A TomTom szerint hamarosan bevezetésre kerülhet egy új módszer, mellyel egy egyedi kód segítségével bárki néhány méteres pontossággal megjelölheti a Föld bármely pontjának földrajzi helyzetét.
A TomTom két alapítója, Pieter Geelen és Harold Goddijn által kidolgozott algoritmussal generált mapcode-ok négy-hét karakterből állnak, könnyen megjegyezhetőek, egyszerűen továbbíthatóak – és ingyenesek…
A postai irányítószámokkal ellentétben a mapcode-ok használatához nincs szükség egyedi és költségesen karbantartható adatbázisra, mivel egy ingyenes szoftver segítségével és a földrajzi koordináták megadásával bárki egyszerűen generálhat mapcode-ot magának.
A fejlesztők szerint az új módszer elsősorban azokban az országokban lesz nagyon hasznos, amelyekben nincs általánosan elfogadott postacím-rendszer.
– Akkor támadt ez az ötletünk, amikor szembesültünk azzal, hogy a világon több millió helynek nincs általánosan használt címe, ezért igen nehéz megtalálni őket – mesélte Pieter Geelen, a mapcode társalapítója. – Indiában például nagyjából félmilliárd ember él olyan házakban, amelyeknek nem hogy számuk nincs, de még az utcának sincs neve, amelyikben állnak.
– A mapcode rendszer bevezetésével bárki képessé válik arra, hogy pontosan meghatározza a Föld bármely pontjának helyzetét, függetlenül attól, hogy az milyen országban van, és van-e ott postai infrastruktúra.
A mapcode-ok persze a megbízható postacím-rendszerrel rendelkező országokban is jó szolgálatot tehetnek például a kézbesítő futároknak, melyeknek így nem kell igénybe venniük a meglévő postai rendszert. Jó példa erre az Egyesült Királyságban működő vállalkozások tömege, melyeknek jelenleg fizetniük kell azért, ha hozzá akarnak férni a Royal Mail által fenntartott irányítószám-adatbázishoz (Postcode Address File, PAF), melyben a Royal Mail 29 millió postacímét és 1,8 millió irányítószámát tartják nyilván.
A mapcode-hoz kapcsolódó technológiát adományként átruházták a The Mapcode Foundation nevű alapítványra, melynek az a feladata, hogy a módszer ingyen bárki rendelkezésére álljon.
– A mapcode-ok fontos lépést jelentenek egy globális szabvány kidolgozása felé, melynek segítségével bárki bármely földrajzi helyet könnyen azonosítani tud – jelentette ki Harold Goddijn, a TomTom elnök-vezérigazgatója. – A TomTom a jövőben támogatni fogja az új technológiát, és reméljük, hogy hamarosan sok más szervezet és vállalkozás is követi a példánkat.
A mapcode egyébként nem az első ez irányú próbálkozás. Tavaly jelent meg a what3words nevű mobil app, melynek feladata, hogy megkönnyítse a földrajzi helyek megtalálását és megjegyzését. Működésének lényege, hogy a Föld teljes felszínét 57 trillió 3×3 méteres négyzetre osztja, és mindegyiket három-három szóval jelöl meg. Például a londoni Hyde Parkban található Peter Pan szobor címe „union.pop.enjoy”, és ha beírjuk ezt a három szót a what3words alkalmazásba, máris megjelenik a szobor pontos helye.
A mapcode hivatalos, rövid ismertetője a www.mapcode.com webhelyről:
– Mi az a mapcode?
Minden mapcode egy helyet jelöl – a Föld bármely pontja meghatározható egy mapcode segítségével. A mapcode-ok rövidek, könnyen felismerhetőek, megjegyezhetőek és kommunikálhatóak. Pontosságuk néhány méteren belül van, ami a mindennapi használat során bőven elegendő.
A mapcode-okért nem kell fizetni!
A mapcode-ok ingyenesek, bárki előállíthatja és használhatja őket, feltéve, hogy ezt ingyen, feltételek és korlátozások nélkül teszi. A technológia műszaki hátteréről a fejlesztői oldalon olvashatunk bővebben.
– Hogyan fest egy mapcode?
Minden mapcode betűk és számok két csoportjából áll, melyeket egy pont választ el egymástól. Például:
49.4V
Ennyi elég is, feltéve, hogy még megadjuk az ország nevét. Egy névjegyen tehát érdemes az ország vagy az állam nevét is feltüntetni:
John Smith
Oosterdoksstraat 114
Amsterdam
Netherlands 49.4V
Ha a mapcode-okat adatbázisban tároljuk, szintén érdemes a hozzájuk tartozó országnevet is feltüntetni:
Netherlands 49.4V
Ami a szabványos, három betűs országnév-rövidítéssel így néz ki:
NLD 49.4V
Nyolc óriási országban, vagyis az USA-ban, Kanadában, Mexikóban, Brazíliában, Indiában, Ausztráliában, Oroszországban és Kínában a címekből nem sok minden derül ki, ha nem tudjuk az állam nevét (hasonlóan ahhoz, ahogy a többi országnál az ország neve nélkül nem megyünk sokra egy sima címmel). Az USA-ban például nem kevesebb, mint 27 Washington nevű város van, ezért aki az ország fővárosára gondol, mindig „Washington DC”-t mond (a DC a District of Columbia rövidítése).
DC 18.JQZ
Ugyanez egy nemzetközi adatbázisban:
US-DC 18.JQZ
– Honnan jött az ötlet?
A módszert 2001-ben Pieter Geelen és Harold Goddijn dolgozta ki, nem sokkal azután, hogy a GPS-jelek polgári felhasználás céljára is hozzáférhetővé váltak. A módszert 2008-ban tették ingyen bárki számára hozzáférhetővé. Az algoritmusokat és az adattáblákat a Stichting Mapcode Foundation
tárolja.
Íme a Mammut Áruház – Budapesten:
Hogy-hogyan lesz belőle navigáció? Például így (by Gyurci):
A mapcode-rendszerre vonatkozó szabadalom jelenleg bejegyzés alatt áll a Nemzetközi Szabványügyi Hivatalnál.
Forrás: http://www.telegraph.co.uk/technology/news/10975625/Did-TomTom-just-kill-the-postcode.html
Fordítás, és a pontos részletekkel történő kiegészítés: Zsolto
Lehet, meglátjuk. Ha szabvány lesz a mapcode, vajon átveszik-e a többiek?
Nem tudni, még a TomTom esetében sem működik, csak a cikkben leírt módon lehet használni.
Én már láttam ilyen kódot Via 135-ön.