Navigáció – GPS. Már vannak olyan járművek, amelyek képesek önmagukat vezetni, sokak számára mégsem tűnik olyan természetesnek, hogy elengedjék a kormányt és az autóra bízzák a vezetést…
A HERE ezért hozta létre a Knight Rider nevű kísérleti platformot, melynek célja annak kiderítése, hogy miképpen növelhető az önvezető vagy csatlakoztatott autók iránti bizalom.
Aki szeretné megnézni a Knight Ridert akció közben, az kattintson az alábbi videóra
Már vannak olyan járművek, amelyek képesek önmagukat vezetni, sokak számára mégsem tűnik olyan természetesnek, hogy elengedjék a kormányt és az autóra bízzák a vezetést
A „Knight Rider” projekt célja az önvezető autók iránti bizalom fokozása
Az emberek tudni akarják, és tudniuk is kell, hogy mi zajlik az autójukban, ezért ha el akarjuk fogadtatni velük, hogy megbízhatnak a legújabb technológiai újításokban, akkor létre kell hozni az ennek megfelelő HMI-t, vagyis azt kezelői felületet, melyen keresztül az ember és a gép kommunikál egymással.
A HERE által létrehozott Knight Rider projekt célja annak bemutatása, hogy hogyan viselkedhetnek a jövőben várható önvezető és csatlakoztatott autók. Amint az a fenti videóból is kiderül, különböző helyzetekben adhatjuk át az irányítást a járműnek, és azt is láthatjuk, hogy az hogyan reagál ezekben a helyzetekben.
Alex Mangan, a HERE autóipari termékekkel foglalkozó részlegének vezetője szerint a sofőrök számára túl szokatlan, furcsa élmény lenne, ha az autójuk helyettük döntene, de erről nem közölne semmit az utasokkal. Ezért van szükség egy olyan felületre, melyen folyamatosan látható, hogy mi miért történik. E nélkül nem alakulhat ki a sofőr bizalma a járműve iránt.
A Knight Rider projekt a sofőr nélküli autó technológiájának bemutatására is kiválóan alkalmas: az utasok úgy próbálhatják ki a sofőr nélküli autót, hogy közben nem kell a testi épségükért aggódniuk.
Az egyik ilyen szimulált helyzetben a sofőr nélküli autó hirtelen sávot vált. A kormányra szerelt apró kijelzőn figyelemmel kísérhető az autó mozgása, így a sofőr láthatja, hogy a kormánymozdulatra nem véletlenül, hanem az autó szándékából került sor.
A fő kijelzőn az látszik, hogy miért volt szükség a váratlan manőverre: egy a jármű előtt haladó teherautóról nagy dobozok potyogtak az útra – ezeket kellett kikerülni. Ebből a sofőr számára is világossá válik, hogy az autó észrevett valamit, és arra reagált.
A HERE azt szeretné, ha az emberek mielőbb megszoknák az alacsonyabb szintű automatizálás gondolatát, hogy amikor a technológia és a jogszabályok is lehetővé teszik, már senki ne idegenkedjen az irányítás átengedésének gondolatától, így egyre átfogóbb automatikus funkciókat lehessen beépíteni a járművekbe.
Nektek mi a véleményetek erről? Készen álltok majd, hogy átadjátok a kormányt az autótoknak?
Forrás: 360.here.com
Fordítás: Zsolto
A hozzászóláshoz jelentkezz be. Nem vagy még tag? Regisztrálj!