Navigáció – GPS – Android! Ma egy érdekes témáról olvashattok, mégpedig arról, ahogyan a Google Maps biztosítja számunkra a lehetőségekhez mérten legpontosabb forgalmi adatokat . Azaz megmutatjuk azokat a folyamatokat, amelyek alapján a szoftver kijelzi az aktuális forgalmi viszonyokat, majd ezek figyelembe vételével megtervezi az általunk kért útvonalat…
Persze ehhez rengeteg adat kell, amelyek nagy részét azok a felhasználók biztosítanak, akik a Google Maps segítségével navigálnak minden nap… Biztosan sokat gondolkoztatok már azon, hogy mindez hogyan történik. Lássuk: amikor megadunk egy új úti célt a szoftver számára, azonnal láthatunk néhány fontos információt: mekkora a forgalom az egyes alternatív útvonalakon, ezek figyelembe vételével melyik irányba kell haladnunk, illetve ezek alapján mi a becsült utazási, illetve a várható érkezési idő (ETA).
Mindez úgy lehetséges, hogy a szoftver az összegyűjtött pillanatnyi forgalmi adatokat (pl. hely, irány, sebesség) felhasználja az útvonalon várható jelenlegi forgalom becslésére. Ezek az adatok segítenek megérteni az aktuális forgalmi helyzetet, ám nem adnak információt a forgalom jövőbeli alakulásáról (pl. milyen lesz 20 perc, vagy egy óra múlva). De itt a Google segítségül hívja a technikát: a múltbéli adatok segítségével meg tudják becsülni egy későbbi időpont forgalmi viszonyait. Persze még ez sem száz százalék, mert egy váratlan forgalmi helyzet (baleset, tűzeset, előre nem kiszámítható történés) bármilyen pontos előrejelzést képes átírni. Van még egy megváltoztathatatlan tényező: az adott hely utcáinak áteresztőképessége. Ha már minden alternatív útvonal telített, hiába a legjobb előrejelzés is…
A Google az előrejelzések pontosítására törekszik, ezért kapcsolatba lépett a DeepMinddal, az Alphabet mesterségesintelligencia-kutató laboratóriumával, hogy együtt javítsák a forgalmi előrejelzések pontosságát. A felmérések szerint a Google Maps nagyjából 97%-os pontossággal képes megjósolni a várható érkezési időt. A mesterséges intelligencia segítségével a zsúfolt nagyvárosokban (pl. Berlin, Jakarta, São Paulo, Sydney, Tokió és Washington DC) lehetőség lesz arra, hogy a szoftver megjósolja egy torlódás kialakulását is úgy, hogy az még el sem kezdődött…
A Google Maps navigáció letöltése innen.
Forrás: blog.google
A hozzászóláshoz jelentkezz be. Nem vagy még tag? Regisztrálj!