Navigáció – GPS. Lassan egy éve teszteltük utoljára a Waze szoftverét, de azóta már rengeteg víz lefolyt a Dunán. Ezért most az új – iOS-re megjelent verzió kapcsán ismét hosszabb időt töltöttünk együtt…
Sokáig tartott mire elfogadtam, hogy az új Waze verzió az iPhone 4-es készüléken számomra túl sok megalkuvással jár. A motor már túl sok feladatot ró az öreg vasra, ezért nagyon türelmesnek kell lenni a 4.0-ás verzió használatakor. Persze ez még mindig jobb, mintha a mostani készülékemmel egyáltalán nem lenne kompatibilis. Mondjuk ettől még sok hajszálam kihullott miatta…
Mik az újdonságok a legújabb 4.0-ás verzióban?
– Megújult külső
– jelentősen csökkent áramfogyasztás
– Kevesebb érintéssel indítható a navigálás, a helyzet megosztása és az útvonal
– Új ÉVI (Érkezés Várható Időpontja) panel, rendezettebb infókkal
– Áttekinthetőbb térkép
– Egyszerűbb és gyorsabban használható az eseménybejelentő menü
– A riasztások és események színkódoltak, így könnyebben felismerhetők, megkülönböztethetők egymástól
– “okos emlékeztetők”, a forgalmat is figyelembe véve, időben figyelmeztetnek, ha el kell indulni a naptárban szereplő eseményekre
Kezdjük az elején, nagyon tetszik az új design, úgy a színek mint a felület megújulása is. Az új ikonok barátságosak, érthetőek és láthatóak is. A jobb alsó sarokban található Jelentés gomb jól látható, és a mögötte található ikonok könnyen érthetőek, kevesebb figyelmet vonnak el, mint elődeik. Erre már nagy szükség volt, mert ezeket elég sűrűn használja a egy “jó” Wazer. Ez a “játék” legjobb része: én bejelentem amit látok (dugó, veszély, rendőr), és te boldogan elkerülöd ezeket a szoftver segítségével… Én meg azzal a sok infóval járok jól, ami te küldesz be.
Nem vagyok az-az “odamondogatós” típus, de kezdek rászokni a hangos címkeresésre, és meglepő módon egészen jó találati aránnyal tudom használni (érdekes, hogy eddig egyetlen nagyobb gyártó szoftvere sem tud még alapfokon sem címet keresni magyarul). Persze vannak trükkös szóösszetételek, ahol kicsit segíteni kell a nagy Ő-t (MI, AI) a gondolkodásban. Ha már keresés, amikor nem hangos keresek, akkor leginkább a beépített Google keresőt használom. Szinte nincs olyan, mit ne találna meg. A tervezés gyors, kapunk alternatív útvonalakat is, és ha nem választunk néhány másodpercen belül akkor a Waze által legjobbnak tartott úton kezd a szoftver navigálni
A képernyő, amit látunk informatív. Bár a sávasszisztens nagyon hiányzik, de azt nagyon szeretem hogy a szoftver két utasítással előre dolgozik. Jó volna még egy gyorshajtás esetén megjelenő figyelmeztetés is (nem azért mert száguldozni szoktam, de időnként elbambulok), de nem legyünk telhetetlenek előbb-utóbb ezek is meglesznek, tekintve az eddigi fejlődést. A sebességmérő jól látható, és a kijelölt út is informatív. A körülöttünk lévő utak forgalmát színnel és az ott közlekedő járművek sebességével is jelzi.
Amikor nagyobb torlódás vagy rendőri ellenőrzés közeleg, a szoftver nem csak mutatja, de be is mondja azt. Ezzel még jobban súlyozzák a figyelmeztetést. Jópofa ötlet, hogy az uticél közelében megjelenik annak képe is, így a házszámkeresés idegesítő közjátéka megszűnik
Útvonaltervezés: köszönhetően a sok percre kész infónak, a Waze útvonaltervezése meglehetősen pontos. Ezalatt azt értem, hogy a célt amiért kitalálták jól követi, azaz a lehetőségekhez képest elkerüli a zűrösebb forgalmi szituációkat. Persze nem mindenható, de képes olyan (szinte üres) eldugott kis utcákon navigálni, amiknek még a nevére is csak halványan emlékszem, pedig anno sokat jártam arra. Persze nem mindenható, aki ezt várja hatalmasat fog csalódni, de ha valaki siet, esetleg megadott időpontra kellene odaérnie, nem nagyon tudok ma ennél jobbat…
Összegzés: adva van egy ingyenes szoftver, ami Androidon, iOS-en (egyelőre csak ezen érhető el a legújabb 4.0-ás verzió) és bár lebutítva, de Windows Phone-on is elérhető, amely jelenleg a közösségi navigáció minden előnyével képes a nagyobb városokban, és a főutak mellett elérhető talán legpontosabb forgalmi információkat adni. Az új utak, útszakaszok nagyon hamar felkerülnek a térképre, sokszor már az átadás napján. Legtöbbször tisztában van a radarok és rendőri ellenőrzések helyével is. Amit negatívumként fel lehet sorolni, azok között talán az újratervezés megszokottnál hosszabb ideje érdemel figyelmet, és néha számomra furcsán tervez. Ám ezzel együtt a budapesti zűrzavart véve alapul ennél jobbat jelenleg nem nagyon lehet találni.
Néhány alapvetés a Waze kapcsán:
– Ingyenes, azaz a szoftver használatáért nem kell fizetni (viszont online, tehát szükséges hozzá működő internetkapcsolat, amelynek adatforgalmi díja van)
– Közösségi, azonnal láthatjuk a többi felhasználó által jelzett eseményeket (forgalom sebessége, útjavítás, rendőr)
– Barátokat szerezhetünk általa, segítséget ha bajba jutunk az úton, és akinek játszani van kedve az gyűjthet “süti”-ket is (ezekért plusz pontokat kaphat, amelyekért jobb helyezést, ezután pedig “egyedi kiváltságokat” kaphat (pl, saját hangulat ikon)
– A Waze a saját térképeit használja, amelyeket a felhasználók szerkesztenek, a térképi változás 2-3 napon belül (!) bekerül az adatbázisba
– És végül, de nem utoljára: a magyar kezelőfelület mellett magyar nyelven navigál!
A legújabb 4.0-ás verzió csak az iOS alapú készülékere érhető el, az androidos verzió készül, s ha igaz amit, a madarak csiripelnek akkor Windows 10-re is elérhető lesz…
Köszönjük a tesztet! Egy megjegyzésem van: újratervezésnél én nem tapsztaltam lassulást. Nem lehet, hogy a már “öregecskedő” telefon miatt volt?
Szívesen! :) Ha más nem tapasztalja iPhone + Waze 4.0 esetén, akkor valóban a telefon kora lehet az ok. :(
Most olvastam, ez jó lehet! http://imagazin.hu/erkezik-a-waze-transport-sdk/
Köszi! A híreket majd ide tedd kérlek:
https://navigyurci.hu/forums/forum/hirek/