Tanácsok a külföldi telefonálási szokások kialakításához

Gondolom sokan csodálkoznak, hogy mit keres egy telefonálással kapcsolatos írás az oldalon, de ha jobban belegondoltok, akkor a mai készülékek a telefonálástól a netezésig, és az online adatokat használó navigációig mindenre alkalmasak (Nem beszélnék a zseblámpáról, túlélőkészletről, esetleg a porraloltóról). Ezért, én inkább Telekommunikátornak nevezném ezeket…

Akik állandóan külföldön tartózkodnak (Nem életvitelszerűen! Csak úgy) biztos sokat törik a fejüket a telefonszámlán. Először előtte, hogy miként lehetne olcsóbbá tenni a kapcsolatot az otthon (itthon) maradókkal, aztán az első megérkezett telefonszámla láttán (Konkrétan, én bukósisakban nyitom ki a számlát tartalmazó borítékot, vagy kérem le az egyenleget). Hát igen. Elég brutális tud lenni, ha az ember nem figyel oda. Még pár szó a gyerekekkel, nagyival, Mancika nénivel a szomszédból – a kiskutya szépen fejlődik, odaégett a paprikás krumpli…. Hétköznapi dolgok, amiket szeretnének megosztani, és ez rendjén is van. Könnyebb helyzetben van, aki csak pár napra utazik külföldre. Pár nap kibírható, de aki hetekre kényszerül elhagyni az országot, illetve a témánál maradva, a belföldi hálózatot (És tényleg nem ugyan az!) a költségek tetemes részét a telefonszámla teszi ki…

Az egységes romaing díj megkönnyítette a kalkulációt, hiszen minden szolgáltatónál 29.4 Ft a külföldön fogadott hívás, illetve 106.8 Ft az általad indított, és 33.1 Ft a küldött sms az az EU országokba. Ez így néz ki a napokban kapott info sms, kártyás, külföldi szolgáltatónál élő szerződésemre. Hívásindítás 0.35 Euro, fogadott hívás 0.10 Euro, sms 0.11 Euro Azért az látszik, hogy mikor állapították meg a hazai díjakat. Kíváncsi vagyok, hogy követik-e az árfolyam mozgását. Lefelé…

Kilépve az országból, eltűnnek a kedvezmények, illetve csak a határig szólna alapesetben. Hiába a 0 Ft egymás közt itthon, a fogadott hívásokra a fenti számok vonatkoznak. Meggondolandó az sms küldés, hiszen egy sms áráért több mint egy percig beszélhetünk. Tudom, hogy sokan most felmordultok, Internet…

Ebben igazatok van. Ha van szabad net, akkor a probléma megoldott. HA VAN! Erre vadászni, és építeni elég bizonytalan, hiszen ahol tegnap még volt, ott lehet, hogy holnap nem lesz (pl. mert rájött a tulaj, hogy többen is használják és letitkosította). Ez lehet alternatív megoldás, de erre számítani….Aztán, a mi szakmánkban semmi nem biztos. Lehet, hogy elhalasztjuk a beszélgetést, mert holnap itt-vagy ott leszünk, és tudjuk, hogy ott majd lesz net. Aztán változik a helyzet. Nem oda kell menni…

Nyúlunk a telefonhoz, hiszen szeretnénk tudni, hogy a gyereknek kijött-e a foga. Nem azt, hogy már el is hullatta az édes kis tejfogakat…. És a számla? A kapott egyenleg, vagy több – előfizetés esetén, vagy kevesebb – feltöltő kártya használatakor. A probléma kardinális. Hogy pontosabb legyek kardiológiai. Szóval, a netről majd később…

Nézzük a milyen lehetőségeket találtam a költségek csökkentésére:

Az első és legegyszgszerűbb, hogy nem használjuk a telefont. Ez valóban hatásos, a számla nulla, illetve az alapdíj, ami az előfizetésben van. És itt álljunk megy egy pillanatra! Az előfizetésben bennfoglaltatik bizonyos lebeszélhetőség. Ezt csak belföldön tudjuk felhasználni. Jelen esetben, illetve ezt a módszert választva, arra, hogy hazaérve, a kommunikációtól elszokott családtagokkal lebeszéljük. Szóval, nem részletezném ennek a módszernek a szociális következményeit.

A következő ötletem az volt, hogy megpróbáltam keresni külföldi szolgáltatót, hátha olcsóbb onnan ide. Itt már vannak lehetőségek. Sok országban vannak olcsó szolgáltatók:

Nem kell regisztrálni, semmi előfizetés. Itt említenék meg egy nagyon fontos dolgot, magát a készüléket. Nem a típusról van szó. Találkoztam honfitársammal, aki vett olcsó kártyát, de nem tudta használni. Az ok nagyon egyszerű, de ez konkrétan vasárnap volt, így egy parkolóban megoldhatatlanak bizonyult. Nem volt nála független készülék. Nálam sem. Akkor.

