Médiatár-indexelési probléma a Galaxy Ace-en. Megoldási lehetőségek

A lányom pár hete panaszkodik, hogy a Galaxy Ace telefonja beépített Zenék alkalmazása (vagyis a zenelejátszó) nem találja meg a 8 gigás microSD-kártyára másolt MP3-as zenéket. A Saját fájlok (vagyis a fájlkezelő) megtalálja őket, ott vannak a kártyán, de ha onnan indítja el őket, akkor – bár a lejátszás megindul – az id3-tagek helyén csak „Ismeretlen szám” és „Ismeretlen előadó” jelenik meg.

Bár azt mondta, hogy csak azokat a számokat érinti ez, amelyeket a YouTube-ról tölt le MP3-formátumban, és utólag, a JetAudio Próval tölti ki az id3-tageket bennük, erről kiderült, hogy nem így van, a már előre taggelt fájlok sem kerülnek be a médiatárba, ha most másoljuk fel őket a kártyára. A régebbi fájlok ott vannak a médiatárban − és szépen működnek is.

Eltelt kis idő, míg ráhangolódtam a problémára, és először saját kútfőből próbáltam megoldást találni. Demonstráltattam magamnak a jelenséget, letöltöttünk egy zenét a YT-ról, beleírtuk az id3-taget a JetAudióval, átmásoltuk a telefonra (kártya leválasztás, kártyaolvasóba be, fájlmásolás, telefonba vissza) – és valóban, Zenék alatt se híre, se hamva a fájlnak. Fájlkezelőből ismeretlen előadó, ismeretlen szám… Hm, hm.

Saját kútfőből az alábbiakat próbáltam:

1. Először megfrissítettem a számítógépen a JetAudiót, hátha az általa a fájlokba írt id3-tagekkel van a gond, de ez nem segített.
2. Megnéztem a fájlokat az MP3Tag nevű ingyenes PC-s programmal, átírtam bennük az id-tageket, de nem lettünk boldogabbak.
3. Kikapcsoltuk a telefont, majd kártya nélkül bekapcsoltuk. Újból kikapcsoltuk, majd kártyával ismét be. Ezzel próbáltam elérni, hogy a Médiatár mindenképpen olvassa be az id3-tageket. A régi számokat így is mutatta, az újakat viszont még mindig nem…

Na, itt már vakartam a fejem, és elkezdtem megoldások után kutatni a neten. Kiderült, hogy koránt sem vagyok egyedül, és hogy nem csak az Ace-t érinti a probléma, sőt. Több ígéretes ötletet is találtam, és bár némelyik nem hozott megoldást, mindegyikről tudom, hogy egy-egy felhasználónak bevált, ezért leírom őket, hátha itt is segít valakinek.

1. A .nomedia fájl
Ez rafinált kis fájl arra való, hogy ha nem szeretnénk, hogy a Médiatár képek, zenék, filmek után keressen valamelyik könyvtárban (például az albumborítókat tartalmazóban), akkor abba a könyvtárba be kell tenni egy .nomedia nevű fájlt, és akkor abban a könyvtárban a Médiatár nem fog indexelni. Volt, akinek a zenéket tartalmazó mappájába belekerült egy ilyen fájl, és a törlése után helyreállt az indexelés. Nálunk nem ez volt a megoldás.

2. A kártya lementése és formázása
Szigorúan a rejtett és a rendszerfájlokat is mutató Total Commanderrel vagy PC-s Fájlkezelővel szabad csinálni, különben a rejtett fájlok a formázáskor örökre eltűnnek! Időt rabló művelet, de jó ötletnek tűnt, mert a lányom panaszkodott, hogy az SD-kártya leválasztásakor az Ace néha jelezte, hogy a kártyát váratlanul távolították el, ami akár fájlrendszer-hibára is utalhatott volna. Nálunk nem ez volt a megoldás.

