Navigáció – GPS – Android. 2009 Októberében nagy ijedelem támadt a navigációs készülékeket gyártó cégek háza táján. A Google bejelentette, hogy az autósok számára ingyenes navigációs szoftvert tesz elérhetővé, ez lett a Google Maps…
Akkoriban ez a bejelentés durván meglátszott még a nagyobb gyártók eredményein is, hiszen a részvényeik mind a TomTom mind a Garmin esetében elég sokat vesztettek értékükből. Ekkor kezdődött a “nagy átállás”, egyre többen igyekeztek meglovagolni pl. az autóiparban rejlő valóban hatalmas lehetőségeket.
Ebben az időben tettem azt a kijelentést, hogy felesleges ez a nagy kapkodás, “szerintem nem eszik ilyen forrón”. Azt kell mondanom, hogy nem is tévedtem olyan nagyot (azóta 16 év telt el)… Sokáig tartott amíg a Kelet Európai régióban is használható lett a szoftver teljes tudása, és a térképek is elfogadhatóak lettek.
A mostani újítással lett a Google Maps valóban a nagy többség számára elérhető, az offline navigáció sokak számára teszi lehetővé – egy mostanra nagy rajongótáborral rendelkező, jól használható, ingyenes szoftver alkalmi, vagy akár napi használatát
Hogy miért fontos az offline navigáció? A világ jelentős részén (mintegy 60%-án) nem elérhető az internet. Ezek nem feltétlenül egybefüggő területek, hatalmas foltok tarkítják a képet. Ezeken a helyeken nem áll módunkban online térképek használata, nem csak a jelenlegi magas díjak, hanem az online térképek elérhetetlensége miatt sem
Bár még mindig azt vallom, hogy aki a navigációt a munkájához használja, az ne okostelefonos navigációt, hanem inkább egy profi hardverrel és térképpel ellátott PNA/PND készüléket használjon, elfogadom hogy rövid utakra, esetleg a forgalmi szituációk gyors megoldásához sokszor jobb egy online szoftver pl. a Waze, vagy a Google Maps. Ráadásul az okostelefon mindig kéznél van. Olyannyira, hogy magam is egyre ritkábban veszem elő kedvenc navigációs eszközömet, egy-egy rövidebb útra. A Google Maps a frissen bekerült (és már hazánkban is működő) offline navigáción kívül (ami nem először elérhető Magyarországon) is jó alternatíva lehet.
Nézzük mik azok az extrák, miket megkapunk a Google Maps használatával (a teljesség igény nélkül):
– Online forgalmi információk
– Street View (maszkolás)
– Tömegközlekedés
– Kerékpáros útvonalak
– Belső térképek (pl. üzletközpontok)
– Saját cég kijelzése
– Hibabejelentés
(hazánkban nem mindegyik szolgáltatás érhető el)
Maga szoftver nagyon sok készülékre elérhető, az Android 2.0 (Eclair) verziótól kezdve (a régebbi verziójú Google Maps térképek innen tölthetőek le). Az iOS készülékeknél a 7.0-ás szoftver verziótól felfelé használható. Van böngészős változat is, ez a Google Chrome 38. verziójától, míg MAC esetén a Safari 7.1-es verziójától támogatott. Az Androidos verziót innen, míg az iOS verziót innen töltheted le.
Azért annyira öregek nem vagyunk még, csak 6 év az a 16 :)
Kipróbáltam, és valóban elérhető végre a különböző területek letöltése. Amitől kicsit csalódott vagyok, az az, hogy Budapest terültére 300 MB tárhelyhasználatot jelez előre, ami nagyon sok, a Bp-Balaton térséget tartalmazó szegmens 1,5 GB lenne.
Waze! Fel sem tűnt, hogy ennyire fiatal vagyok még… :D Köszi a kiigazítást. A mentés területére vonatkozó előrejelzés (vagy a kijelölés mérete) csal, ez a Budapest mentés 57 MB: https://navigyurci.hu/wp-content/uploads/2015/11/gmapssv_10.png
Na jó, az nem olyan vészes akkor :)