Már Áprilisban hírt adtunk róla, hogy megjelentek az első SiRFAtlas V típusjelű processzorok. Eltelt egy bő negyedév, és hazánkban is kaphatóak az új lapkával szerelt vasak. Most a Wayteq újdonságát mutatjuk be, a már kereskedelmi forgalomban kapható, x950-es modellt…
A csomagolás is megújult. Nekem jobban bejön, mint a régi piros doboz. Ebben a árkategóriában úgy gondolom, kifejezetten igényes. A készülék védettsége is megfelelő, a kemény doboz, és a készüléket körbefogó szivacs borítás jó eséllyel védi ki a szállításból adódó kisebb sérüléseket.
A dobozon minden számunkra fontos információ olvasható, például a kijelző mérete, illetve a főbb technikai tulajdonságok is. Az új csomagolás, hamar megszokható, és jól felismerhetővé teszi a brandet.
Mindent megkapunk a pakkban, ami a navigáláshoz szükséges, kivéve a tmc vevőt, aminek használatára alkalmas a készülék. Tehát a doboz tartalma a készüléken kívül, egy autós tartó, a tapadókorongos tartó, szinkronkábel, autós töltő. és a magyar leírás. Egy fájó pontom, hogy a készüléken nincs rajta a Sygic Lite szoftver. Pedig a 3000 forint felárat, szerintem megéri.
Maga, a vas leginkább az X920-hoz hasonlítható. Olyanok mint két tojás.
A matt fekete ház, és a csillogó keret, kellemes külsővel ruházza fel. Úgy gondolom túlteljesíti, az ára alapján elvárható minőséget. Nem recseg, nem ropog, és az érintőkijelző is kellően érzékeny.
A készülék alján csak void matrica, említésre méltó.
A felső élen, baloldalon találjuk a bekapcsológombot.
Az X950 baloldalára került, minden ami fontos. Felülről, lefelé: a fejhallgató csatlakozója, a micro sd kártya foglalata, és a mini usb csatlakozó.
Jobbolalon találjuk, a PNA készülékekben ritkán található, ceruzát!
A hátoldalon találjuk a hangszórót, és a fényérzékelő szenzorját. Ennyit a készülékről, lássuk a tartót. Ez már az újabb dizájn, bár én jobbnak tartanám, hogyha HR (Herbert Richter) kompatibilis lenne. Igaz, ez némi átalakítással megoldható, de akkor is…
Egy biztos, minden szögbe jól beállítható , és eddig még le sem esett az ablakról…
Mindent összevetvetve, a csomag minden fontos tartozékot tartalmaz, a csomagolás, és a készülék is jól néz ki, ráadásként az új, SiRFAtlas V-ös processzor van benne. Tesztünkből kiderül (már készül), hogy gyakorlatban jelent-e ez nekünk valamilyen előnyt.
Néhány fontosabb technikai adat, a teljesség igénye nélkül (az adatok a wayteq.hu oldaláról származnak):
Kijelző méret: 5″ Érintőképernyős TFT LCD
Kijelző felbontás: 480 x 272 (16:9 képarány)
Processzor (CPU): SiRF Atlas V, Dual Core ARM11 500 MHz
Memória: 2 GB (tárhelynek használható)
Memória (RAM): 128 MB (programok futtatásához)
GPS-vevő: Atlas V, (64 csatorna)
Memóriakártya: MicroSD, MicroSDHC foglalat
Hangszóró: Beépített
Fülhallgató kimenet: 3.5mm Jack
Operációs rendszer: Windows CE 6.0
USB: Mini-B USB foglalat
Akkumulátor típus: Lithium-ion 1800 mAh (beépített)
Térkép szoftver: Opcionális
Méret: 135 x 85,9 x 14,3 mm
A készüléket a Wayteq Europe-tól kaptuk tesztelésre. Köszönjük. Kapcsolódó cikkek: Az első fecske, kicsomagolás, két újszülött.
Sziasztok.
A szakikat kérdezném egy ekkora kijelzőn van érdembeli különbség a 480×272 és a 800×480 -as felbontás között? A memóriahasználaton kívül persze. Elméletben tudom mi a különbség de mivel még csak 480×272 gps volt a kezemben ezért nem tudom.
@ Gabesz Szerintem ez a kép, jól kihozza a lényeget:
http://tinyurl.com/38hglj6
Na igen, szövegnél okés de egy naviprogramban azért egy kicsit kevesebb a betű :)
Az a helyzet, hogy sikeresen berepedt a mostani gps-em kijelzője és gondolkodok egy új vételén, ez egy jó alternatívának tűnik.
Azt csicsergik a madarak, hogy miután kiszórták a 480×272-es kijelzőket jönnek a 800×480-as felbontásúak. Persze ez még nem kézzelfogható de azért számításba kell venni.
