sikerült (by Gyurci).
Forrás: navigadget.com
Fordítás: Zsolto
Ráadásul ez a projekt Európában is erős támogatotsággal bír, még ha nem is a Google alkalmazására épül. Ennek a “navigációnak” kereskedelmi-marketing szempontból van jelentősége, hiszen a nagy bevásárló központok és áruházak esetében a boltok pontos helyzetét és az oda vezető utat is megtervezhetik(és az útvonaltervezőt sem a hagyományos legrövidebb-lwggyorsabb módon fogják megoldani, hanem a “fizetési sorrend alapján” módosítják majd az útvonalat az egyes boltok irányába)
viszonr olyan helyeken, mint egy kórház vagy üzem, nagyon jó szolgálator tehet, de ebböl ugye nem jön jelentős profit.
@ wroadd Hát persze, az üzlet az üzlet. :)
@wroadd:
Arról nem beszélve, hogy Jack Bauernek ez már öt évvel ezelőtt is ment a Palm Treo PDA-ja segítségével :D