…de te még talán nem is gondoltál rá. Íme, néhány példa arra, hogy mi mindenre használhatóak a GPS-rendszerek a szokásos navigáción és flottakövetésen kívül. Néhány különleges felhasználási terület…
Pénzügy
A bankok és tőzsdék műholdakról kapják a csalások megelőzésére hivatott időbélyegzőket. A pontos idő ismerete létkérdés a tőzsdei műveletek során, mivel az értékpapírok és tőzsdecikkek ára a tranzakció időpontjától függ. A devizaügyletek lebonyolításához szintén szükség van időbélyegzőkre, és az ennek során használt időbélyegző-szerverek szinkronizálása is GPS-jelek segítségével történik.
Mobilszolgáltatók
A mobilszolgáltatók a GPS-idő segítségével koordinálják a mobiltelefonok és az egyes cellákhoz tartozó antennák közötti kommunikációt. Konkrétan arról van szó, hogy a GPS-műholdak által szolgáltatott, nagy pontosságú időjel segítségével koordinálják az egyik cellából kilépő, a másikba belépő mobilkészülékek átléptetését lehetővé tevő ún. szórókódokat.
Földrengés-kutatás
A tudósok a földrengésveszélyes területeken GPS-készülékeket használnak az előrejelzések pontosságának javítása céljából. A vevőktől származó pozícióadatok segítségével meg tudják mérni, milyen ütemben halmozódik fel a feszültség a földkéregben.
Elektromos távvezetékek
A nagyfeszültségű elektromos hálózatban előforduló rendellenességek időpontjának pontos megállapítása segítségével az áramszolgáltatók be tudják határolni, hogy hol történt a kábelszakadás.
Mezőgazdaság
A földművelők többféle célra is használják a GPS-technológiát: vetésterület-tervezés, földmérés, traktor-irányítás, permetező légi járművek irányítása, termésfelmérés, stb.
A Southwest Airlines például a közelmúltban kezdte el használni a GPS-adatokat a le- és felszállás biztonságosabbá tételére és a guruló gépek irányítására. A GPS-ek segítségével megvalósított gazdaságosabb útvonaltervezés révén jelentős üzemanyag-megtakarítás is elérhető.
„Intelligens” bombák
Bár szerintünk egyetlen fegyver sem lehet „intelligens”, a harcászatban mégis így hívják azokat a bombákat, melyek GPS-műholdak segítségével állapítják meg a célpont helyzetét, majd elképesztő pontossággal meg is semmisítik azt. Ezek a fegyverek az inerciális navigációs rendszer (INS) mellett a GPS-jeleket használva akár tíz méteren belüli találati pontosságot is elérhetnek.
Hajózás
A GPS-jelek segítik a bóják pontos kihelyezését, a kikötői navigációt, sőt még a konténerek kikötőn belüli mozgatását is.
Vasúti közlekedés
Egyes vasúti forgalomirányítási rendszerek már ma is igénybe veszik a GPS-műholdak által kínált lehetőségeket a szerelvények ütközési valószínűségének csökkentésére, a pályamunkások biztonságának javítására és az általuk használt eszközök megóvására, valamint a vasúti gyorshajtásból eredő balesetek elkerülésére.
Plusz egy: Vadon élő állatok védelme
Például Dél Afrikában az orrszarvú állományt jelölik meg vele.
És még egy: Vészhelyzeti jeladás
A tengeren bajbajutott emberek megtalálását segíti.
Aki tud még egyéb területről, ahol a GPS-eket használják, ossza meg velünk a kommentekben!
Forrás: navigadget.com
Fordítás: Zsolto
Tömegközlekedési eszközökön az utastájékoztató rendszer vezérlése.
@ dzcsiga Köszi!
Sziasztok!
Az ún. Miles rendszerben is használják.
Ez egy real time “játék” katonáknak.
Fegyveren. sisakon, testen érzékelők,+a háton egy GPS egység. Sebesülés, találat földrajzi helye, ideje stb…
Kiképzésnél felbecsülhetetlen.
@ attis Szia, és köszi!
Azaz! 86-os busz Óbudán.
– Csomagkövetés – olvastam valamikor olyan laposra készített GPS-ekről, amit akár egy nagyobb borítékba is be lehet rakni, és követni vele egy küldemény pontos helyét.
– Autóba “lopás védelem” (Ellopott autó esetleges megtalálása).
@ dzcsiga: igen, németországban láttam ilyet… Mennyire más is amikor a buszmegállóban másodpercre kiírják hogy mikor érkezik meg a dugóban araszoló busz. :-P
@ fioglenu Köszi!
Okos telefonokra létezik egy szoftver, ami a következőket tudja:
– SMS-ben le lehet tőle kérdezni az aktuális helyzetét (SMS-ben válaszol egy előre megadott számra)
– Automatikusan elküldi SMS-ben a koordinátáit amennyiben SIM kártyát cserélnek benne
Mindkét esetben “csendben” bekapcsolja a beépített GPS vevőjét és megpróbálja beazonosítani a helyzetét. Amennyiben ez egy beállított időn belül nem sikerül, akkor arról küld üzenetet, és próbálkozik tovább (emlékeim szerint 10-szer)
Persze egy hardreset törli ezt a funkciót :(
@ DM43 Köszi. :) Androidra is létezik?
@ Gyurci! Szerintem ez a videó erről szól: http://www.youtube.com/watch?v=7FJB6PzmOYQ
@ DM43 Nagyon király! Köszi!
Elektronikus útdíj szedés
Pl. Németországban a teherautókon egy GPS-es, GSM-modullal ellátott fedélzeti berendezés (OBE) segítségével követik, merre járt a jármű. Ha útdíjköteles szakaszon halad, akkor kapja a számlát/levonják az egyenlegéből
@ Veréb Az királyság. Magyarul nem kapsz sokszoros büntetést, csak számlát? Korrekt megoldás.
Geocaching!
@ handras :D
Hajaj,nálunk a buszokat is nyomon követik(volán).Ha utaspanasz van rögtön beigazolódik valóban korábban ment-e el a busz!De még a tankban is szonda van ami azonnal lebuktatja azt aki kivenné az üzemanyagot. 20 éve nem hittem volna,hogy ilyen fejlődés lesz.
@ cséza Nézd a jó oldalát, nem tudtok elveszni… :)
“Okos telefonokra létezik egy szoftver, ami a következőket tudja:
– SMS-ben le lehet tőle kérdezni az aktuális helyzetét (SMS-ben válaszol egy előre megadott számra)”
Ezzel csak az az egy baj van hogy mivel beltérben nem működik a gps (legalábbis a telefonos gps-ekre ez jellemző) ezért ha beltérben hagytad vagy ellopják és beltérbe viszik továbbra sem fogod tudni hol van. Viszont ha túrázás közben veszetted el akkor jó eséllyel megtalálod, persze erdőben hegyek között beletelik egy kis időbe míg műholdat talál, (sík terep szabad égbolt az ideális).
@ szakacsze Valóban.