Már van. Több is. A készülékek száma, arányosan emelkedik a beszerzett sim kártyák számával (és akkor még nem esett szó a többkártyás mobilokról). Tudom, hogy a következőkben leírtak frizura alakítók lesznek egyeseknél, de egy hazai szolgáltatótól függő készülék, nem használható egy külföldi szolgáltató kártyájával, még akkor sem ha a nevük azonos! Tehát, legyen nálunk legalább egy független készülék!! Biztos van mindenkinek a sublód mélyén egy (vagy több) rég nem használt teló, és annak hálózati töltője. Enélkül hiába találjuk meg a számunkra megfelelő opciót…

Szóval, ha technikailag felkészültünk, akkor mehet a keresés. Általában az olcsó szolgáltatók ismeretlen nevűek Nem tudok minden országra tippet adni, és nem is ez lenne az írás feladata. Csak arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy vannak lehetőségek. Ezek tarifái egy és tizen – pár eurocent körül mozognak. Általában a vonalas számokat lehet fillérekért hívni, a mobil hívása jóval drágább.

Természetesen ez mind utánjárás igényel. Ezen a ponton, lehetnek nehézségek, mert általában nem a városok szélén lehet elérni a kártyát árusító üzleteket. Inkább a belvárosban. Utána már nem probléma a feltöltés, hiszen a benzinkutakon erre legtöbb helyen van lehetőség. Esetleg a nyelv ismerete lehet akadály, de az első sikeres felöltés után, (ha máshogy nem segítséggel, megfigyelve), már magunk is megtudjuk oldani a továbbiakban.

Sok városban működnek internet alapú telefonszalonok. Jó. A jelző kicsit erős, mert lehet, hogy egy zöldséges hátsó traktusában van kialakítva, vagy lehet erre berendezett üzlet, viszont sok helyen itt már lehet netezni is, így nem kérdés, hogy melyiket választjuk. Ha mégis telefonálunk, és mobil számot hívunk, kérdezzünk rá az árra, mert a behívótáblán a vonalas tarifa van feltüntetve becsalogatónak.

Sok lehetőséget számbavettem, de egy nagy probléma mindegyikkel volt. Nevezetesen, az a bizonytalanság, hogy mikor, és mennyi időt töltök egy-egy országban. Persze nagyjából tudom, hogy az időt merre fogom tölteni, de nem tudok berendezkedni egy bizonyos országban, mivel állandóan mozgásban vagyok (vagyunk) Ahány ország, annyi kártya.

Mégis az itthoni szolgáltatóknál kezdtem el keresgélni, nem belenyugodva hogy nem találok megoldást. Nem tudtam, mire vállalkozom. Kezdtem azzal, hogy végig jártam a nagy szolgáltatók üzleteit. Nem részletezem, de hamar elment a kedvem az egésztől, hiszen nem kell bemutatni, hogy milyen sorban állás van mindenhol (Ez külföldön sincs máshogy).

Egy nagyon jó megoldás Franciaországból: Olyan viszonteladó, aki az összes nagy szolgáltató szolgáltatását forgalmazza, tarifacsomaggal – készülékkel. Egy helyen lehet összehasonlítani az ajánlatokat. A készülékek mellett fel van tüntetve, hogy melyik szolgáltatónál, mennyibe kerül, adott készülék (Nem egy nagy áruház egyik osztálya).

Inkább nekiültem a netnek Irány a szolgáltatók oldalai. Kezdtem az ott található ajánlatokkal. Nem részletezem. Úgy gondolom, jobban jár mindenki, ha letöltögeti az általános felhasználói Szerződéseket. Én ezt hagytam utoljára, és kellemesen meglepett, hogy mennyire érdekes olvasmány. Minden tarifacsomag benne van. Össze lehet hasonlítani az egyes csomagok árait, szolgáltatásait, és nem mellékesen, ott vannak a dőlt betűs sorok, amit nem nagyon olvasunk el, pedig lehetnek benne fontos kiegészítések, amiket a szórólapokra nem írnak. Higgyétek el, hogy megéri rászánni az időt…

Csak egy példa a találatokra: Az egyik szolgáltató 10 perces csomagot ajánl, illetve a csomag már nem elérhető, és nem rendelhető, de akinek aktiválva van, az még használhatja (bár ha elolvassa az alábbiakat, talán elgondolkozik rajta).

