Az elmúlt héten velünk lakott a TomTom egyik legújabb készüléke, a TomTom Start 20. A készülék nem titkoltan szeretne olcsóbb lenni mint nagyobb testvérei, például a Via 120 vagy 125.
Sok dolog tenne most jót a márka eladásainak, és az egyik talán pont az ár lefaragása lenne. Azonban lehet hogy nem a legfontosabb.
Esetleg egy magyarországi szerviz, (és) vagy egy képviselet aki tényleg a szívén viseli a maradék néhány TomTom fan sorsát, sőt valamilyen úton -módon még újakat is tudna magához csábítani… Persze kezdetnek ez sem rossz. Tehát akkor lássuk, mit tud a TomTom Start 20.
A készülék pontosan úgy néz ki mint egy Via 120, csak közelről, kézbefogva derül ki a turpisság, hogy ez mégsem az. Bár a külsején nem, de az anyagán (fogásán) észrevenni a különbséget.
Még a csatlakozók is ugyanazok, kivéve, hogy az új készülék bővíthető microSD kártyával. Ennek már éppen ideje volt, mert az utóbbi időben megjelent készülékek döntő többsége csak beépített memóriával rendelkezik.
A térképek mérete egyre nő, és nem lett volna jó még egyszer azt a hibát elkövetni, ami miatt most sokan csak regionális térképet tudunk használni, teljes Európa helyett.
Az utolsó információim szerint, a bővítés még nem működik, egy szoftverfrissítés lesz szükséges hozzá,amely hamarosan letölthető lesz.
Hiába a csökkentett ár, ez a készülék is az új típusú menüt kapta meg, meg amely a tetszetősebb ikonokon kívül, itt – ott más elrendezést is kapott, mint a régebbi TomTom készülékek.
Jól látható, hogy a megtervezett út egy jobban átlátható formában jelenik meg, minden fontosan adat felkerült erre a kijelzőre, az uticél, a távolság és a hátralévő kilométerek száma is.
A készülék kezelése jól átlátható, aki már látott TomTom navigációt, néhány pillanat alatt kezelni tudja, a néhány apróbb változtatás ellenére is.
Nagy előny, hogy bár a fantázianév a Start, mégsem kapta meg a Start2, illetve a XL2 egyszerűsített menüjét (szerencsére)…
A Szolgáltatások menüben három lehetőség kapott helyet:
A TMC vételéhez opcionális TMC vevő szükséges, azaz a csomag nem tartalmazza.
A középső gomb, a sebességmérő kamerák beállítására szolgál:
A legérdekesebb ikon a harmadik, ahol is a készülékünkön lévő térkép néhány adatát javíthatjuk ki. Ilyen például az utca iránya, a kanyarodási szabályok, vagy akár az utca átnevezése is.
Az általunk kijavított elemeket megoszthatjuk másokkal,illetve a mások javításait is letölthetjük a saját készülékünkre.
A javítandó helyek rögzítéséhez külön gombot is kitehetünk a kijelzőre:
A menü nagyjából a megszokott lehetőségeket hozza, bár egy – két ikon mintha más helyre került volna, de ez nem zavaró/megszokható:
Az első oldalon, főképpen a hangokkal kapcsolatos beállításokat tudjuk módosítani. Bár a készülék, az olcsóbb ára ellenére is képes a Text-to-speech használatára, ez egyelőre csak lengyel nyelven működik…
Se angolul, se németül, se magyarul? Erre mit is mondhatnék…
Itt a kedvenceinket rendezhetjük, megadhatjuk az otthoni címünket, illetve Biztonsági beállításokat is itt adhatjuk meg (szünetek ajánlása, figyelmeztetés gyorshajtáskor, és azt is megadhatjuk, az út melyik oldalán akarunk közlekedni.)
A harmadik oldalon a térképekkel kapcsolatos beállítási lehetőségeket találjuk:
Ide kerültek a vegyes beállítások, illetve itt találjuk a GPS állapot ikonját is.
