Navigáció – GPS. Amint azt már többször is hangoztattam, nem vagyok híve az okostelefonos navigációnak. Jómagam inkább az ablakba akasztható megoldásokat kedvelem…
…és azok közül is a jobbakat. Ám ez a kijelentés csak az autós navigációra vonatkozik, és ott is főleg a nagyobb távolságok megtétele esetében. De egy városban, gyalogosan vagy tömegközlekedéssel már egészen más a helyzet. Bár, óvatos duhaj lévén azért (papír) térkép mindig van nálam. Gyalogos navigációra már régóta használom a Sygic GPS Navigation szoftver Androidos változatát, ám ez bizonyos helyzetek esetén kevésnek bizonyul.
Ott van például a tömegközlekedés. Ez náluk még csak a to-do listán szerepel, ezért nem tud tervezni a különféle városi járatokkal. Van még egy program amit használok a városban, főleg amiatt hogy nyomvonal (tracklog) rögzítésére is képes, ez pedig a Galileo Pro. Előnye a nagy részletesség, a megállók kijelzése és a hangos navigáció, ám sajnos a a tömegközlekedés szintén nem erőssége. Ezért egy harmadik program is képbe került, és ez a Google Maps.
Ez a program egyre jobb a különféle útvonalak megtervezésében és összehasonlításában. Ám nekem még ez sem volt elég, néhány száz forintért megvásároltam a Vienna Transit Maps szoftvert (Bécsben probáltam ki a különféle szoftvereket), amely nem csak egy részletes várostérképet, de egy metrótérképet is tartalmazott, aminek nagy hasznát vettük a “turipistáskodás” folyamán. Emellett tartalmaz egy “igazi” turistatérképet, amelyen a szűkebb belvárosban található nevezetességek találhatóak meg “térben”, és ami nagyon fontos: a villamos és metróútvonalak feltűntetésével! A Google Maps tesztverziója pedig már figyelmeztet arra is, hogy hol kell leszállnod!
Amúgy Bécsben nagyjából két nap kell ahhoz, hogy az ember megszokja a tájékoztató táblákat, és gyakorlatilag minden térkép nélkül otthonosan mozogjon. Minden ki van írva, logikus ikonok, szines útvonalak és rend van minden állomáson. Így ha az ember megáll egy aluljáróban, és figyelmesen körülnéz, majdnem minden fontos utazási információt megtalál.
Akkor sorjában a szoftverek részletesebben
Google Maps
“+”
– Autó, gyalogos, biciklis, tömegközlekedés, Uber, MyTaxi, stb. közlekedés segítségével tervez.
– Hangosan navigál.
– Ingyenes (bizonyos esetekben Internet szükséges a használatához).
– A tömegközlekedés minden fajtáját használja.
– Kiírja a közbenső megállókat is.
– Figyelmeztet a leszállásra!
“-”
– A legtöbb esetben szükség van az Internetre is.
Sygic GPS Maps Navigation
“+”
– Autós és gyalogos navigáció.
– Hangosan navigál.
– Ha teljes körűen használni szeretnénk, akkor meg kell vásárolnunk.
– A legtöbb funkciója Internet nélkül is használható.
– Jól és gyorsan tervez.
– A látványosságok egy részét megmutatja 3D-ben.
– A nyomvonalat képes megjeleníteni a térképen.
“-”
– Az érdekes pontok listája hagy kívánnivalót maga után.
– Nem tervez tömegközlekedés használatával.
Galileo Offline Maps Pro
“+”
– Autós, gyalogos és kerékpáros navigáció
– Hangosan navigál (Magyarul nem).
– Ha teljes körűen használni szeretnénk, akkor meg kell vásárolnunk.
– A legtöbb funkciója Internet nélkül is használható.
– Többféle felhasználásra alkalmas térképek.
– Részletes térképek.
– Nyomvonalat is rögzít.
“-”
– A hangnavigáció nyelve Angol.
– Nem mindegyik térkép érhető el offline módban (pl. turistautak.hu).
Összegzés: A városnézéshez egy idegen városban a Google Maps mindig legyen velünk (ha a tömegközlekedést is biztonságosan használni akarjuk), és most hogy a roaming megszűnt, érdemes Internetet is “vinni” magunkkal. Gyalogos navigációhoz nekem bevált a Sygic GPS Maps, értelmesen tervez és elég sok nevezetességet is megtalálunk benne (egy részét 3D-ben is). A Galileo Pro pedig profi módon menti az útvonalakat, és ezek mentése is többféleképpen lehetséges.
A Google Maps ingyenes, a Sygic GPS Maps Navigation szoftvernek van egyhetes próbaverziója és amúgy is folyamatosan akciós, míg a Galileo Offline Maps szoftvernek van alapverziója is, bár itt néhány apróbb megalkuvás szükséges.
Próbáljátok ki Ti is!
Tetszik, mindig is vonzott a dedikált külön autós navi, de mivel mindig kéznél a telefon, én már nem érzem szükségét egy ilyennek. (ok, egy lakóatóba biztos vennék valami szép 6-7 colost) A minap ugye rád is írtam ez ügyben Facebookon.
Elég macera ez a netes megosztás is rajtuk. A telefont beteszem tartóba magam elé, úgysem piszkálja rendes ember vezetés közben (mármint nem telefonál rajta vagy kihangosítót használ).
Azon ott a net, hagy’ szóljon.
Sygic-em lifetime minden, de abban rettenetesen zavar az útvonal áttekintés vagy újratervezés lehetőség. Konkrétan ha megvan már az útvonalat, nem tudsz újra alternativákat tervezni, és ez szerintem béna 2018-ban. Tomtom ezt gyönyörűen oldja meg, annak meg az árazása nincs jól eltalálva illetve nagyok a térképadagok.
Igazad van. De itt mintha kis ellentmondást éreznék: “Sygic-em lifetime minden, de abban rettenetesen zavar az útvonal áttekintés vagy újratervezés lehetőség. Konkrétan ha megvan már az útvonalat, nem tudsz újra alternativákat tervezni, és ez szerintem béna 2018-ban. Tomtom ezt gyönyörűen oldja meg, annak meg az árazása nincs jól eltalálva illetve nagyok a térképadagok.”
Jómagam úgy gondolom, hogy gyalogos navigációhoz, városnézéshez, tömegközlekedéshez sokkal jobb az okostelefon, hosszabb autóútra, vagy (pl.) folyamatosan több megállós útvonalak tervezése esetén (talán még) lehet jogosultsága egy jó autós navinak is.
Ja, mindez most közepesen volt releváns gyalogos navi témában, de gondoltam megosztom a gondolatokat. Na például az is előnye Sygic-nek, hogy gyalogos módot is tud.
Ha már téma: offline-ra vagy sétára és sok másra mindenképpen ajánlanám még a Locus-t. (én sok év Navitel után váltottam arra)
Köszi a gondolatmegosztást! :) Ja, Locus. Én is megvettem, de azután a próba valahogy elmaradt…