A mai világban sokunk számára elég nehéz a megélhetés, és nem biztos hogy marad keret egy tisztességes GPS készülék vásárlására. Persze most mondhatjátok azt, hogy: oké, de akkor meg mi a fenének kell egy navigációs készülék, ha nincs rá pénzem? Röviden? Mert navigálni muszáj!
Vannak szakmák ahová ez az eszköz nélkülözhetetlen, nézzünk egy párat: pl. futár, kamionos, taxis, sofőr. Ám amikor már hosszú ideje otthon van az ember, és a pénze is fogytán, csak valami olcsóbb eszközre marad keret (vagy arra sem). Utolsó mentsvár a használt készülék, de abban nem kevés rizikó van. Egyrészt emberi (nem mindegy kitől veszem meg), másrészt műszaki szempontból (tele van a használtpiac a sok, már szinte semmire sem jó készülékkel).
Nézzük az emberi oldalt: az első kapcsolatfelvétel általában telefonon, vagy e-mail-ben történik. Ha bármi nekünk nem tetsző megnyilvánulást tapasztalunk, inkább ne kockáztassunk. A kommunikációból sok minden kiderül. Ha nem válaszol az eladó egyenesen a kérdéseidre, ha csak “hímez-hámoz”, ha már a tudakozódáskor is nehéz elérni, érdemesebb inkább egy másik eladót/készüléket keresni. Ha az átvétel helyéhez nagyon ragaszkodik, ha a megvásárolni kívánt készülék mellé csak egy tartó meg egy töltő van, a hirdetés mellett nincsen kép, ha nem ébreszt bizalmat az eladó, inkább hagyjuk az egészet.
Használt termék annyi mint égen a csillag, ha az egyik nem tetszik, vagy kételyeink vannak, lesz helyett “száz” másik…
Műszaki oldal: rengeteg öreg cucc forog a különböző hirdetési oldalakon, egy részük már nem jó semmire, vagy csak nagyon komoly megalkuvásokkal használható, esetleg csak “hekkeléssel” bírható szóra. Sok a gyűjtői darab is, ami arra kiváló, hogy majd megmutasd a fiadnak 10 év múlva, hogy mivel navigáltak 15 évvel ezelőtt, de használni már most sem nagyon lehet… Vagy nagyon lepusztult, karcos, repedt, törött, ragad a kosztól… Eszünkbe ne jusson, akár csak gondolkodni is a megvásárlásán! Esetleg a hardver már annyira elavult, hogy a mostani modern szoftverek már nem futnak rajta, vagy azért mert a rajta lévő térkép már annyira öreg, hogy frissítés nélkül nem jó semmire
Öreg készülék, öreg térkép, frissítési lehetőség és garancia sincs
Utóbbi esetben több lehetőségünk marad, több következménnyel:
– Már nem elérhető hozzá hivatalos frissítés (HP IPAQ 316, Asus R300, R700, Mio “C” sorozat és még sorolhatnám). Nagyon sok ember nem is tudja, hogy egy ilyen vásárlással csapdába sétál, nem csak hogy nem lesz jogtiszta szoftvere/térképe a készülékén, de nem is biztos hogy megérti a fórumokon, hogy hogyan is tudná használni a megvásárolt öreg vasat…
– Van hozzá térkép frissítés, de az bizony nagyon drága. Egy egyszeri frissítés akár 60 (pl. TomTom), egy-egy éves akár 80 (pl. Becker), és egy két éves frissítés akár 100 Euróba is fájhat (pl. Becker, Navigon)… Itt érdemes összeadni a térképfrissítés árát, és a használt navigáció árát, a kettő összegéből jó eséllyel vásárolhatunk egy új készüléket, jobb kondíciókkal (érdemes beleolvasni a “Január-február, itt a nyár. Mivel navigáljunk? 2015 – újratöltve 3” irományomba is
Ellenőrzött gyári felújított készülék, egy év garancia, 5″-os kijelző, ingyenes legfrissebb térkép garancia
Ha mégis a használt készülék megvételéle mellett döntünk, akkor legyen valami jó márka, legyen dobozos, minden tartozéka legyen meg, és pesze működjön is, és a kinézete számunkra is elfogadható legyen (karcmentes?). Bár ezek sem fognak működni az örökkévalóságig, de mégis több az esély rá, mint egy lepukkant roncs esetében… Mondjuk egy jó állapotú, de öreg Becker…
A hozzászóláshoz jelentkezz be. Nem vagy még tag? Regisztrálj!