Navigáció – GPS! Valamikor 2014 nyarán történt, hogy hozzájutottam a Garmin NavTalk készülékhez. Amikor a lehetőség felmerült, azonnal felcsillant a szemem – telefon és GPS egyben? Európa térképpel? 1999 tájékáról??? Ez kell nekem…
Kifejezetten mutatós vas.
A gondolatot, tett követte. Bár készülék Angliában volt, de az Öcsém is pont akkor járt arra – így néhány napon belül a kezemben volt az új szerzemény. Gyakorlatilag minden megvolt hozzá ami a használatához szükséges, kivétel az európai (töltő) átalakító, illetve a szinkronkábel (ez csillagászati összeg lett volna, ám a Navigate-es srácoktól kaptam egyet pár napra kölcsön). Már abban az időben akartam írni a készülékről, ám ez valamiért elmaradt. Így most a régi képek alapján próbálom meg “rekonstruálni” az akkori érzéseket….
Lám, lám működik a GPS is.
Igényes a csomagolás.
Még egy gyári tokot is kaptam hozzá.
A doboz hátulján a fontosabb tudnivalók.
Bár nincs feltüntetve, néhány átvezető utat hazánkban is felismer a program.
Kicsomagolás: minden pillanatát imádtam. Olyan volt mint egy Karácsony – ősszel. A csomagoláson és a tartozékokon is látszott, hogy egy sokat haszált – de a végletekig megkímélt darabról van szó, és legnagyobb meglepetésemre a dobozban minden CD és leírás megvolt ami az előző tulajdonos használata idején összegyűlhett. Kis keresgélés után a gyári leírások és aktiváló kódok is előkerültek.
Minden, mi szemnek s kéznek ingere.
Üzembehelyezés: aránylag egyszerű volt. Az akku eltávolítása, és a SIM behelyezése ugyanúgy történik mint egy mai telefonon, kártyafoglalat nincs rajta. Természetesen Magyar nyelv az nincs a készüléken, akkor ez még nem, volt fontos a gyártók számára. A magyar piac nagyon kicsi, sok dolog csak a sor végén jutott el hozzánk, de mire elértünk volna a magyarításig ez a készülék már régen kifutott.
A szoftverfrissítés egyszerű, a Garmin Web Updater elvégzi helyettünk (1999-es készülék!). A térképek telepítése a MapSource szoftverrel történik, pont úgy ahogy még egy-két évvel ezelőttig a Garmin outdoor készülékeinek esetében is.
A legújabb szoftver verzió 2014-ben a 2.60-s volt.
Budapest egy része, és az M1 – M7-es út környéke (nagyon) nagy vonalakban.
A készülék megjelenésekor Nagy Britanniában teljes volt a lefedettség.
A MapSource szoftver segítségével a TUHU térképek is telepíthetőek a készülékre, amelyekkel hazánkban részletesebb térképfelbontás érhető el.
Összegzés: majdnem okostelefon GPS vevővel. A maga korában komoly készülék volt, biztosan komoly ára lehetett. Mára elsősorban gyüjtői darabként tudom elképzelni, bár, a MapSource segítségével tehetünk rá friss térképeket, és egy pár órára retró érzések mellett használhatjuk akár túrázásra is. Ezt erősen korlátozhatja az akku rövidebb üzemideje.
Néhány fontosabb tudnivaló:
– Kijelző: 31.7 mm x 38.4 mm (132 x 160 pixel)
– Típus: GSM
– SIM kártya foglalat
– Frekvencia: 900/1800 MHz
– Belső memória: 16 MB a térképeknek; 1.0 MB RAM
– Adatátvitel: Beépített modem / 14.4 kbps sebességgel
– GPS: : Beépített GPS antenna, standard MCX csatlakozó egy külső GPS antenna csatlakoztatására
– Poz. idő melegen: kb. 15 mp.
– Poz. idő hidegen:: kb. 45 mp.
– AutoLocate™: Approximately 2 minutes
– Frissítés: 1 másodpercenként
– Pontosság: 15 méter
– Akku: Lithium-ion újratölthető akkumlátor
– Üzemidő:: Kb. 12 óra GPS, 8 óra beszélgetés, 300 óra készenlét
– Méretek: 133 x 51 x 24 mm
– Súly: 170 g
Fotók: Zsolto
De buli :) Ma is lehetne telefonálni vele?
Kös a kérdést! Két éve még pozicionált, és telefonáltam is vele. Szerintem max. az akku lehet gyengébb azóta, de még fel lehet tölteni, és be is kapcsol… De ha szeretnéd, teszek bele egy kártyát. :)