Videóval! Azt hiszem, úgy illik, hogy egy új sorozat megérkezésekor megemlékezzünk a régebbi készülékekről is. A GO széria darabjai mindig is a szívem csücskét jelentették, és több generáció különböző “alkotásait” is alkalmam volt kipróbálni. A GO 720-szal kezdődött…
és a GO 950 volt az utolsó, amelyet hosszabb időn keresztül használtam (közel négy éve van nálam)…
A tapasztalatok alapján kijelenthető, hogy GO típusok mindig is a felső kategóriát képviselték, úgy a minőségük, mint a tudásuk szerint. A GO 950-et még mindig aktívan használom, és a hozzá tartozó TMC-s tartó (töltés nélkül is használható, és saját TMC-antennával is rendelkezik) máig az egyik legnagyobb találmány, amellyel a gyártók a készülék használatát próbálták (sikerrel) megkönnyíteni.
A váltás, a TomTom GO 1000/1005-ös széria komoly minőséget képvisel, új tartót illetve csatlakozót kapott, amely a maga mágneses kapcsolatával innovatív megoldás volt, bár úgy érzem, hogy nem hozott átütő sikert. A másik újdonság, a kapacitív kijelző bevezetése is érdekes fejlemény volt, a térkép használatát jócskán megkönnyítette a keresés közben.
Ennyit bevezetőül, és most lássuk a GO 500-at, amely egy teljesen új széria, új design, de ezen kívül a szoftver és a térkép megjelenítése is több újdonságot hordoz magában. Az frissen formázott házon megosztlanak az eddig hallott vélemények: van, akinek nagyon tetszik, és van akinek kevésbé, ahogy ez már lenni szokott ilyenkor.
Az első hardveres újdonság, amit megemlítenék, az a “ráncfelvarott” tartó, amely előnyére változott. Az egyedi csatlakozó megmaradt, ám már csak a tartó és a készülék közötti kapcsolatot biztosítja, de a töltés már nem ezen, hanem egy micro USB-s csatlakozáson keresztül történik. És végre a készülékre is visszakerült a micro USB csatlakozó, így már nem kell a szinkronizáláshoz egyedi kábel, asztali dokkoló, vagy autós tartó.
A formája kecses, és a tapadókorong biztosan tartja a készüléket. A készülék a GO 100x-es sorozatnál megszokott mágneses kapcsolattal rögzíthető. A készülék háza matt szürke, a fogása jó, az ujjnyomokat nem gyűjti. A kijelző, ahogy ez egy drágább készülékhez illik, jól látható, illetve a fényerő szoftveresen is szabályozható. Tapintásra érzékeny és jól kezelhető.
Ami néhány perces használat után feltűnik, az az, hogy a GO500 gyors. A szoftver frissen mozog, nem akad, az útvonal tervezése rövid idő alatt megtörténik. A Menü teljesen megújult, széltében gördíthető, minden máshol van benne mint, ahol az “öreg” felhasználók megszokhatták azt. Ez az első olyan TomTom évek óta, amely nem a megszokott sémát követi, hanem azt felborítva valami teljesen újat ad. A megfiatalított kereső, egyszerre listázza ki a címek, illetve a POI-k között találatokat.
Az első rövid videó…
…és még egy:
A TomTom GO 500 (az általam kipróbált készülékek között először), valóban képes egy igazi okostelefonnal kapcsolatot létesíteni, az iPhone 3GS és a ZTE Blade 3 (CyanogenMod ROM) sem volt akadály neki, mindkettővel elérte a Live-os szolgáltatásokhoz szükséges Internetet. Az itt elérhető szolgáltatások nálunk jelenleg alig, vagy egyáltalán nem működnek (még).
– TomTom Traffic
– Speedcams
– TomTom Places Hamarosan
Szoftver:
– Új “gördülő” menü
– Új kereső (címek és POI-között egyszerre keres)
– Tap & Go (bökj rá térképre, és navigálj azonnal)
– Route Bar (a Route Bar megmutatja a közlekedési és kamerainformációkat az útvonalon
– Smartphone Connected (valóban működő smartphone-kapcsolat iPhone és Android alatt is) *vásárlás előtt érdemes kipróbálni a szoftververziók sokfélesége miatt!
– 3D-s térkép (épületek és látnivalók 3D-s megjelenítése (hazánkban Budapesten és Debrecenben néhány látnivaló)
– IQ Routes
– QuickGPSFix
– LifeTime Maps
Összegzés: a TomTom GO sorozat nagyon sokat változott, és előnyére. Sajnos most sem sikerült az újdonság 100%-ig kész állapotú bevezetése, néhány apróság még hiányzik ahhoz, hogy igazán jó legyen. Ám mire hazánkban a boltokba kerül, addigra jó esély van arra, hogy minden tökéletes legyen.
A hazai áráról még tájékoztató információt sem sikerült szereznem, Ausztriában már kapható, a jelenlegi ára 199 euro (ez nagyjából 60 ezer forint), ám valószínüsíthetően ebben nincs RDS-TMC (ott működik a TomTom TMC is).
A következő részben az első frissítésről lesz szó…
Néhány fontosabb technikai adat:
– Kijelző mérete: 5″ (13 cm), érintőkijelző
– Képarány: 16:9
– Kijelző felbontása: 480×272
– Beépített memória: 8 GB
– Bővíthető: micro SD
– Bluetooth: Igen (Smartphone Connected) Live Traffic, és Speedcams a
– RDS-TMC: szállított verziótól függ
– Aktív tartó
– Akku: több mint két óra üzemidő
– Méretek: 145 x 90 x 20 mm
– Súly: 229 g
Forrás (additional mount kit photo): cdn.pocket-lint.com
Kapcsolódó cikkek:
https://navigyurci.hu/2013/09/13/tomtom-go-500-kicsomagolas/
https://navigyurci.hu/2013/10/10/tomtom-go-500-az-elso-frissites/
Na, közeledünk, már alig várom a lényeget, a szoftver bemutatását :) Addig is jó volt újra olvasni a nagy öregekrők, és persze az új fiú érdekes vonásairól. Nekem a fő durranás a mobilos netkapcsolat és a sebesség javulása.
@ Zsolto Na, ez még időbe telik. Ahhoz, hogy használat közben bemutassam, még nem mentem vele eleget. A sebességnövekedés nagyon látványos, és a kapcsolat és végre müxik. Egyszóval van benne potenciál… :)
Szia Gyurci .
“Az itt elérhető szolgáltatások nálunk jelenleg alig, vagy egyáltalán nem működnek (még)”
Ez a mondat megmozgatta a fantáziámat ,talán alakul valami a Live szolgáltatással kapcsolatban kis hazánkban ????
Vagy ez nem publikus egyenlőre ?
Válaszodat előre is köszönöm .
Üdv Imre
@ deathroww Szia Imre!
Folyamatosan szó van róla, de inkább csak szóbeszéd. Szóval ezekre nem lehet alapozni. Annyi biztos, hogy a TomTom Places mint lehetőség bekerülhet a GO 500 Live funkciói közé, de arról nincsen szó, hogy Magyarország is bekerül a kereshető országok közé.
Üdv:
Gyurci
Rövid videó a készülékről, működés közben:
http://www.youtube.com/watch?v=dr1OvdoeMeQ
ohhh de jóóó ujra hallani Go ról !! Gyurci szuper voltál vagy és leszel tudom ! köszönünk mindent neked
@ fegen Szia Gábor! A TomTom magyarországi forgalmazója nélkül nem tudtam volna kipróbálni. Ezúton is köszönjük!