Amikor néhány éve elkezdtem saját blogot írni, a cikkek nagy része a TomTom készülékeihez kapcsolódott. A terv az volt, hogy az akkor még itthon nagyon elhanyagolt márka felhasználóinak segítséget nyújtsak a készülékek jobb megismerésében, illetve a kisebb hibák gyors elhárításában. Már majdnem összejött egy jó kis baráti kör, amikor…
De persze ez már kifutott leves, és nem is tartozik szorosan ide. Inkább csak arról jutott eszembe, hogy az utolsó néhány cikk, a régi blog emlékét csalta elő. Az első oldal tíz cikkéből öt megint a TomTom-ról szól. Ez van. Viszont amiről most írni akarok, az a TomTom for iPhone. Számomra kicsit tudathasadást okoz, mert egyrészről fantasztikusan jól látható, az élénk színek szemet gyönyörködtetőek, ám alattuk ott az iPhone, ami határozottan melegszik, és navigáció közben pikk-pakk lemerül.
Ám mostanában, amikor ismét jóval többet használok TomTom készülékeket, nem tudtam kihagyni a lehetőséget, hogy a mobilos megoldásról is ejtsek pár szót. Bevezetőként annyit, hogy nem vagyok a mobilos navigáció elkötelezett híve, bár alkalmanként használom, mégis megrögzött PNA felhasználó vagyok. Egyrészt a néhány sorral feljebb felsorolt hátrányok miatt, másrészt a legtöbb mobilban megtalálható A-GPS miatt, amely internet nélkül hagy némi kívánnivalót maga után…
Persze erre mondhatjátok, hogy ma már az internet alapkövetelmény, pláne egy okostelefonon, de szerintem ez nem egészen így van. A szolgáltatók kínálatában ma már döntő többségben vannak az “okosmobilok”, ám az internet használata nem minden ember számára elérhető. Persze most felvetődik a nagy kérdőjel, hogy mi van??? A pénz, az van. Gondoljatok azokra is akik szűkösen élnek, és egyszerűen nem engedhetik meg maguknak.
És azokról a felhasználókról (fel nem használókról) még nem is beszéltem, akik csak telefonálni szeretnének, és ehhez elég nekik egy “fapados” hagyományos mobiltelefon is. Ennyit a jó hosszúra nyúlt bevezetőről, most lássuk magát, az iPhone-ra írt TomTom szoftvert. Az Európa verzió 90 euro, ami határozottan nem olcsó. Én a Kelet Európa verziót próbálhattam ki, ami “csak” 60 euro.
A szoftver elindítása után, a jól ismert TomTom ikonok és lehetőségek fogadnak minket. Aki már használt valamilyen TomTom navigációt, pillanatok alatt kiismeri magát, és gyakorlatilag “észre sem veszi” a váltást.
A sor végén pedig a Beállítások menüt találjuk. Még mindig azt szeretem a TomTom szoftverében, hogy nagyon egyszerű a használata, néhány gomb az egész, és gyakorlatilag az első testreszabás után után csak navigálni kell vele. Az első beállításkor megadjuk hogy gyalog vagy autóval, rövidebb vagy gyorsabb útvonalon szeretnénk navigálni, és hogy használjuk-e a fizetős utakat és kompokat és utána szinte csak a cím megadása marad. Érdemes még a Burkolatlan utak opciót is kikapcsolni.
A Beállítások/Előrehaladott menüpontot érdemes még átnézni, minden érdekesebb (fontos) opció ide került, ilyenek például a:
– Állapotsor megjelenítése/elrejtése
– Sávnavigáció be/kikapcsolása (Advanced Lane Guidance)
– IQ Routes
– MapShare
valamint idekerült még két nagyon fontos opció:
– Adatszolgáltatások be/kikapcsolása (ez annyit jelent, hogy külföldön nem használja az online funkciókat a roaming díjak elkerülése érdekében
– Adatmegosztás (Hely küldése, illetve a Facebook letiltása)
A navigálási opciók pont olyan bőségesek, mintha a PNA-ra megírt verziót használnánk:
Kereshetünk a Google adatbázisában, illetve a Facebookon is. Az Útvonal opciók is bőségesek, így a lehetőségeink között szerepel, a szinte számtalan alternatív útvonal megtervezése is, amelyre csak kevés navigáció képes.
Összegzés: azt vettem észre, hogy amíg a TomTom iPhone-os verzióját használtam, többször navigáltam mobiltelefonnal, mint amennyit az eddigi statisztika mutatott. A szoftvernek jól látható, élénk színei vannak, és az általam kedvelt TomTom funkciók közül szinte mindegyiket megtaláltam benne, kicsivel többet (Google keresés), és kicsivel kevesebbet is (TMC). Egy biztos: alternatív lehetőségnek kíváló!
Az általam kipróbált iPhone készüléken az 1.10-es app, és a v885-ös térképek voltak. A készülék pedig egy 3GS, az iOS 5.1.1-es verziójával.