3. Hibás/hiányzó id3-tagek javítása, pótlása
Volt, akinek az id3-tagek gatyába rázása segített. Állítólag akár egy hiányzó előadónév vagy számcím is megakaszthatja a médiatár által végzett indexelési folyamatot, sőt, a régebbi Android-verzióknál ez csendben, minden külső jel nélkül megy végbe, fel sem lehet ismerni. Az id3-tagek kezelésére többféle PC-s alkalmazás van, én az MP3Tag nevűt használom pár éve. Elővettem a makrancos microSD-kártyát és beolvastattam az MP3Tag programmal. Mindjárt volt is két szám a 380-ból, amelyikben nem volt előadó és számcím, ezeket gyorsan pótoltam. Megnéztem az egyéb id3-mezőket is, és töröltem a hosszú, felesleges Comment-mezőket és az obskúrus karaktereket tartalmazó egyéb mezőket. Ezután visszatettem a kártyát, és láss csodát − a Médiatárból az összes zene eltűnt, még az is, ami addig benne volt…

4. Gondoltam, most már lassan kezd minden mindegy lenni, kipróbálok egy kissé drasztikusnak tűnő, ám többeknél sikeresen alkalmazott módszert: a Beállítások−Alkalmazások−Média menüpontban törlöm a Médiatár adatait. Mivel úgysem látott semmit a kártyán, sokat nem veszíthettem. Nem is vesztettem, de nem is nyertem: a fájlokat ezután sem látta a Médiatár.

5. Itt vált egyértelművé, hogy rá kéne venni a Médiatárat, hogy indexelje újra a médiafájlokat – csakhogy ezt az Androidban kézzel nem lehet elindítani, mint pl. a régi SonyEricsson Walkman mobiltelefonokon. Két megoldást találtam: a Meridian nevű médialejátszót, aminek van ilyen menüpontja, és az SDRescan nevű appot, ami semmi mást nem csinál, mint amit a neve is jelez: elindítja az SD-kártya médiafájlok után történő átvizsgálását. Mivel a Meridian valamiért nem akart lejönni a Marketből, feltettem az SDRescan progit és elindítottam. Beletelt vagy fél percbe, míg a fentről lehúzható értesítési felületen megjelent, hogy „Rescanning media” vagy valami hasonló üzenet, magyarul megindult az indexelés. Szép lassan végigfutott a folyamat, és voilá… a Médiatárban megjelent az összes zene, azok is, amik korábban hiányoztak…

Végül is nem derült ki, hogy nálam melyik megoldás volt az üdvözítő, mert a végén már több szálon futottak az események, és előfordulhat, hogy a Médiatár a formázás és az adatbázisa törlése után valamikor magától is beolvasta volna újból a kártyán szereplő médiafájlok adatait. Mindenesetre az SDrescan progit megtartottuk, és örülünk, hogy végre minden fájl látszik a Zenelejátszóban is. Ha legközelebb is előfordul a jelenség, már tudjuk, mivel kell először próbálkozni.

A fejtörés és a próbálgatás közben nagyon sok hasznos infót merítettem ebből a fórumbeszélgetésből.

A szoftvert innen töltheted le: SDrescan

Kapcsolódó cikkek:

https://navigyurci.hu/2012/01/07/galaxy-ace-plus-elottem-az-utodom/
https://navigyurci.hu/2011/07/28/szerelem-elso-latasra-samsung-galaxy-ace/
https://navigyurci.hu/2011/08/04/samsung-galaxy-ace-gingerbread/

14 hozzászólás
  1. avatar
    2011. szeptember 7. Válasz
    Watt

    Ez azért érdekes, mert én pont azt tapasztalom a Pulse-ommal, hogy egy fájlmásolási művelet után is megindítja a médiaszkennelést, illetve teljesen egyértelmű, hogy minden újraindítás után megcsinálja, használhatatlanul lassan is indul a telefonom már. (Oké, nem csak ezért, de ez is lassít rajta.)