Az utolsó oldalon találjuk a Gyári visszaállítás ikonját, illetve a gépen lévő szoftver és térkép verzióját is itt ellenőrizhetjük.
Nagyjából ennyit a készülékről, nézzük milyen vele navigálni. Az első és talán a legfontosabb, hogy nagyon gyorsan pozicionál, és a jelet nem is vesztette el. Igaz, olyan helyen teszteltem, ahol magas házaknak nyoma sem volt.
A Start 20 elhelyezése az integrált tartónak köszönhetően egyszerű, akár a szélvédő közepén, akár a baloldali oszlop mellett jó helyen van.
A térkép kinézete nem változott, egyszerű, mint a faék (legalább élénk színekben pompázhatna). Ötletes, hogyha a térképen rábökünk egy pontra, felugrik egy kék keret, és a belőle “kinövő” nyíl megnyomásakor a további lehetőségek jelennek meg.
Azonban nagyon nem tetszik, hogy az Érdekes pontok száma ebben a készülékben sem lett több. És bár van egy ígéretünk, hogy még idén több ilyen lesz a térképen, egy új készüléktől az ember mindig többet vár…
Összegzés: A készülék külsőre sokat változott (előnyére), és a szoftver is sokkal szebb, és informatívabb lett mint a hasonló kategóriába tartozó XL készülékek esetében. Nagyon fontos újdonság a microSD kártyahely, ami végre ismét lehetővé teszi a készülék bővítését.
Kíváncsian várom, hogy ezt a lehetőséget hogyan fogja kiaknázni a TomTom, csak a térképek megnövekedett mérete miatt kapjuk, vagy esetleg visszatér a régen eltűnt zenelejátszó is…
Érdekes még a 180 fokban megfordulni képes kijelző, melynek segítségével a műszerfalra téve is találunk jó beállítást.
Azonban a lengyel TTS illúzióromboló, mint ahogy a megszokott mennyiségű POI adatbázis is. És bár tudom, hogy a poiplaza.hu adatai feltölthetőek, de azt is gyanítom, hogy ezzel csak kevesen fognak élni.
Mindent összevetve, jó – jó az Start 20, de talán egy picit többet vártam tőle. Pedig látszik az igyekezet, sok olyan dolog is bekerült (integrált tartó, képernyőforgatás), ami csak egy kategóriával feljebb található, de mégis…
Néhány fontosabb technikai adat, búcsúzóul:
TomTom Start 20 Európa
– 4,3″ kijelző (11 cm)
– 480×272
– 2 GB Flash memória
– SD foglalat (2011 nyári frissítés után engedélyezett)
– akku több mint 2 óra
– 119 X 80 X 25 mm
– 181 gr.
– Integrált tartó
A készülék kipróbálását a tomtomboltom.hu tette lehetővé, melyet ezúton is köszönünk!
Kapcsolódó cikkek:
https://navigyurci.hu/2011/06/26/tomtom-start-20-kicsomagolas/
https://navigyurci.hu/2010/10/01/terkepjavitas-a-tomtom-keszulekeken/
https://navigyurci.hu/2010/07/08/tomtom-regionalis-terkepek/
Tiszteletem!
Tomtom start20 készülékem Tomtom MyDrive Connect program használata után se beszél magyar nyelven.
A menű magyar ezt sikerült még az elején beállítani.
Már mindenfélét kipróbáltam de semmi nem változik.
Próbáltam női és férfi hangot letölteni de lehet ,hogy én vagyok az ügyetlen mert nem találom a helyét hová kell beilleszteni ( rarba vagy a nélküle).
Esetleg lépésről lépésre leírva ,hogy mit hogyan kell elvégezni a telepítéshez ,hogy (végre magyar legyen)
Másik kérdésem az lenne,hogy a térkép jelzi a különféle díjfízetős útszakaszokat.
Nagyon szépen megköszönöm a segítséget.
Köszönettel
Jó napot kívánok!
https://navigyurci.hu/2011/11/12/hogyan-adjunk-plusz-tartalmakat-a-tomtom-ujabb-keszulekeihez/
Üdvözlettel,
Gyurci