Navigáció – GPS. Bár erről már volt szó többször is, de már évekkel ezelőtt. A mostani írásban körüljárjuk, hogy mire figyeljetek a karácsonyi kapkodás közepette…
Bár tagadhatatlan, hogy az okostelefon futó navigációs szoftverek egyre jobbak, de ahhoz hogy pontosak is legyenek, nem csak a szoftver és a hozzávaló térkép a feltétel, hanem egy jó készülék is. Ezen felül, nem árthat még internet előfizetés, egy profi tartó, olyan szivargyújtó elosztó amihez több készüléket is be csatlakoztatni tudunk.
Ám most nem az alternatív megoldásokról szeretnék beszélni, hanem az “igazi”, jól ismert PNA (Portable Navigation Assistant) navigációs készülékek lesznek a fókuszban, de a tanácsok egy része térképvásárláskor is használható lesz. Több csoportra osztom a tudnivalókat, lássuk:
Az első szempont hogy mire akarjuk használni a megvásárolt készüléket
– Milyen országokban (földrészeken!!) fogunk járni: itt érdemes előre gondolkodni, mert sok készüléknél később már nem lehet országonként bővíteni (csak pl. Kelet Európát Teljes Európára ami nagyon sokba fog kerülni), sem pedig térképet bérelni. Szerencsére ma már nagyon olcsón is hozzá lehet jutni jó minőségű, teljes Európa térképpel árul vashoz (akár 35-40 ezer forintért is). Van már olyan PNA ami világtérképeket ad az árában (65-70 ezer forinttól).
– Mire akarjuk használni: csak navigálni akarunk, vagy filmet néznénk, zenét hallgatnánk, elolvasnánk a leveleinket is (erre inkább egy jó hardverrel rendelkező tablet ajánlanék, a nagyobb gyártók nem csinálnak “öszvéreket”, a készülékeikkel általában “csak” navigálni lehet).
Most az előbbi (csak navigálni akarok) csoportról lesz szó. Lássuk a legfontosabbakat:
– Célszerű térképpel együtt megvenni a vasat, utólag térképet vásárolni drága, és többnyire nem is jövünk ki olcsóbban.
– Mindenképpen élettartam frissítéssel együtt kapható készüléket vásároljunk.
– Figyeljünk a készülék kijelzőjének minőségére és méretére: az emberek szeme az évek elteltével nem javul
– Akarunk-e a forgalmi információkat (baleset, dugó, útfelbontás) használni az utazás során? Ez egy fontos szempont, érdemes előre gondolni rá mert sok készülékhez utólag már nem megoldható!
– Tartozékok: igény merülhet fel arra, hogy a készüléket a lakásban is tudjuk tölteni (erre több megoldás is létezik), fólia, bővítőkártya, tok! (egy jó tok használatával baj esetén sok pénzt lehet spórolni), stb.
– Garancia! Bár most egy új készülék vásárlásáról beszélünk, mégis érdemes megbízható forrásból vásárolni. A fontosabb ismérveik: több éve a piacon vannak, tapasztalatuk van a GPS készülékek forgalmazásában, hozzáértőek, a fórumokon pozitív visszajelzéseket találunk róluk, az ismerőseink ajánlották, mert már megelégedéssel vásároltak ott.
Ha olyan helyet találunk, ahol hozzáértő eladók (kereskedők) segítenek, ott akár még több ezer forintot is megtakaríthatunk! Minél jobban testre tudjuk velük együtt szabni a készüléket (rászánt összeg, készülék tudása, és az általunk igényelt tudás (fontossági sorrendben), annál biztosabb hogy nem nyúlunk mellé.
Végül, de nem utolsó sorban több hely is van a városban ahol a kiválasztott készüléket, vagy egy használati értékben hasonlót meg is tudnak mutatni működés közben, esetleg saját kezűleg ki is próbálhatjuk azt, ezzel is megerősítve minket abban, hogy ez az amit keresünk…
Sok sikert!
A hozzászóláshoz jelentkezz be. Nem vagy még tag? Regisztrálj!