Május közepe van. Néha, amikor közeledik a hétvége és éppen autóban ülök, egyre nagyobb forgalmat tapasztalok az M7-es/M1-es felé haladni, és egyre lassabban halad a sor. Ez előrevetíti a nyári dugók szelét, megfűszerezve az útfelbontások miatti benzinszag illatával…
Ez a téma (milyen navigálási lehetőségeink vannak egy hosszabb nyaralás esetén) már több éve (2012 Január) került elő utoljára, ezért most gondoljuk át újra. A szoftveres és hardveres lehetőségek is változtak, több ingyenes szoftver, és erősebb hardverrel szerelt telefonok kerültek piacra. Ezért a végeredmény is kicsit árnyaltabb lesz. A felhasználói szokások is változtak, ezért az okostelefonokkal foglalkozó rész kerül előre.
A hagyományos megoldás a papírtérkép, vagy a nagy testvére a térkép atlasz. Úgy gondolom, hogy a nagyon durva több szinten átívelő kereszteződések, és a nagyon sok kijárati lehetőséggel, és több sávval megáldott kőrforgalmak miatt, a “régi technika” használata ma már szélsősége esetben akár veszélyes is lehet, ám egy jó kirándulás/napi program megtervezéséhez az adott országban mégis nélkülözhetetlen.
Miután egyre több az okostelefon/tablet felhasználó, és közülük is egyre többen használják navigációra is a kedvenc kütyüjüket, ezért kezdjük velük a sort.
Navigálás okostelefonnal és tablettal:
Pozitívumok
– Rengeteg szoftver található rá (ingyenes és fizetős egyaránt)
– Nem szükséges több eszközt magunkkal vinni
– Nem csak navigálásra alkalmas
– Egy készülék, egy befektetés
Negatívumok
– Jobb minőségű telefon szükséges (pl. jól látható kijelző, érthető hangzás, jó GPS vevő, sok memória és nem árt ha bővíthető is)
– Nem szereti a nagy meleget
– A GPS (és 3G) használata mellett hamar lemerül
– Nehéz jó tartót találni hozzá (az univerzális tartók általában nyomják valamelyik oldalsó gombot)
– A jó tartó drága
– A legrosszabbkor fog csörögni, és ha nincs szerencsénk éppen a legzűrösebb helyzetben maradunk, több -kevesebb ideig navigáció nélkül
Navigációs szoftverek
Offline megoldások
A számtalan megoldás közül egy külföldi út esetére az internet használatát nem igénylő (un. offline) szoftverekre lesz szükségünk. Elég nagy a választék az Android illetve az iOS esetében, ám a Windows Mobile-nál jóval szerényebb a kínálat.
Ingyenes szoftverek (a teljesség igénye nélkül)
– Here: jól használható szoftver, angol felület, magyar navigációs hangok, sebességtúllépés mutatása/jelzése, éjszakai üzemmód, Here térkép, ingyenes térkép frissítés. Bár ezek a telefonon találhatóak, de ahhoz hogy forgalmi adatokat is kaphassunk, internet szükséges, ami ugye roaming díjjal fog járni.
– Be-On-Road: magyar kezelőfelület, magyar navigációs hangok, jó kezelhetőség, sávasszisztens, OpenStreetMaps térképek. A forgalmi adatok használatához előfizetés, és internet is szükséges.
Fizetős szoftverek (a teljesség igénye nélkül)
– TomTom GO Mobile: egyelőre csak Androidon. Egy évig hatezer, vagy három évig, kicsivel több tizenháromezer forintért minden tudását adja ami, nem kevés. Hetvenöt km ingyenes (full) használat, ez elég lesz arra hogy eldöntsd érdemes-e kifizetni valamelyik összeget (az iOS-re még a régi verzió vásárolható meg).
– Sygic GPS Navigation: gyakorlatilag egész évben akció van náluk, az Európa térkép 35, a világtérkép 50! euró körüli áron kapható. Talán a legszebb felülettel bíró program, minden része beszél magyarul, sávasszisztens, következő sebességhatár kijelzése, sebességtúllépés jelzése, ingyenes térkép frissítés, TomTom térképek. A forgalmi információk kijelzése fizetős extra, és internet szüksége s hozzá. Fontos tudni, hogy 7 nap demó üzemmód jár hozzá, ami egy egyhetes nyaralást vidáman kiszolgál.
– iGO: sokak kedvence, de ez a lehetőség még mindig csak az iOS felhasználók számára elérhető. az Európa térkép jelenleg 75 euró, de ezen a platformon legalább elérhető. Sávassziszten, TTS pro, sebességtúllépés kijelzése, navigáció GPS koordinátára és navigálás geotagging alapján is. Azt csipogják a madarak, hogy hamarosan Android platformra is elérhető lesz ( a bemutatkozás már megvolt).
Online megoldások (a teljesség igénye nélkül)
– Waze
– Google Maps
Mindkettő kiváló alkalmazás, ám a roaming díjak miatt egyelőre csak magyarországi használatuk javasolt.
Összegzés: a különféle papír alapú térképek használata navigálásra már nem javasolt. Az okostelefonok és tabletek egy hosszabb európai túra (vagy munkaeszközként történő alkalmazás) esetén csak korlátozottan alkalmazhatóak, véleményem szerint csak ezekre bízva magunkat ne induljunk útnak. Hogy akkor mégis mi legyen helyette (mellette)? Hamarosan arról is beszélünk…
Szia Gyurci!
Jó cikk, de azzal kegészíteném, hogy a TomTom iOS-re is elérhető, már több mint öt éve.
Szia!
Köszi, igazad van, én a TomTom GO-ra gondoltam – de lemaradt a lényeg (az árak is arra vonatkoznak). Javítottam.
Én sokáig csak mobilon navigáltam, mert az mindig nálam van, de tényleg a legrosszabbkor hívnak rajta és jogos a tartó probléma. Akkor vettem egy Wayteq 960x-ast, mert az ARRA van. Felteszed tokkal vonóval és megy. (szoftveres ellátása ha nem is bajos, de nem olcsó, sokszor azért jönnek ki olcsó új dolgok és akkor kisértésbe esik az ember. Vagy marad a mutyi, ami meg nem szép és kinőttem belőle :) )
Többet ilyenre nem költök, mármint pénzben, szóval nincs megoldva a forgalom info sem (tudom, sokféleképpen meglehet) szóval megint a mobil felé kacsintgatok.
Ezzel kapcsolatban 2 dolog: (az egyiket már itt ecseteltem)
– akkorát gurított nekem minőségben az iGo most a SzülinApp-pal, hogy kiújult a régi nagy – amúgysem elmúlt – szerelem és kelleni fog, ha kijönnek több tartalommal (annak ellenére, hogy vettem egy Sygic Lifetime Európát)
– találtam egy nagyon jó tartót, ami megoldja a gombok (nem) nyomását (mert kerekítve van az oldala) és sok féleképpen variálható. Ha nem reklám, feldobok ide egy képet: http://imgur.com/QgxR4Bp
De lehet, hogy csalok bluetooth-os netet a Wayteq-re és akkor megnyugszom :D
Igen, itt több kérdést is feszegetsz. Az első a szoftver nélküli készülékek használata, a másik pedig az okostelefonos navigáció. Bár a másodikra kitér a jelenlegi írás, az első probléma körüljárása még csak a következő cikk témája. Amúgy véleményem szerint már kapható olyan navigáció, ami szinte minden kívánságodat lefedi (igaz iGO szoftver nélkül).