Hosszú várakozás után kipróbálhattam az NNG iPhone-ra (át)írt navigációs programját. Már teljesen elszoktam attól, hogy a telefonomon iGO fusson, lévén az utolsó még egy dobozos iGO8 volt…
…valamelyik ősrégi okostelefonomon. Azóta is féltve őrzőm, mint egy ősi ereklyét… Na szóval iGO primo. Többféle PNA készüléken is alkalmam volt kipróbálni, és évek óta látom ahogyan fejlődik, most alkalmam van egy 3GS-en is kipróbálni.
Én úgy gondolom, hogy a jövő a Live szolgáltatásokban is rejlik, ahol az információ pillanatok alatt eljut hozzánk, és valóban lehetőségünk van dönteni. Ezért most a Google helyi keresésről, és az online TMC-ről ejtenék pár szót. Bár ez a megoldás adatforgalmat generál, sokszor lehet hasznunkra.
A helyi keresés előnyei többek között a szoftverből hiányzó érdekes pontok online “pótlása”, illetve a térképen található kisebb hiányosságok elfedése. Bár ez pont nem a TopMap térképekre jellemző, de a példa kedvéért, akár egy hiányzó utcát meg lehet találni az oda bejelentett cím alapján, amihez már nagy valószínűséggel navigálni is tudunk.
Az online TMC nagy előnye, hogy amíg RDS jelen érkező társa hosszú percekig töltődik a készülékre, addig ezzel a megoldással néhány másodperc alatt menetkészek leszünk. Az RDS-en érkező információk komoly hátránya az, hogy – ahogy folyamatosan nő az események száma, úgy lesz egyre több idő, mire ezek a készülékünkre letöltődnek.
Így fennáll az a lehetőség, hogy indulás után nem messze masszív dugóba kerülünk, ami pár percen belül, már a készülékünk által is megerősítést nyer… Többféle beállítás is segíti a szolgáltatás használatát, meghatározhatjuk például hogy milyen adatforgalom keretében akarjuk letölteni (WiFi vagy 3G), illetve hogy hagyjuk -e automatikusan újratervezni az útvonalat.
A képernyőmentéseken látható beállítások elég jó közelítést adnak, aki szeretné látni hogy mit merre tervez a TMC, az pipálja be a megerősítés kérése funkciót is.
A számunkra fontos eseménytípus kiválasztható, és bővebben információt is kaphatunk róla. Egy baleset helyszínelése biztosan több 5 percnél, ezért a készülék más útvonalat fog ajánlani, amelyet akár azonnal használhatunk, vagy akár csak manuális megerősítés után, beállítástól függően…
A szombati főpróba igen jól sikerült, kétszer is más útvonalat javasolt a készülék Szentendre felé. Amit még hiányolok a lehetőségek alapján, az – az úticél időjárása. Bizonyos esetekben (például télen a hólánc használata miatt) jó volna tudni, hogy ott ahová menni készülök milyen időjárás van, vagy várható. Véleményem szerint ez még egy megoldásra váró feladat.
Összegzés: Az online szolgáltatások nagyon hasznosak, a TMC például elsősorban a gyorsasága miatt. Így az indulási idő jelentősen lerövidülhet. Persze tudni tudni kell, hogy ezek a lehetőségek adatforgalmat hoznak létre, de egy iPhone internet nélkül olyan, mint egy biciklista bicikli nélkül…
Még mindig olyan lassú és szakadozós az iGo az iPhone-on? A primo verzió előttit próbáltam, hát lassú volt rendesen.
@ Adrian Egy 3GS kèszülèken hasznàlom a legùjabb szoftverrel. Amikor elindul egy ideig döcögös, ès ezen a vason a nèzetvàltàs (minden èpület làtszik). Navgàlàs közben nem zavarò, ès nàlam nem marad el a jel sem.
Ezt a helyi keresést nem egészen értem. Hogyan, illetve honnan lehet a térképen nem létező címeket online pótolni? A NNG-nek van ilyen online szolgáltatása, ami köztes térképfrissítést ad?
@ PDA_FAN Nem. És főleg nem a TM térképeknél érdekes. De amikor ezt kitaláltam, még voltak olyan térképek, amikről egy-egy kisebb utca hiányzott. Ilyenkor cégre kellett keresni a Google-lel, és ha abban az utcában talált egy céget, oda már navigálni is lehetett. Valamikor réges – régen, az egyik Google Maps cikkben benne volt példával együtt.
Köszi, értem. Bizonyára vannak olyan országok, ahol ez a lehetőség sokat segít.
Még egy kérdés: a Primo-ban megjelenő online TMC adatok ugyanazok, mint amit az RDS-es TMC-t szolgáltató cég ad?
Azért érdekel, mert pl. a Google Maps forgalmi adatai nem onnan vannak, és legalábbis Budapesten meglepően jók. Ugyanakkor a hazai RDS-es TMC-re sokan panaszkodnak, hogy elég gyatrán működik.
@ PDA_FAN Bizonyára. Tudomásom szerint ugyanazok az infók, de most járok utána. pici türelmedet kérem addig.
Az én tapasztalataim (iPhone 4), megvettem a HUN/RO-t és a FEU-t is:
– Nagyon lassan indul
– Rettenetesen akadozós a menüje, csak akkor lesz jobb, ha átállítom a gyenge felbontásra
– A TMC lekérése ugyan gyors, de a szoláltatás minősége szánalmas, iszonyatosan drága, évente meg kell venni és jelenleg 2 ország van benne (EEU-nak adják el)
– Szintén drágák a kiegészítő cuccok hozzá alkalmazáson belül
– A FEU-ban nincs magyar TTS
– Nincs meghatározva, hogy meddig ingyenes a térképek frissítése
– A térképek frissítése a warez-hez képest 2-3 hónappal el vannak maradva (érdemes legálisan venni???)
– A támogatás gyenge
Ezekkel együtt veri a többi navigációt simán, elsősorban a térképek lokális mivolta miatt.
@ taky1974 iPhone4-en is lassú? Azért ezeket elküldöm az illetékeseknek, hátha…
Próba hozzászólás…
De jó… Az előbb leírtam a tapasztalataim, de nem jelent meg. :(
@ taky1974 Spam-ben volt, de nem tudok miért. Sorry
No problem. :)
mert volt benne egy W-vel kezdődő szó ;)
@ Szia, tényleg! :) Benne van a tiltólistában…
Gyurci, igen. Taky jol osszefoglalta a hibait, erre sokan panaszkodnak a kulfoldi forumokon is. Szerintem a fejlesztok is tudnak rola… Azt nem ertem, hogy az iPhone 4 1ghzes procijan hogyan akadozhat barmi is? Egyetlen mas program sem teszi ezt.
Jo lenne meg orszagonkent megvasarolhato terkep is. Vagy egy szlovak/magyar verzio. Nem tudom a fejlesztok mit latnak a roman/magyar terkepben. Egy atlag magyar nem sokszor megy arra.
Tomtom/navigon – ezeket is erdemes lenne kiprobalnod, mindketto szuper gyors. Tomtomot egy kicsit jobban csipem, mert szep vilagos felulete van.
@ Adrian Neked is köszi az észrevételeket. A Navigon T-Mobile-os változatát kipróbáltam, de a Tomi nagyon drága…
@ Adrian A román/magyar verzióban az a jó (mármint az NNG-nek), hogy a kb 20%-ban lefedett román térképet a kutyának sem bírnák eladni, így kapcsolva pedig, mi hülye magyarok, megvesszük.