Navigáció – GPS. Ott tartottunk, hogy beírtuk a címet – azaz indulásra készen állunk. Megtervezzük az útvonalat, ez általában néhány másodperc, ezután megjelennek az ajánlott útvonalak és körülöttünk lévő forgalmi események is…
Oppsz, beírtuk a címet… Pontosabban? A címeket többféleképpen is ki tudjuk választani, célszerű a gyorskereső segítségét igénybe venni. A szoftver keres a címek, érdekes pontok, koordináták, előzmények, és a kedvencek között is. Ám ami nagy hiányossága, hogy az átvitt ov2 (régebbi készülékről átvitt kedvencek és érdekes pontok) fájlok tartalmában nem tud keresni. Pedig lehetne, hiszen a Saját Helyek menüpontban a kereső kezeli ezeket. A kiválasztott úti célhoz történő navigálás egyszerű, és több alternatíva közül is választhatunk. Persze ez sem olyan egyszerű… El kell navigálnunk az aktuális útvonal menüponthoz, és ott kiválasztani az Alternatíva keresése opciót. A készülék képes a megtett útvonalat rögzíteni, és azt menteni is.
Itt három lehetőséget is kapunk, a kijelző alsó részén megjelennek a különböző ajánlott útvonalhoz tartozó (+) idő, és (+) km adatok. Ha csak egy megadott útszakaszt szeretnénk kikerülni, arra is lehetőségünk van. Indulás után a készülék a legjobb tudása szerint elvezet minket az úticélunkhoz. Közben figyelembe veszi az általa ismert forgalmi jelentéseket, és magyarul, akár az utcanevek felolvasásával is segít ebben.
Apropó, forgalmi jelentések… Kis hazánkban az etalon a Waze, ezért pár szóval kiemelem a TomTom hiányosságait (a Waze-hez képest) : a legfontosabb, hogy nem jelzi a rendőri ellenőrzéseket, az út mellett álló traffipaxokat (bár ezeket be lehetne jelenteni, de tapasztalatom szerint ez a TomTom tulajok esetében nem, vagy csak nagyon ritkán működik), illetve a Waze-ban néhány napja megjelent egy új lehetőség, miszerint be lehet állítani azokat a megyei matricákat, amelyeket megvásároltunk – és a szoftver eszerint tervezi az útvonalat. Ezzel együtt még mindig úgy gondolom, hogy a TomTom élő forgalmi jelentései (Live Traffic) többnyire pontosak. Mazochisták használhatják a Waze-t, és a TomTom PNA-t egymás mellett.
A forgalmi események szín alapján jól elkülöníthetőek a térképen, és megfelelő nézetben előre látható, hogy melyek a város adott pillanatban járhatatlan részei (bár úgy gondolom a nyári felújítások mellett ezt tudjuk amúgy is). A TomTom GO 50 Basic nem rendelkezik beépített SIM kártyával, ezért egy okostelefon segítségével kaphatjuk meg a forgalmi információkat. Ezt akár Bluetooth, akár Wi-Fi internetmegosztáson keresztül is használhatjuk. Fontos tudni, hogy a forgalmi adatok letöltése (folyamatos frissítése internetforgalommal jár).
A közlekedésről nem nagyon van több tudnivaló, most ejtsünk szót a készülék egyik legnagyobb előnyéről a vezeték nélküli (WLAN) frissítésről. Jómagam nagyon szeretem, a kisebb frissítéseket, mint a sebességmérő kamera vagy a MapShare aránylag gyorsan megcsinálja, akár Bluetooth kapcsolaton keresztül – a mobilneten keresztül is megoldható (a kettő együtt is csak néhány MB adatforgalommal jár). A térképfrissítés viszont hosszú idő, több óra is lehet, ám laptop nélkül is megoldható. A térképek frissítéséhez (ha van rá lehetőségünk) érdemesebb inkább a kábeles megoldást (MyDrive Connect) használni.
Néhány dolog amivel érdemes tisztában lenni vásárlás előtt: a TomTom GO 50 Basic készülékhez nincs mágneses tartó, nem kávamentes a kijelzője, és nincs benne telefonos kihangosító sem. Akinek ezek közül bármelyik a későbbiekben hiányozni fog, annak inkább a TomTom GO 520/5200-as készüléket ajánlom (vagy 6″-ban a GO620/GO 6200-at). Az árkülönbözet jelentős, közel 20 ezer forint.
Néhány technikai adat:
– Kijelző mérete: 5″ (13 cm)
– Kijelző felbontása: 480×272
– Kijelző típusa: Rezisztív (nem csippenthető két ujjal)
– Beépített memória: 16 GB
– Bővíthető: 32 GB-ig?
– Bluetooth: Igen (TomTom Traffic, MapShare, kamerafrissítés)
– Wi-Fi: Igen (frissítés ezen keresztül!)
– Akku üzemideje: több mint egy óra
– Wi-Fi update számítógép nélkül
– Siri és Google Now kompatibilis
– Üzenetek megjelenítése a GPS kijelzőjén (nekem nem működött – Asus ZenPhone 3)
– Élettartam* térképfrissítés
– Élettartam* TomTom Traffic**
– 3 hónap ingyenes kamera frissítés
A hozzászóláshoz jelentkezz be. Nem vagy még tag? Regisztrálj!