Az alábbi cikkben, Gábor összefoglalóját olvashatjátok a TomTom térképzónákról, azok kialakításáról és használatáról (by Gyurci). Az alábbiakban ismertetem, mik is azok a térkép-zónák…
…a regionális térképek, és mi közöttük a különbség, mert úgy látom, keverednek a fogalmak, és sokaknak nem világos, melyik TomTom térkép hány országot tartalmaz…
Már egy korábbi hozzászólásomban említettem, hogy mi az oka annak, hogy a különböző időszakokban kiadott készülékeknél másképpen számolják az országokat. Röviden visszaidézve-a régebben 13 országosnak feltüntetett TomTom modellek 13 közép-és kelet-európai ország térképét tartalmazták részletesen:
AT,CH,CZ,DE,EE,HR,HU,LI,LT,LV,PL SI,SK, valamint további 10 ország főútvonalait: AL,BA,BG,BY,MD,ME,MK,RO,RS,UA. A TomTom tehát csak az utca-házszám részletességű országtérképeket számolta bele, és tüntette fel a termék dobozán. Ez így szerintem korrektebb volt, de mivel a versenytársak igyekeztek minél nagyobb számot írni a saját termékük dobozára, az eladhatóság érdekében divat lett, hogy a minimálisan feldolgozott országtérképeket is belesorolják.
Érthető, hiszen az áruházak polcairól a “tudatos” vásárló azt a dobozt fogja levenni, amelyiken a nagyobb számot olvassa. A TomTom emiatt kénytelen volt változtatni a modellek elnevezésén. Az XL 13 utódja például az XL Classic 26 lett, ami gyakorlatilag majdnem ugyanaz, csak Olaszország került pluszban bele (ami ugye rögtön három ország: Itália, San Marino és a Vatikán).
Tehát az eltérő számolás két okból adódik. Az egyik, hogy mekkora feldolgozottsági fok fölött számít bele egy térkép az összértékbe, a másik, hogy a mini-államokat (Vatikán, Monaco, stb) külön számoljuk-e. Én azt javaslom, hogy ne annyira a matekra támaszkodjunk, hanem nézzük meg inkább a készülék dobozára nyomtatott kis térképet, ahol sötét szín jelöli a részletes lefedettségű országokat, világosabb szín a csak „részleges” lefedettségűeket.
Egy kép többet mond ezer szónál, lássunk hát néhány európai regionális térképet. Például a jelenleg kapható TomTom XL IQR és XXL modellek az alábbi 26 országos regionális térképet tartalmazzák:
Tehát 14 részletes, 5 részleges, és 7 főútvonalas országtérkép, összesen 26. (Persze itt még lehet szőrözni, hogy Vatikán, San Marino, stb, de a színes kép a lényeg, tessék megnézni).
További regionális térképek, a teljesség igénye nélkül:
A regionális térképek tehát nem tartalmazzák az egész kontinens térképét, hanem egy-egy országcsoportot (régiót) foglalnak magukba. Azért készültek, mert igény van olcsóbb készülékekre, sok vásárló igazából csak a lakóhelyén, és esetleg a környező országokban tervezi használni az autós navigációt, ezért nem feltétlenül akar költeni egy teljes Európás GPS-re.
Ha már szóba került, a TomTom teljes Európa térképe:
No de akkor mik azok a „zónák”?
A térképzóna a TomTom megoldása arra a problémára, hogy a korábbi, 2 gigabájt (és nem bővíthető) tárolóhellyel rendelkező, de teljes Európás modellek az után is frissíthetőek legyenek, hogy a meglódult feldolgozottság miatt 2,5 GB-ra növekedett az Európa térkép. A TomTom szoftvere egyszerre csak egy térképet képes kezelni, legyen az akár egy régió térképe, vagy egy egész kontinensé. Nem képes arra, hogy több régió, vagy ország térképét összefűzze.
Olyan lehetséges, hogy például két régiót is feltöltünk a TomTomra (feltéve persze, hogy elfér rajta), és a „térképek váltása” menüben választhatunk, melyik régiót szeretnénk használni. De egyszerre csak egy régiót kezel. Ez a technológia hosszú évekig nem okozott problémát, sőt megvolt az az előnye, hogy zökkenőmentesen tervezett át országokon. (Másik navigációs szoftvernél ismert az a hiba, hogy a nem azonos időben, vagy eltérő térképész cégnél készült országtérképek a határátkelőknél nem mindig „passzoltak” emiatt egyes határátkelőket nem volt hajlandó használni).
A probléma megoldására a TomTom létrehozta az ún. zónákat, azaz a kontinens térképéből kihasított akkora részeket, amik beleférnek egy 2 gigás készülékbe. Akinek tehát korábban teljes Európás térképe volt, és azt frissíti (azaz új térképet vásárol), az gyakorlatilag megkapja mind az 5 zónát, és eldöntheti, hogy aktuálisan melyiket tölti fel a készülékére. A későbbiekben, ha úgy alakul, hogy másik zónát kíván használni, természetesen feltöltheti, de ehhez össze kell kötnie a számítógépével, amin a „tartalék” zónái vannak elmentve.
Zónát tehát az tud használni, akinek teljes Európa térképe van, de nem fér fel egyszerre a gépére. Jelenleg a 2 GB, vagy kevesebb tárhellyel rendelkező TomTom modelleket csakis regionális térképpel árulják. Az új, teljes Európás TomTomok 4 GB tárhellyel rendelkeznek. A zónásítás tehát azokat érinti, akik régebbi, teljes EU-s, de még 2 gigás készülékkel rendelkeznek, és frissíteni szeretnének.
Remélem, sikerült tisztázni néhány kérdést, és ezután könnyebb eligazodni a TomTom világában.
Kapcsolódó cikkek:
https://navigyurci.hu/2010/07/08/tomtom-regionalis-terkepek/
https://navigyurci.hu/2010/09/29/hogyan-valtsunk-terkepzonat-tomtom-keszulekunkon/
Nagyon köszönöm az összefoglalót. Amíg nem érdekelt konkrétan a kérdés, addig nem is foglalkoztam ennek a koncepciónak a gyakorlati következményeivel, de most már minden világos :) Még1x köszi!
Zsolto
köszönjük Gyurci !!!-mint mindent a Gps és térképekkel kapcsolatban ! köszi Gábor
@ Fekete Gábor :) De ez a cikk most Gábor munkája.