A lényege, hogy 10 perces egységekben számláz fix összeget, 317 Ft-ot, amennyiben a megrendelő külföldön tartózkodik, és onnan indít, vagy ott fogad hívást. Hívásindításnál erre még rájön a hazai előfizetésben lévő belföldi percdíj. Igen. Próbáltam. Nem nagyon sikeredett sokkal olcsóbbá tenni, főleg azután, hogy az egységes EU tarifa a fentiek szerint alakult (Maradjunk az EU-ban!). Nem kell hozzá nagy matek, hogy lássuk, hogy fogadott hívás esetén 10 perc drágább 23 Ft-al. Ehhez jön még, ha 12 percre sikeredik a beszélgetés, akkor már tetemes a különbség, hiszen a számlázási egység 10 perc. Akkor még nem beszéltem a megszakadt hívásról, amikoris újraindul a mutatvány.

Jól gondoljátok. Találtam a számomra megfelelőt, amit a következő részben megosztok veletek…

Beszéltem a netről, ami a legolcsóbb lenne, ha tényleg olcsón lehet hozzáférni. Nem egy szabad hálózatról beszélek, hiszen a véleményemet, fentebb olvashattátok. Amíg elkészül a következő rész, kellemes böngészést kívánok az alábbi linkeken elérhető ÁFSZ-ben:

http://www.vodafone.hu/vodafonerol/aszf
http://www.telenor.hu/altalanos-szerzodesi-feltetelek
http://www.t-mobile.hu/lakossagi/ugyintezes/dokumentumtar/tarifak/elofizeteses
http://www.t-mobile.hu/lakossagi/ugyintezes/dokumentumtar/tarifak/domino
http://www.posta.hu/Postafon_ASZF
http://www.tescomobile.hu/altalanos_szerzodesi_feltetelek
http://www.bluemobile.hu/aszf.html

Jó gurit:
sklave

Utóirat: Akit érdekel a fenti képen látható egyenleglekérdező sisak közelebbről, annak bővebb leírása a facebookon (https://www.facebook.com/navigaljgyurcival) lesz  olvasható…

10 hozzászólás
  1. avatar
    2012. november 4. Válasz
    Zsolto

    Hát, jó kis dzsungel, nem vitás. Úgy tudom elképzelni, hogy van egy névjegykártya-tartód, abban szépen bestokizva a különböző országok SIM-kártyái, és egy xls-táblázatod, abban a tarifák és egyéb tudnivalók, és egy sor határidőnapló-bejegyzés, hogy ne felejtsd el feltölteni azokat, amiket esetleg nem használsz sűrűn, de csak 180, 270, 360 stb. nap az érvényességük. Nem semmi logisztikai feladvány mondjuk 10-12 kártyánál…

    • avatar
      2012. november 4. Válasz
      Gyurci

      @ Zsolto Szinte elképzelem a mappát… :)

  2. avatar
    2012. november 4. Válasz

    @Zsolto. Ez majdnem így lett :-) Már elkezdtem excelbe egy táblázatot…. De meg lett a megoldás…:-)

  3. avatar
    2012. november 5. Válasz
    makkhatos

    Csak nem a vodánál találtad meg te is a megoldást? :)

    • avatar
      2012. november 5. Válasz
      Gyurci

      @ makkhatos Csak ritkán van netközelben, úgyhogy kis türelmet. :)

  4. avatar
    2012. november 5. Válasz
    makkhatos

    Nekem már hál’istennek mindig (és nagyjából mindenhol, most éppen Duisburgban) a zsebemben van a net :) kíváncsian várom a kolléga írását.

    • avatar
      2012. november 5. Válasz
      Gyurci

      @ makkhatos Én is. :)

  5. avatar
    2012. november 5. Válasz
    PDA_FAN

    A Vibre sok esetben megoldást nyújt. Ha wifi-független megoldás szükséges, érdemes olcsón szerezni mobilnet előfizetést, sok országban elérhető feltöltőkártyás változatban is.

    Aztán vannak olyan mobilszolgáltatók, akiknél a roaming is olcsó. Pl. barátnőm az osztrák Orange-nél előfizető, és még itthon is olcsóbban telefonál, mintha lenne külön hazai előfizetése.

  6. avatar
    2012. november 6. Válasz

    @makkhatos :-D
    @PDA_FAN Igen, ha van szabad wifi…
    Igen, lehet olcsó a romaing amennyiben van előfizetésed..
    Igen, van feltöltökártyás net, ha arra jársz éppen..Ha nem, akkor..( Gondolom, a barátnőd, közel állandóan ott tartózkodik) Oké. Erről (is) szól majd a következő rész….

  7. avatar
    2012. november 6. Válasz
    Zsolto

    Fú, már nagyon kíváncsi vagyok :D

Szólj hozzá te is a cikkhez!

A hozzászóláshoz jelentkezz be. Nem vagy még tag? Regisztrálj!


A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás