Navigáció – GPS – Windows! Bár az ablakba akasztható navigációnak “kifelé áll a lába”. azért remélem hogy a mostani írást nagy kedvvel olvassátok majd. Minden összefügg mindennel, vagyis a történet…
… az ominózus Naviteles baki folyományaként indul. Talán nem mondok újat, hogy egy szkinnek köszönhetően újra rákaptam a WinCE-re, és néhány hétig ki sem esett a kezemből egy Wayteq xRider. Eközben az is kiderült, hogy egy piszok jó vasról van szó. Jó néhány rom megfordult rajta, míg újra visszakerült a gyári, egy DM43 SI kíséretében. Egy egyszerűbb készülék már rég feldobta volna a tappancsát, de az xRider él és virul, ahogy ez majd a képeken is látszani fog. Zárójelben: annyira megtetszett ez a dolog, hogy elhatároztam egy CNS Globe Neo beszerzését karácsonyra, de a kérdéseimre várt válasz híján az akció elmaradt. Pedig szívesen kipróbáltam volna a szkin internetes kapcsolatot igénylő részét.
Most hogy a készülék ismertetésén túl vagyunk, lássuk mi is az az SI? tulajdonképpen egy szkin, amit egy Daniel Schumann nevű ember írt anno. Ez egy keretprogram, amelyet ini fájlokban mentett parancsokkal lehet munkára fogni. Megpróbálom konyhanyelven elmondani, mi és hogyan működik:
A történet 2008-ban kezdődik, amikor DM43 elkezdte megkeresni/megismerni a készítéshez szükséges kellékeket, majd 2009-ben publikálta az első ilyen szkint, de a most bemutatni kívánt verzió 2011-re tehető. Egy kis történeti visszatekintés arra az időre: az első mobiltelefon amin Android futott a T-Mobile G1/HTC Dream jelű telefonja volt 2008-ban. 2011-ben, amikor a mostani szkin bemutatásra került, a 3.0-3.2-es verziójú Android futott, amitől még sok munka vezetett a mai “mindent tudó” verziókig. A kis kitérő után, lásssuk hogyan épül fel a DM43 által felhúzható “bőr”: először elindul egy WolfCNU nevű alkalmazás (emlékezzünk meg a kitalálójáról, őt Heo-Woohaeng-nek hívták), ennek a gombjaival lehet aktiválni a System Information (SI) segítségével készült oldalakat. Közben a gyári rommal való kapcsolattartást, egy MortScript nevű szoftver végzi (ezt Mirko Schrenk készítette). Elég komplikát volt mindent mindennel összehangolni, de DM ezt is megoldotta, és a végeredmény még mai szemmel is elképesztő!
Néhány szó a felbontásról: az aktuális eszköz felbontását a szkin magától állapítja meg, és ez alapján lehet a készüléket kiválasztani. Aránylag sok készüléket ismer a szoftver, ahogy ez az alábbi listából is jól látható.
480×272
– CNS Globe
– CNS Globe Pro
– Wayteq x820, x820BT, x850, x920, x920BT, x950, x950BT
– és az említett egyéb (listában nem lévő készülék)
800×480
– CNS Globe HD,
– CNS Globe HDNet,
– CNS Globe Silver és XXL
– Wayteq N800, x950BTHD, x950HD, x960BT és x990
– BluePanther Jade
– egyéb és az említett egyéb (listában nem lévő készülék)
Öt féle induló felület közül tudunk választani, ezek egy-egy “autós” felületet jelenítenek meg. Többségük az aktuális sebességet analóg és digitális módon is mutatja, mindegyiken van iránytű, és kijelzik a tengerszint feletti magasságot is. Némelyiken zenelejátszó is található.
Innen kiindulva tudjuk a különböző programcsoportokat munkára fogni. Nyolc különféle gombot találunk:
– Zene
– Multimédia
– Eszközök
– Iroda
– Rendszer
– Naptár
– Játékok
– Internet
Valamint külön gomb szolgál a PNA eredeti szoftvereinek az elérésére.
Néhány screenshot a gombok mögött feltáruló világról
A TCPMP akadásmentesen lejátszik egy nem optimalizált filmet (persze a 480×272-es kijelzőn csak “vész” esetén ajánlom), és a GSPlayer korrekt zenelejátszó még ma is.
A Total Commander, vagy a FileManCE segítségével szinte bármilyen fájlkezelési feladat megoldható. A TC felülete szinte semmit nem változott, még ma is “otthonosan” lehet mozogni benne.
Word, Excel, PDF olvasó, Angol-Magyar szótár. Mi kellhetett még?
Embertelen mennyiségű játék van benne, többek között az egyik nagy kedvencem a Torpedó, és az Amőba is. Jó volt kicsit fiatalnak lenni… Végül, de nem utolsósorban az internethez kapcsolódó oldalt mutatnám meg. Kipróbálni nem volt alkalmam, de ha az is olyan jól működik mint a többi…
Mondjuk ezek ma már valószínűleg nulla felhasználói élményt nyújtanának, de azért megnéztem volna a navigyurci.hu oldalát piciben. Remélem titeket is elvarázsolt ez a “mókolás”. Bevallom én újabban nagyon sokszor a Wayteq kütyüjét veszem elő. amikor elindulok valahová. Ezen én magam lepődöm meg a legjobban…
Végül, de nem utoljára a szkin világra jöttében résztvevő “tudorok”, és itt átadnám DM43-nak a szót: “a második infó oldalon szerepelnek a segítőim: Grafika: Gipsztigris, Indiant, Nanuka (velük a mai napig tartom a kapcsolatot), illetve az azóta “eltűnt” Wolfskin (a játékok egysoros help-jét is az ő unokája készítette). Ötlet szinten segítettek még Gyurma, Kamillo, Luissimo és VImre barátom (Kamillo-tól még egy-két programozásbeli trükköt is “hasznosítottam” az általa készített RedNight SI-ből). Ha nem is ebben az SI-ben, de úgy általában a legnagyobb érdem Luissimo barátomé, aki elindított az SI készítés rögös útjain még 2009-ben”
A cikk elkészülésében DM43 (a szkinhez tartozó infók), és az Ő Varju barátja (aki a romokkal való mókolásban volt a segítségemre). A cikkben található képernyőmentések DM43 gyűjteményéből származnak.
Na, ezt alátámasztom, én is láttam élőben, és elképesztő élmény volt érezni a nosztalgiát és látni, hogy milyen korrekt a vas mai szemmel is :)
Köszönöm! Közben került egy elképesztően leharcolt CNS Globe HD is (ilyen szakadt vasat még nem is láttam, nem hogy birtokoltam volna), remélem sikerül az internetkapcsolatot életre kelteni, hogy kipróbáljam a DM43 szkin ehhez kapcsolódó lehetőségeit is.
A jó öreg Globe HD! Valamikor az ősidőkben Hbk-ék jóvoltából nekem is volt egy. Szerintem a maga árkategóriájában a legjobb paraméterekkel rendelkező vas méf ma is (úgy hardver, mint szoftver tekintetében). Remélem sikerül kipróbálni az internetes dolgokat.
Majd küldök képet. Rá sem ismernél. Ütötték vágták szerintem. De a célnak megfel, úgy néz ki… :)