Tegnap olvastam a csak hangnavigációs cikket, ismerős volt a helyzet a törött navim miatt :)
@ Gabesz Zsolto cikkében van több kép is, a 800×480-as kijelzőről. Szerintem navigáció közben nem fogsz minőségi változást észrevenni.
https://navigyurci.hu/2010/08/03/muzeum-a-hp-csipkerozsikaja/
A valós tapasztalatokról, biztosan szívesen mesél neked.
Elolvastam, köszi a linket.
Én is arra jutottam, hogy navigálás terén nem lenne akkora különbség. Szeptemberig még úgyis van egy kis időm…
@ Gabesz: Hm… Navigálás közben is nagyon sokat számít a képminőség: a ferde vonalak nem cikk-cakkban haladnak, a betűk éle nem farkasfogas, az egész képre sokkal jobb ránézni. Bár ez csak az esztétikum, mégis fontosnak érzem.
Van viszont gyakorlati különbség is: a megjelenített térkép sokkal részletesebb, több utcára tudja ráírni a nevét, finomabban tudja visszaadni az úthálózatot. Nem arról van szó, hogy ugyanazt látod, csak négyszer több képponttal kirajzolva, hanem több mindent látsz. Biztos ismered azt a jelenséget, hogy a 480×272-es felbontású térképen úgy látod, hogy két nagyobb utca között nincs semmi, de ha rázoomolsz vagy menet közben, 3D-s nézetben közelebb haladsz, sorra jelennek meg a kis utcák (amelyek közül _némelyikre_ kiírja a nevét is). A 800×480-as kijelzőn az összes apró út, utca látszik madártávlatból és 3D-nézetben is, sokkal jobban át lehet tekinteni a térképet, hiszen mindent látsz, nem tűnik el róla pont az a kis utca, amit keresel. Jó eséllyel még a nevét is fogod kiírva látni.
Szóval hidd el, össze sem lehet hasonlítani a kettőt. Szerintem ezek a dolgok elég jól látszanak a belinkelt fotókon, és ennek nagyon is van haszna navigálás közben. Persze nem akkor, amikor mész az autópályán és 80 km-re vagy a következő letérőtől, hanem városon belül, ahol sűrű az utcahálózat.
Még valami: egy-egy zsúfoltabb előjelző tábla tartalma is sokkal kényelmesebben és olvashatóbban jelenik meg a nagyobb felbontású kijelzőn, mint a 480x 272-esen. Főleg az ötcollos kijelzőn eléggé szétesik a kép, finom részletek alig jelennek meg.
A cikkben nincsenek navigálás közbeni fotók, de ha érdekel, csinálok párat, és privátban szívesen elküldöm neked őket.
De a legelső tanácsom: nézz meg egy ilyen felbontású navit élőben — de csak ha kibírod a várakozást, mert attól fogva tuti nem akarsz majd 480×272-es felbontásút venni :).
Ja, és még valami, ami már nem navigálás, de szerintem fontos. Mondjuk itt off, de talán a moderátorok nem vágnak ki érte ;)
Ilyen (800×480-as) felbontással fotókat nézegetni is valóban szinte nyomdai minőségben tudsz, főleg egy 4,3-as kijelzőjű navin.
A 21 collos, 1680×1050 felbontású monitorom felbontása durván 98 dpi, az iPAQ 316-os navié pedig durván 170 dpi…
Egy ötcollos, 480×272-es felbontású navié pedig 84 dpi lehet.
(Számítás módja: kép felső éle centiben ÷ 2,54, ebből kiderül, hány coll (hüvelyk, inch) a kép felső éle. Az eredményt osztod a vízszintes képpontok számával, ennyi a dpi, vagyis az az érték, amiből kiderül, hogy hány képpont van egy hüvelyken belül. Nyilván minél több, annál részletgazdagabb a kép.)
A 480×272-es navin is lehet persze képeket nézegetni, de a minőség a nagyobb felbontásnál egészen mellbevágó. Néha ez is jól jön, ha az ember meg akar mutatni (vagy nézni) pár jó képet.
Na, befejeztem :)
@ Zsolto Hmmm, nem semmi előadás volt! Köszönjük!
Zsolto : Nagyon szépen köszönöm a részletes választ!
Én is arra jutottam, hogy meglesem valahol.
Arra nem is gondoltam, hogy több adat is látszódhat a nagyobb felbontáson ekkora kijelzőn. Érdekes amit írtál.
Felcsigáztál. :)
@zsolto
Köszi. Ez majdnem egy összehasonlító teszt lett…Tényleg! Biztos adna helyet Gyurci egy ilyennek képekkel illusztrálva.
@ sklave Szerintem is :)
Ha csökken a földrajzi távolság, visszatérhetünk rá :)
@Gabesz: (bocsánat, úgy látszik, ma ilyen dupla-kommentelős napom van)
Szóval örülök, pont ez volt a célom, hogy felcsigázzalak ;)
@Gabesz
Zsolto nagyon érti ezt a “felcsigázás” dolgot :D