A TomTom már évekkel ezelőtt felvállalta azt, hogy segíti a “zöldebb” közlekedést, azaz – például megpróbálja csökkenteni a dugóban kibocsátott üzemanyag mennyiségét, a járművek negatív környezeti hatásainak csökkenését, és bizonyos mértékben az emberek “frusztráltságát” (egy cél elérésének lehetetlensége) is…
2007-től kezdve gyűjtik a felhasználói információkat a forgalmi adatokkal kapcsolatban, amely a nap minden időpillanatában képes jelezni a TomTom navigációs készülékei számára, hogy az adott útvonalon milyen (átlagos) forgalom várható. Ez a megoldás bár koránt sem tökéletes, de az esetek többségében jól használható.
Ezt egészítik ki az ún. forgalmi események kijelzése, amelyek legjobb statisztikát is felülírják (pl. baleset, útfelbontás, torlódás). Ezeket az információkat sok országban a több millió saját felhasználótól gyűjtik interneten a Live-os (folyamatos internet kapcsolattal rendelkező) készülékek segítségével (nálunk még a hagyományos RDS alapú szolgáltatás működik).
A Live-os készülékek által nyújtott információk előnye az azonnali megosztás, amely útján a többi hasonló lehetőséggel bíró felhasználó készülékén azonnal megjelenik a dugójelzés (lassú haladás), illetve ha engedélyezték, akkor az azt elkerülő útvonal is. Ezen technika alapján a TomTom több milliárd forgalmi adat birtokosa amelyeket a felhasználók minden TomTom készüléken használnak a világ minden táján, a nap bármely szakában, így segítve a zöldebb közlekedést (a dugó kikerülésével az üzemanyag felhasználás, a stressz és környezetünk pusztulása is csökkenthető)…
A nemrégen megjelent statisztikából kiderül melyek a leg “élhetetlenebb” európai városok. Budapest csak a középmezőnybe tartozik (31. helyezés), milyen lehet a többi ?
Akkor lássuk nálunk hogyan fest a helyzet (a százalékos adat (Congestion), az egy órára vonatkozó többlet időt jelenti. Azaz Moszkvában az egy órás út, akár egy és háromnegyed óra is lehet…)?
A képeken található kifejezések magyarázata (kifejezések by Zsolto):
– CI change = torlódás változása
– City = város
– Comparison = negyedévenkénti összehasonlítás
– Congestion = torlódás
– Country = ország
– Decreasing congestion =csökkenő torlódás
– Decrease in congestion = torlódás csökkenése
– Evening peak = esti csúcs
– Highways = autópályák
– Increasing congestion = növekvő torlódás
– Increase in congestion = torlódás növekedése
– Morning peak = reggeli csúcs
– Non-highways = egyéb utak
– Previous congestion = előző torlódás
– Rank = helyezés
Az eredeti dokumentum letölthető innen.
Forrás: www.tomtom.com/
A hozzászóláshoz jelentkezz be. Nem vagy még tag? Regisztrálj!