Az NNG Kft. munkatársainak létszáma a napokban lépte át a 400 főt, és további 60 fejlesztői pozícióra várja a jelentkezéseket, köztük a legjobb női programozókét is, akik belépését a vállalat 10 százalékos női kvóta felállításával szorgalmazza. A budapesti székhelyű cég a lépéssel utat és példát akar mutatni a hazai szoftverfejlesztési piacon, ahol jellemzően férfi szakemberek dolgoznak.
Budapest – Az NNG az autóipari beszállítók és autógyártók megnövekedett keresletének kielégítése érdekében a legkvalifikáltabb és a legígéretesebb 60 – köztük a legjobb női – programozóval tervezi bővíteni fejlesztőgárdáját 2013-ban. A toborzási kampány egyik fő célja, hogy a cég növelni tudja női programozóinak számát, ennek érdekében 10 százalékos kvótát állít fel.
„A női látásmód nélkülözhetetlen az IT területén is, és a kimagaslóan tehetséges női programozók közül néhányan már nálunk dolgoznak. A további szakembereket folyamatosan keressük és várjuk sorainkba, természetesen a tehetséges férfi programozókkal egyetemben” – kommentálta a lépést Balogh Péter, az NNG vezérigazgatója.
Az NNG a bizonytalan nemzetközi gazdasági helyzet ellenére folyamatosan bővíti kapacitásait és példaértékű mutatókkal büszkélkedhet a hazai cégek között. A vállalat 2012 első félévében 44 százalékkal növelte árbevételét a tavalyi év azonos időszakához képest, az elkövetkező három évben pedig 20 milliónál több navigációs licenszet tervez értékesíteni világszerte. A vállalat létszáma az elmúlt egy évben közel 100 fővel 400-ra nőtt. Ez indokolttá tette a nagyobb irodaházba való költözést is, mely elnyerte a „Év Irodája 2012” címet. Az NNG üzleti sikereinek alapját az autóipari szektorban elért eredmények jelentik, amely területhez tevékenységének 80 százaléka kötődik. Ahhoz, hogy a legmagasabb színvonalú navigációs megoldásokat szállítsa partnereinek, tudatosan keresi Magyarország legjobb pályakezdő és már tapasztalattal rendelkező szoftverfejlesztőit és programozóit.
„Az NNG a régió egyik leginnovatívabb IT közösségének ad otthont. A hazai IT-szektor egyik legkedveltebb munkahelye vagyunk, és nemrég költöztünk be új, díjnyertes irodaházunkba, amely mindehhez méltó, modern és inspiratív környezetet biztosít” – mondta el Balogh Péter, aki alapítóként maga is szoftverfejlesztőként kezdte a cégnél. „Nálunk nem csak kódsorokat írnak a kollégák, hanem a legnagyobb autómárkák műszerfalaiba kerülő multimédiás rendszerekre terveznek navigációs szoftvereket. Az eredmények nálunk kézzel foghatóak, szerte a világon használtak és keresettek” – tette hozzá Balogh Péter.
Balogh Péter biztos abban, hogy az új munkatársak komoly hatással lesznek a globális üzleti célok teljesítésére és a navigációs iparág formálására. „Az NNG új és jelenlegi munkatársai számára – legyenek akár nők, akár férfiak – olyan munkát kínálunk, amivel 20 millió autóba tudják beírni nevüket világszerte a következő években. Örülünk, hogy a mai gazdasági helyzetben ilyen lehetőségeket tudunk nyújtani Magyarország legjobb programozóinak” – hangsúlyozta a vezérigazgató.
A felvételi eljárásról tájékozódni és a pozíciókra jelentkezni az NNG honlapján lehet a www.nng.com/jobs oldalon.
Forrás: nng.com
Érdekes dolog ez. Tisztelem a szempontjaikat, de ez nem diszkrimináció? Akárhogy is, a nemük alapján tesznek különbséget a jelentkezők között, vagyis ha arra a 10%-ra lenne férfi jelentkező is, aki amúgy mindenben megfelel, kivéve, hogy nem nő, mit mondanak, miért nem veszik fel?
Az NNG-nek biztosan jó jogászai vannak, de azért kíváncsi lennék rá, ha egy elküldött férfi jelentkező beperelné őket, mivel védekeznének. Azt aligha mondhatnák, hogy “a női látásmód hiánya” volt az elutasítás oka, mert azt elég nehéz definiálni, és azt feltételezné, hogy egy olyan dolog, ami minden nőben automatikusan megvan csak azért, mert nő. Persze nyilván nem azzal az indokkal nem veszik majd fel a 10%-nyi férfit, hogy ő férfi, de ha ezt a válogatási szempontot közhírré teszik, azzal hatalmas támadási felületet adnak maguknak.
Pedig itt inkább logikáról, kombinációs készségről, problémamegoldó képességről, stb. beszélünk, amiket nyilván pontosan lehet mérni egy jól összeállított teszttel, és ha a jelentkező sikeresen oldotta meg a feladatokat, akkor teljesen irreleváns, hogy férfi vagy nő az illető.
@ Zsolto Érdekes meglátás. Talán inkább szeretnék hogy több női programozó legyen? Amúgy én azt veszem észre, hogy bizonyos problémák megoldásában a nők általában jobbak. Teljesen más szemszögből nézik a dolgokat, és ez más látószög néha bizony nagyon hasznos.
Azt tökre értem, és elismerem, amit mondasz, az én családomban is a lányok az okosabbak :D.
De hogy ezt a mai diszkrimináció-ellenes világban egy állásinterjú keretein belül, majd egy esetleges perben hogy fogalmazzák meg úgy, hogy az politikailag is korrekt legyen, már más kérdés — erre lennék kíváncsi.
@ Zsolto Gonodolom a válasz hamarosan kiderül…