Kapcsolódó cikkek:
https://navigyurci.hu/2012/04/27/a-tomtom-inkabb-a-google-t-hasznalja-sajat-poi-k-helyett/
https://navigyurci.hu/2011/10/26/frissult-az-iphone-os-es-javult-az-ipad-es-tomtom-app/
Sajnos én nem tudok a IPhone-ról nyilatkozni. Nekem még a kezemben sem volt soha. Persze megnéztem internetes oldalakon, hogy mit tud, de az ára mindig visszariasztott attól, hogy komolyabban foglalkozzam vele.
Éppen ezért maradok hűséges híve az androidos kütyüknek.
És most, hogy végig gondolom, még TomTom készülékhez sem volt dolgom. Ezekből persze semmi sem következik.
@ viragk Hidd el lehet nélküle élni. Nekem is majdnem 2 évig tartott, mire rászántam magam, viszont az is igaz, hogy azóta a Nexus csak tesztelésre van. Ja, és használtan vettem, T-Mobile függő…
Közben szétnéztem a TomTom oldalán. És ahogy a termékkínálatot végignéztem rájöttem, hogy miért nincs nekem TomTom készülékem és valószínüleg nem is lesz. A TomTom-nak nincsenek outdoor készülékei és ez meghatározza azt is, hogy miért nem veszek tőlük autós navigációra szolgáló készüléket.
http://www.tomtom.com/hu_hu/products/
@ viragk Szerintem az azért nem lehet kizáró ok, hogy nem gyártanak outdoor navigációt…
Na, én vagyok az, aki kocsmázás helyett navikra költi a pénzét. :)
Kipróbáltam iPhone-on az összes megjelent navigációt. Fenn volt a TomTom, a Sygic, az iGO, a Navigon és a CoPilot is.
Tárgyilagosan megvallva, térképi adatbázisban az iGO a legjobb. Nem csak hosszú évek megérzései alapján mondom (lassan nyolc éve használok autós navigációt), hanem egy eská “teszt” alapján is: névjegyzékből találomra kiválasztott húsz kontakt alapján ennél volt a legtöbb találat. De érdekes módon, a legkönnyebbnek vélt helyszínen (Budapest, Zugló), mindegyik navi egy egész kerülettel arrébb rakott, egyedül a TomTom találta el halálpontosan a helyet.
És ha már eljutottunk a TomTomhoz, kapcsolódok a cikkhez. Ugye már a második tomis PNA-mat nyúzom, így közvetlen összehasonlítási alapom van az iPhone-os változat és az XXL közt.
Az A-GPS-t illetően én nagy rajongója vagyok a technológiának: olyan elképesztő gyors indításra képes, ami a nem belépőszintű XXL-nek a legvadabb vágyálmaiban sem szerepel. Az iPhone 4-en 7 másodperc alatt áll fel a rendszer és pár másodpercen belül már megvannak a műholdak, indulásra kompletten kész a rendszer. A-GPS hiányában akár több percig is elszüttyög a PNA-m, mire jelet fog… (udvar kellős közepe és nem fa alatt állok:)).
Igen, a telefon melegszik. És pont ugyanúgy letilt a töltés mindkét készüléken, ha kánikulában a napsütötte szélvédő mögött tartjuk a készüléket.
Egyébként pont ugyanúgy érzem a két navit használva, mint Gyurci: többet használom a telefonos megoldást, aminek az okai egyértelműek. Villámgyors indítás (A-GPS), telefonos kontaktok címeinek közvetlen elérése, a POI-nál sokkal többet érő internetes keresés bármilyen helyre, és sokkal pontosabb útraillesztés (a PNA egy konstans, szűk másodperces késést mutat a valósághoz képest: amikor elhagyom a keresztutcát, az csak akkor ér oda).
A PNA előnye: az öt collos kijelző egy álom! :) A TMC-t szeretem, amikor Pesten kell keresztülmenni.
Ami a TomTomot a többi iPhone-os navi fölé emeli, az a rettentően igényes kivitelezés, a villámgyors, akadásmentes működés – pont ugyanúgy, ahogy azt a telefon gyári alkalmazásainál megszokhattuk. A grafika pont olyan felbontású, méretű, hogy autóban kellemes legyen a használata, akár egy bő méterről is nézve. Le a kalappal a fejlesztők előtt.
Már most elkezdek gyűjteni az új autós tartóra, ami a másik cikkben szerepel. :)
@ nord Hmmm, én is ismertem egy ilyen embert… Amíg volt miből, addig mindenféle navigációt folyamatosan a magáévá tett. Egyszóval ez nem egyedi betegség. :) Amit az A_GPS indulási sebességéről írsz, az természetesen az internet segítségével ilyen gyors, ugye?
Az XXL nem rossz vas (nekem a kistesó, egy XL (is) van), de azért nálam még mindig az X950 a nyerő. Az a tartóba épített TMC… Amúgy a QuickGPS Fix kiegészítőt használod? Mert a segítségével, még lakásban is nagyon gyors a TomTom. Sajnos a régi álom, egy Live-os TomTom csak nem akar összejönni, de azért így is elvagyok velük.
Az iPhone Tomi pedig gyönyörű, ha lesz új tartó biztosan írok róla, addig is hadd teljen a malac…