  2. avatar
    2011. szeptember 8. Válasz

    Hát, ez az Ace-en valamiért nem működött. Lehet, hogy megindult az indexelés, de nem futott le. Egyesek szerint egy hibás id3-taggel ellátott fájlnál csendben lefagy a process – talán nálunk is ez volt a helyzet, mert az id3-tageket én is próbáltam átnézni, és lehet, hogy sikerült is kijavítani a hibás fájlt. Azóta pedig működik, amíg megint elő nem fordul egy taggelési hiba…

  3. avatar
    2011. szeptember 10. Válasz

    Azóta megint megállt a dolog egyszer, de az SDrescan helyrehozta. 8 gigás kártyáról van szó, sok-sok zenével, így eltart egy darabig, míg a “Preparing…” üzenet a képernyőn trónol, de aztán beindul és fél perc alatt végez.
    Hasznos progi! :)

  4. avatar
    2011. október 4. Válasz
    mr.tamasbiro

    Nekem ami az SD kártyán van zene és be akarom állítani valamelyiket csengőhangnak mondjuk a feleségemhez,hogy azzal csörögjön hát nem igazán akarja a telefon. Nincs ötletem mit kellne mert amit lehet a telefonon megpróbáltam.
    2.3.3. van rajta és T-mobilos. 2 hetes sincs.

  5. avatar
    2011. október 4. Válasz

    @mr. tamasbiro: Most megkérdeztem a lányomat, és jelentem, ez az ő Ace-én se működik :(

  6. avatar
    2011. október 8. Válasz
    mr.tamasbiro

    Csak akkor szól a beállított zene ha a telefon memóriáján tárolt névjegyzék van beállítva megjelenésként a neveknek.Ha a google akkor nem, pedig ez lenne a lényeg nem de?Na mindegy ez van.

  7. avatar
    2011. december 17. Válasz
    Slevin

    üdv

    hasonló problémával küzdök, elkélne a segítség. szóval szeretek zenét hallgatni és minden album rendszerezve van, id3 tagok mindenhol kitöltve. a telefonon futott rendesen a gyári lejátszóban minden. majd később egy ismerősöm tanácsára feltelepítettem a winampot, a marketről. működött rendesen pár napig, majd egyszer azt vettem észre, hogy rengeteg albumnak eltűnt az id3 tage. letöröltem a winampot, letöröltem az sd kártyáról az albumokat, laptopról felmásoltam sd kártyára pár albumot és már a gyári lejátszó használatával is eltűnnek az id3 tagek. iszonyatosan bosszant a dolog. még azt vettem észre, hogy pl elindítottam az egyik albumot és úgy játszotta le a trackeket, hogy a tracken belül ugrott egy percet, lejátszott egy másodpercet, majd megint ugrott egy percet tracken belül és így pillanatok alatt lejátszotta az albumot és az id3 tageknek is nyoma veszett. Már egy ideje keresgélek neten, de már egy teljes reinstallon gondolkodom. aki tud, az kérem segítsen. előre is köszönöm.

  8. avatar
    2011. december 17. Válasz

    Az SDRescan progit kipróbáltad? Mondjuk nálam olyan nem volt, hogy eltűntek az id3-tagek, csak olyan, hogy nem olvasta be őket a lejátszó. Viszont ezzel a progival rá lehet kényszeríteni az újraindexelésre. Ne ijedj meg, indítás után eltart egy ideig, mire végez.

  9. avatar
    2012. május 29. Válasz
    Smithy

    Tisztelt Zsolto!

    Köszönöm a segítséget, nálam a .nomedia volt a ludas, amitől behalt a gépezet.

    A .nomedia törlése után érdemes a zenelejátszónál kényszerítetten leállítani a gyári zenelejátszót, majd a az adatokat törölni, és utána újraindexel.

    Még egyszer köszönöm!

    Üdv,
    Smithy

  10. avatar
    2012. május 29. Válasz

    @Smithy: Örülök, hogy megoldódott a probléma!
    Üdv:
    Zsolto

Szólj hozzá te is a cikkhez!

A hozzászóláshoz jelentkezz be. Nem vagy még tag? Regisztrálj!


A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás